Постанова від 15.02.2023 по справі 300/2267/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2023 рокуЛьвівСправа № 300/2267/19 пров. № СК-А/857/3086/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Бруновської Н.В. та Хобор Р.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Галицької митниці Держмитслужби, правонаступником якої є Івано-Франківська митниця, на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020р. в адміністративній справі за позовом представника адвоката Новосада Віктора Миколайовича, діючого на підставі ордера від імені та в інтересах ОСОБА_1 , до Галицької митниці Держмитслужби, правонаступником якої є Івано-Франківська митниця, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській обл., правонаступником якого є Головне управління Державної казначейської служби у Львівській обл., про визнання бездіяльності протиправною та спонукання до вчинення дій щодо повернення надміру сплачених митних платежів (суддя суду І інстанції: Тимощук О.Л., час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 03.02.2020р., м.Івано-Франківськ; дата складання повного тексту рішення суду І інстанції: не зазначена),-

ВСТАНОВИВ:

15.11.2019р. (згідно з відтиском поштового штемпеля на конверті) представник адвокат Новосад В.М., діючий на підставі ордера від імені та в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, із урахуванням поданої уточненої позовної заяви, просив визнати протиправною бездіяльність відповідача Івано-Франківської митниці ДФС протиправною; зобов'язати відповідача Івано-Франківську митницю ДФС підготувати висновок про повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 20025 грн. та подати його для виконання Головному управлінню /ГУ/ Державної казначейської служби /ДКС/ в Івано-Франківській обл.; стягнути з відповідача судовий збір в розмірі 768 грн. 40 коп. та витрати на професійну правничу допомогу за договором № 05/09/2019 від 18.10.2019р. про надання юридичних послуг згідно розрахунку (Т.1, а.с.8-11).

Розгляд цієї справи, що віднесена процесуальним законом до справ незначної складності, проведено судом першої інстанції в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (Т.1, а.с.1-3).

Відповідно до ухвали суду від 05.12.2019р. про відкриття провадження в справі залучено до участі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Головне управління /ГУ/ Державної казначейської служби /ДКС/ України в Івано-Франківській обл. (Т.1, а.с.1-3).

Ухвалою суду від 17.12.2019р. допущено заміну відповідача Івано-Франківської митниці ДФС його правонаступником Галицькою митницею Держмитслужби /ДМС/ (Т.1, а.с.66-67).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020р. заявлений позов задоволено; визнано протиправною бездіяльність Івано-Франківської митниці ДФС щодо нескладання та неподання ГУ ДКС України в Івано-Франківській обл. висновку про повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 20025 грн.; зобов'язано Галицьку митницю ДМС підготувати висновок про повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 20025 грн. та подати його для виконання ГУ ДКС в Івано-Франківській обл.; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Галицької митниці ДМС на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп. (Т.1, а.с.123-130).

07.02.2020р. на адресу суду першої інстанції надійшло клопотання позивача ОСОБА_1 про винесення додаткового рішення та стягнення з відповідача на його користь понесених витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 11600 грн. (Т.1, а.с.135-144).

Згідно додаткового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020р. клопотання позивача ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення задоволено частково; стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Галицької митниці ДМС витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 9600 грн.; у задоволенні решти вимог клопотання відмовлено (Т.1, а.с.150-153).

Не погодившись із винесеними судовими рішеннями, їх оскаржила відповідач Галицька митниця ДМС, яка в поданій апеляційній скарзі від 02.03.2020р. (підписана представником Кононовою О.С.), покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що в своїй сукупності призвело до помилкового вирішення спору, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення і додаткове рішення суду, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні заявленого позову відмовити (Т.1, а.с.173-175).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що у митниці є відсутніми правові підстави для визнання митної декларації /МД/ № UA206010/2017/412429 від 13.05.2017р. недійсною, оскільки задекларований нею товар після оформлення декларації виданий з-під митного контролю. Також декларант самостійно визначив в графі 43 МД резервний метод визначення митної вартості. При цьому, норма ст.55 Митного кодексу /МК/ України декларантом не застосовувалася.

