Справа № 946/3385/22
Провадження № 2/946/1159/23
20 лютого 2023 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Пащенко Т.П.
при секретарі - Топтигіній О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ізмаїлі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення суми переплаченої допомоги, -
У травні 2022 року Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (далі - УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми переплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми в розмірі 10778,04 грн., обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що на обліку в УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області як отримувач державної допомоги сім'ям з дітьми перебувала ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідачка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі Порядок), на підставі заяви та поданих документів ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів на дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Усі види соціальних виплат призначаються та виплачуються виключно за заявою громадян, тобто за особистим письмовим зверненням. За призначенням допомоги заявниця зверталась добровільно та отримувала її відповідно до заяви та наданих документів: заява від 23.10.2018 року: розмір допомоги з 01.10.2018 року по 30.11.2018 року - 2331,80 грн., з 01.12.2018 року по 31.03.2019 року - 1248,90 грн.; заява від 04.04.2019 року: розмір допомоги з 01.04.2019 року по 30.06.2019 року - 1277,00 грн., з 01.07.2019 року по 30.09.2019 року - 1368,00 грн. В червні 2019 року під час перевірки особової справи було встановлено, що відповідачка була офіційно працевлаштована та отримувала заробітну плату, про що до УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області не повідомила. Відповідно до матеріалів особової справи відповідач звертаючись за призначенням допомоги та при заповненні декларації про доходи та майно, затвердженою Міністерством праці та соціальної політики України, в розділі II (Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за попередні шість місяців перед місяцем звернення) вказувала, що єдиним джерелом доходів її сім'ї є допомога на дітей одиноким матерям та тимчасові підробітки. ОСОБА_3 була поінформована про те, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, про що свідчить її підпис в заяві про призначення соціальної допомоги та в декларації про доходи та майно. Відповідальність за відомості, які заносяться до декларації про доходи та майно, несе сам заявник. Враховуючи вищезазначене та відповідно до матеріалів особової справи соціальна допомога призначалась на підставі недостовірної інформації, яку заявниця надавала при зверненнi за призначенням допомоги. Спеціалістами УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області був проведений перерахунок допомоги, призначеної з 01.10.2018 року по 30.09.2019 року, через подання невірних даних. Після проведення перерахунку за вищезазначений період утворилась переплата в сумі 10778,04 грн. На сьогоднішній день ОСОБА_3 не є отримувачем допомоги на дітей одиноким матерям, із заявою про подальше призначення вищезазначеного виду допомоги до УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області не зверталась. Відповідачку було письмово повідомлено про суму переплати та засоби її повернення та про те, що справу буде передано до суду у зв'язку з неповерненням боргу (вих. № 9162/02 вiд 27.11.2019 року). Також, в особовій справі є пояснювальна записка від 27.07.2020 року, згідно якої ОСОБА_1 зобов'язалась повернути суму переплаченої допомоги. У зв'язку з зазначеним, позивач просить стягнути з відповідачки ОСОБА_3 на свою користь суму переплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми в розмірі 10778,04 грн. та судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити, не заперечував щодо заочного розгляду справи.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була сповіщена належним чином, про причину неявки суд не повідомила, тому суд відповідно до ч.1 ст.280, ч.4 ст.223 ЦПК України ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів у зв'язку з відсутністю заперечень проти такого вирішення справи представника позивача.
У відповідності зі ст.13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.281 розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернулася до УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг 23.10.2018 року (а.с.17-19).
Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі Порядок), на підставі поданих заяв та наданих документів УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області призначено ОСОБА_3 державну соціальну допомогу: на підставі заяви від 23.10.2018 року: розмір допомоги з 01.10.2018 року по 30.11.2018 року - 2331,80 грн., з 01.12.2018 року по 31.03.2019 року - 1248,90 грн.; заяви від 04.04.2019 року: розмір допомоги з 01.04.2019 року по 30.06.2019 року - 1277,00 грн., з 01.07.2019 року по 30.09.2019 року - 1368,00 грн. (а.с.6,7).
Відповідно до матеріалів особової справи відповідачка, звертаючись за призначенням допомоги та при заповненні декларації про доходи та майно, затвердженою Міністерством праці та соціальної політики України, в розділі II (Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за попередні шість місяців перед місяцем звернення) ОСОБА_3 вказала, що єдиним джерелом доходів її сім'ї є допомога на дітей одиноким матерям та тимчасові підробітки.
