Ухвала від 17.02.2023 по справі 990/23/23

УХВАЛА

17 лютого 2023 року

м. Київ

справа №990/23/23

адміністративне провадження №П/990/23/23

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Кашпур О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України ОСОБА_2 про визнання незаконним і нечинним Указу Президента України від 29 грудня 2017 року №452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах», визнання дій Президента України щодо утворення та ліквідації апеляційних судів указаним Указом такими, що порушують право позивача,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 10 лютого 2023 року звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з адміністративним позовом до Президента України ОСОБА_2, у якому просить:

- визнати Указ Президента України від 29 грудня 2017 року №452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» незаконним і нечинним повністю з дня його прийняття;

- визнати дії Президента України щодо утворення та ліквідації апеляційних судів указаним вище Указом такими, що порушують його право співзасновника (державотворця) Держави Україна та співзасновника інституту президенства шляхом обрання Президента України на діяльність Президента лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14 лютого 2023 року для розгляду справи №990/23/23 (провадження №П/990/23/23) визначено колегію суддів: Кашпур О.В. (головуючий суддя, суддя-доповідач), Мацедонська В.Е., Шевцова Н.В., Радишевська О.Р., Уханенко С.А.

Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

За змістом частини четвертої статті 22 КАС України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи, зокрема, щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України.

Особливості провадження у справах, зокрема, щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України закріплені у статті 266 КАС України. Правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ, зокрема, щодо: законності (крім конституційності) указів і розпоряджень Президента України; законності дій чи бездіяльності Президента України (пункти 1, 2 частини першої статті 266 КАС України).

За правилами частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (абзац перший).

За правилами частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Указ №452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» Президент України видав 29 грудня 2017 року, а позовну заяву ОСОБА_1 подав 10 лютого 2023 року (відповідно до відмітки (штемпеля) поштового відділення на конверті), тобто з пропущенням установленого процесуальним законом строку звернення до адміністративного суду. Водночас позивач не додає до позову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.

Частиною першою статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

ОСОБА_1 у позовній заяві зазначає відповідачем: ОСОБА_2 , Президент України. Адреса на час здійснення повноважень: 01220, м. Київ, вул. Банкова, 11, телефон не відомий, ІПН не відомий, е-mail не відомий, сайт не відомий.

Проте на момент подання позовної заяви (10 лютого 2023 року) ОСОБА_2 не обіймає пост Президента України і визначення ОСОБА_2 у цій позовній заяві як відповідача, не відповідає вимогам процесуального закону.

Відповідно до пунктів 4, 5, 9 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Водночас, з огляду на норми КАС України, а також загальновідомі ознаки та властивості нормативно-правового й індивідуального актів, право на оскарження індивідуального акта суб'єкта владних повноважень надано особі, щодо якої цей акт прийнятий або прав, свобод та інтересів якої він безпосередньо стосується.

Заявляючи позовні вимоги про визнання Указу Президента України від 29 грудня 2017 року №452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» незаконним і нечинним, а дій Президента України щодо утворення та ліквідації апеляційних судів указаним Указом такими, що порушують його право, ОСОБА_1 у позовній заяві не зазначає про те, що він є учасником (суб'єктом) правовідносин щодо ліквідації та утворення апеляційних судів, визначених в оскаржуваному Указі; не наводить належного обґрунтування порушення Указом від 29 грудня 2017 року №452/2017 і діями Президента України щодо утворення та ліквідації апеляційних судів указаним Указом саме його (позивача) прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів, з посиланням на відповідні норми права; не конкретизує, чим оскаржуваний Указ і дії Президента України щодо його видання породжують для нього (позивача) права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.

Згідно з частиною першою статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Проте позивачем не надано копії усіх доданих до позовної заяви документів для відповідача у справі.

За правилами частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п?яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Отже, оскільки позовну заяву подано без додержання вимог, установлених КАС України, таку позовну заяву необхідно залишити без руху та надати позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення зазначених вище недоліків шляхом приведення тексту позовної заяви у відповідність до вказаних норм КАС України, а також надання до Суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом із зазначенням підстав для поновлення строку та доказів поважності причин його пропуску, копій виправленої позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи.

Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України ОСОБА_2 про визнання незаконним і нечинним Указу Президента України від 29 грудня 2017 року №452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах», визнання дій Президента України щодо утворення та ліквідації апеляційних судів указаним Указом такими, що порушують право позивача, залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений строк, позовна заява разом із доданими до неї матеріалами буде повернута особі, що її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О. В. Кашпур