Водночас, скасування картки відмови та рішення про коригування митної вартості не тягне за собою визнання недійсною МД № UA206010/2017/412429 від 13.05.2017р. чи помилковість внесених декларантом відомостей в таку декларацію.

Оскільки позивач на підставі рішень митного органу сплатив донараховану суму митних платежів на підставі скоригованої митної вартості товарів, тому такі платежі не можуть вважатися надміру сплаченими митними платежами.

Окрім цього, під час вирішення питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу судом не враховані приписи ст.134 КАС України, практику Європейського суду з прав людини щодо компенсації судових витрат.

Також на момент подання позовної заяви витрати на правову допомогу були відсутніми та лише допускалися у майбутньому.

Ухвалою апеляційного суду від 16.03.2020р. апеляційну скаргу Галицької митниці ДМС від 02.03.2020р. (підписана представником Кононовою О.С.) залишено без руху через необхідність усунення її недоліків - сплати судового збору (Т.1, а.с.179-180).

17.03.2020р. на адресу апеляційного суду надійшла інша апеляційна скарга відповідача Галицької митниці ДМС від 04.03.2020р. (підписана в.о. начальника митниці Цабаком В.Я.) (Т.1, а.с.190-193).

Ухвалою апеляційного суду від 19.03.2020р. апеляційну скаргу Галицької митниці ДМС від 04.03.2020р. (підписана в.о. начальника митниці Цабаком В.Я.) залишено без руху через необхідність усунення її недоліків - сплати судового збору і конкретизації апеляційних вимог (Т.1, а.с.199-200).

Згідно листа Галицької митниці ДМС № 7.4-10/14/9403 від 30.03.2020р. слід брати до уваги саме первинно подану апеляційну скаргу від 02.03.2020р. (підписана представником Кононовою О.С.) (Т.1, а.с.240-241).

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2020р. апеляційна скарга Галицької митниці ДМС від 04.03.2020р. (підписана в.о. начальника митниці Цабаком В.Я.) повернута скаржнику (Т.1, а.с.252-253).

Відповідно до ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2020р. у задоволенні заяв Галицької митниці ДМС про продовження процесуального строку для усунення недоліків апеляційної скарги відмовлено; апеляційну скаргу Галицької митниці ДМС від 02.03.2020р. (підписана представником Кононовою О.С.) на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020р. у справі № 300/2267/19 повернуто скаржнику (Т.2, а.с.12-14).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2020р. апеляційну скаргу Галицької митниці ДМС на додаткове рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020р. в адміністративній справі № 300/2267/19 залишено без задоволення, а вказане рішення суду - без змін (Т.2, а.с.31-36).

Згідно з ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.07.2020р. замінено третю особу ГУ ДКС в Івано-Франківській обл. на її правонаступника - ГУ ДКС у Львівській обл. (Т.2, а.с.84-86).

Постановою Верховного Суду від 03.11.2022р. касаційну скаргу Івано-Франківської митниці (як правонаступника Галицької митниці ДМС) задоволено; ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2020р. скасовано, справу направлено для продовження розгляду до Восьмого апеляційного адміністративного суду (Т.2, а.с.136-140).

Апеляційний розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за правилами ст.311 КАС України без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як встановлено під час судового розгляду, 29.04.2017р. позивач придбав за кордоном (у Федеративній Республіці Німеччина) легковий автомобіль Skoda Octavia, 2010 року випуску, об'єм двигуна 1598 куб см., він-код TMBGT61ZXA2086168, за ціною 3700 євро. Автомобіль придбаний у фізичної особи-нерезидента, грошові кошти сплачені продавцю у готівковій формі. Між договірними сторонами був укладений № б/н від 29.04.2017р. (сomercial invoice), в якому чітко визначена ціна транспортного засобу та країна його походження.

02.05.2017р. позивачу видана експортна декларація № 17PL401010E0084258 (у якій вказана підтверджена вартість автомобіля - 15689 злотих), що еквівалентно 3700 євро.