В розділі VI декларації відповідачки вказані додаткові джерела для існування, а саме: доходи, отримані без оформлення трудових відносин.
В червні 2019 під час перевірки особової справи було встановлено, що відповідачка була офіційно працевлаштована та отримувала заробітну плату, що підтверджується довідкою про завантажені доходи від 21.05.2019 року (а.с.55), про що до УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області Новікова Ю.В. не повідомила.
Актом проведення перевірки особової справи №405478 від 15.08.2019 року встановлено, що згідно даних з ДРС ОСОБА_1 отримала заробітну плату відповідно до цивільно-правового договору за ІV кв. 2018 року 7742,06 грн., за І кв. 29508,19 грн. від ТОВ «Сільпо-фуд» в м.Києві. Заявниця заробітну плату в декларації не вказала, письмові пояснення не надала. Відповідно до п. 49 Постанови 1751 вирішено провести перерахунок допомоги, враховуючи суму (7742,06 грн., 29508,19 грн.) за період з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року (а.с.58).
Під час звернення ОСОБА_1 була поінформована про те, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, про що свідчить її підпис в заяві про призначення соціальної допомоги та в декларації про доходи та майно (а.с.37-40).
Таким чином, відповідно до матеріалів особової справи соціальна допомога призначалась на підставі недостовірної інформації, яку заявниця надавала при зверненнi за призначенням допомоги.
Спеціалістами УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області був проведений перерахунок допомоги, призначеної з 01.10.2018 року по 30.09.2019 року, через подання невірних даних та ухвалено рішення про перерахунок (відрахування) соціальної допомоги від 02.09.2019 року (а.с.59).
Відповідно до розрахунку переплати державної соціальної допомоги за період з 01.10.2018 року по 30.09.2019 року встановлена переплата в сумі 10778,04 грн. (а.с.9).
На сьогоднішній день ОСОБА_1 не є отримувачем допомоги на дітей одиноким матерям, із заявою про подальше призначення вищезазначеного виду допомоги до УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області не зверталась.
Відповідачку було письмово повідомлено про суму переплати та засоби її повернення та про те, що справу буде передано до суду у зв'язку з неповерненням боргу (вих. № 9162/02 вiд 27.11.2019 року а.с.54), але сума зайво виплачених коштів до теперішнього часу не повернута.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», види державної допомоги сім'ям з дітьми, відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми як, зокрема, п. 5 - допомога на дітей одиноким матерям.
Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», визначено відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги - одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно пункту 36 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1571, виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється, якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до абз. 2 п. 49 Порядку, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Судом встановлено, що соціальна допомога була призначена відповідачці на підставі недостовірної інформації, яку відповідачка надала при зверненні за призначенням допомоги, а залишок зайво виплачених коштів 10778,04 грн. до теперішнього часу не повернутий, а отже підлягає стягненню.
Стаття 76 ЦПК України, передбачає, що доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.ст. 12, 13, 78, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Враховуючи, що відповідачкою подано недостовірні відомості, що вплинуло на встановлення права на державну соціальну допомогу та визначення її розміру, з неї на користь позивача підлягає стягнення сума переплати державної соціальної допомоги в розмірі 10778,04 грн. згідно наданого позивачем розрахунку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню. Судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
У відповідності до ч. ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
За таких обставин, з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 2481,00 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 223, 258, 263-268, 273, 276, 279 ЦПК України, ст. ст. ст. 1, 3, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», -
Позов Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, адреса місцезнаходження юридичної особи: вул.Івана Франка,10, м.Ізмаїл Одеської області, до ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , про стягнення суми переплаченої допомоги- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - « НОМЕР_1 », на користь Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, код ЄДРПОУ 03194772, адреса місцезнаходження: 68600, м.Ізмаїл Одеської області, вул.Івана Франка,10, суму переплаченої державної соціальної допомоги в розмірі 10778,04 (десять тисяч сімсот сімдесят вісім гривень чотири копійки) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - « НОМЕР_1 », на користь Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, код ЄДРПОУ 03194772, адреса місцезнаходження: 68600, м.Ізмаїл Одеської області, вул.Івана Франка,10, судовий збір в розмірі 2481,00 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня нуль копійок) грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Т.П.Пащенко