03.05.2017р. вказаним автомобілем позивач перетнув митний кордон України, здійснив оформлення всіх необхідних процедур, під час чого задекларував митну вартість товару в розмірі 107415 грн. 06 коп., що еквівалентно 3700 євро.

12.05.2017р. митним органом прийнято рішення № UA206010/2017/000215/1 від 12.05.2017р. про коригування митної вартості товарів по митній декларації № UA206010.2017.412367. відповідно до якого відповідач відкоригував митну вартість автомобіля до 5920 євро (170457 грн. 30 коп.).

Таким чином, відповідно до розрахунку сплачених при розмитненні вказаного автомобіля митних платежів (52576 грн. 43 коп.) позивач додатково сплатив 20025 грн.

Не погоджуючись з діями Івано-Франківської митниці ДФС щодо коригування митної вартості, позивач ОСОБА_1 оскаржив такі в судовому порядку.

Відповідно до постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.07.2017р. у справі № 809/872/17 визнано протиправними та скасовані рішення про коригування митної вартості товарів № UA206010/2017/000215/1 від 12.05.2017р. та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206010/2017/01284 від 12.05.2017р. (а.с.12-15).

У подальшому вказане рішення було скасовано судом апеляційної інстанції.

Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 17.07.2019р. касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено; постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017р. скасовано; постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.07.2017р. у справі № 809/872/17 залишено в силі (Т.1, а.с.16-18).

01.10.2019р. позивач звернувся до Івано-Франківської митниці ДФС з заявою про повернення надміру сплачених коштів у сумі 20025 грн. та судових витрат на суму 3610 грн., в порядку, передбаченому ст.301 МК України та Порядком повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затв. наказом Міністерства фінансів України № 643 від 18.07.2017р. (Т.1, а.с.21).

Згідно відповіді Івано-Франківської митниці ДФС № 1415/10/09-70-10-12 від 22.10.2019р. митний орган виконав постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.07.2017р. у справі № 809/872/17, однак підстав для повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів не убачає, оскільки митне оформлення автомобіля завершено, через що позивач погодився із відкоригованою митною вартістю. Також підстави для визнання поданої митної декларації недійсною є відсутніми (Т.1, а.с.22-23).

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача щодо повернення сплачених ним коштів, позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

Приймаючи рішення та задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що після визнання протиправним та скасування у судовому порядку рішення про коригування митної вартості у позивача виникли підстави для повернення митних та інших платежів в розмірі 20025 грн., як надмірно сплачених, що також узгоджується з усталеною судовою практикою.

Аналіз заяви позивача від 01.10.2019р. свідчить про дотримання позивачем вимог діючого законодавства при зверненні із такою з метою повернення надміру сплачених сум митних платежів.

Як наслідок, оскаржувана відмова митного органу є протиправною.

За таких обставин, для належного захисту порушених прав позивача в спірних правовідносинах, слід зобов'язати Галицьку митницю ДМС підготувати та подати ГУ ДКС України в Івано-Франківській обл. висновок про повернення надміру сплачених сум митних платежів в розмірі 20025 грн.

Висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення заявленого позову колегія суддів вважає такими, що відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства.

Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані приписами МК України та Порядком повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затв. наказом Міністерства фінансів України № 643 від 18.07.2017р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до норми п.43.1 ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Пунктом 43.3 ст.43 ПК України передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до п.п.43.4-43.5 ст.43 ПК України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Приписами ч.2 ст.45 БК України передбачено, що Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Порядок повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів затверджений наказом Міністерства фінансів України № 643 від 18.07.2017р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Розділом III цього Порядку передбачено, що повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.

У заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; 2) причини виникнення такої суми коштів; 3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); 4) напрям(и) перерахування суми коштів: а) на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; б) для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); в) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на депозитний рахунок 3734 іншої митниці ДФС; на банківський рахунок 2603 (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці ДФС, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).

Після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу.

Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням.

Заява платника податку, висновок, завізований керівником (заступником керівника) Підрозділу, реєстри висновків за відповідними платежами, підготовлені за формами згідно з додатками 1, 2 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124, та акт звірки (у разі складання) подаються керівнику (заступнику керівника) митниці ДФС для прийняття рішення та підписання висновку і реєстрів за відповідними платежами.

Митниця ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за відповідними платежами для виконання вiдповiдному органу Державної казначейської служби України.

Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затв. наказом Міністерства фінансів України № 1146 від 15.12.2015р., втратив чинність з 01.11.2019р. на підставі наказу Міністерства фінансів України № 60 від 11.02.2019р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яким затверджено Порядок інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені.

Згідно з п.5 вказаного Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються територіальним органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації про майновий стан і доходи за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), поданої до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Таким чином, обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є наявність факту надмірної сплати коштів, подання платником податків заяви у довільній формі про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го дня від дня виникнення надміру сплаченої суми із зазначенням напрямку перерахування коштів.

Також законодавчою передумовою та необхідною обставиною для повернення платникам податків надмірно сплачених сум митних платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, є факт ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених сум митних платежів.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у разі отримання заяви платника податків на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, оформленої у порядку, встановленому законодавством, орган ДФС зобов'язаний не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання такої заяви підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому орган ДФС наділений правом провести перевірочні заходи у разі потреби з метою перевірки факту перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Враховуючи те, що позивач звернувся до митного органу з відповідною заявою від 01.10.2019р. про повернення надміру сплачених митних та інших платежів у сумі 20025 грн., тому між сторонами виникли спірні правовідносини щодо повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

При цьому, діючим законодавством було регламентовано чіткий порядок повернення суб'єктам господарювання надмірно сплачених митних платежів, який включає в себе сукупність послідовних дій учасників даних правовідносин, а саме:

звернення суб'єкта господарювання до митних органів із заявою;

проведення відповідними структурними підрозділами митного органу перевірки наведених в заяві обставин та підстав;

встановлення митними органами наявності факту переплати;

складання ними відповідного висновку та його надіслання органам ДКС України для повернення суб'єкту господарювання надміру сплачених митних платежів або прийняття обґрунтованої відмови у задоволенні заяви.

В частині неналежного оформлення вказаної заяви колегія суддів враховує, що вищевказаними нормами законодавства не передбачена можливість неприйняття до розгляду заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів через її формальні недоліки, які мають місце, на думку відповідача, в розглядуваному випадку.

Разом з тим, відповідачем не обґрунтовано, яким чином вказані недоліки могли перешкодити або унеможливити проведення відповідним підрозділом митного органу перевірки факту перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутності у заявника податкового боргу.

Водночас, із змісту листа Івано-Франківської митниці ДФС № 1415/10/09-70-10-12 від 22.10.2019р. слідує повна обізнаність відповідача про суми сплачених позивачем митних платежів до державного бюджету, про митну декларацію, яка слугувала підставою для їх сплати, а також про судові рішення, в яких стороною був митний орган, правонаступником якого є Галицька митниця ДМС.

Будь-яких причин для неможливості або помилковості повернення позивачу надміру сплачених митних платежів, які передбачені Порядком повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затв. наказом Міністерства фінансів України № 643 від 18.07.2017р., відповідачем станом на час розгляду заяви позивача від 01.10.2019р. не наведено.

Зокрема, жодних підстав, визначених пунктом 11 розділу ІІІ вказаного Порядку для відмови у задоволенні заяви (заявником не виконано вимоги п.3 розділу ІІІ Порядку, надано недостовірні дані та/або наявний у нього податковий борг), відповідачем у вищевказаному листі не зазначено.

Будь-які зауваження щодо змісту та реквізитів заяви ОСОБА_1 від 01.10.2019р. про повернення надміру сплачених сум платежів, стосовно достовірності таких даних, відомостей про наявність податкового боргу чи заперечення з приводу заявленої до повернення суми коштів у листі Івано-Франківської митниці ДФС та у відзиві на позовну заяву є відсутніми.

За таких обставин, оскаржена відмова відповідача не ґрунтується на вимогах вищенаведених правових норм та є безпідставною.

Відповідно до постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.07.2017р. у справі № 809/872/17 визнано протиправними та скасовані рішення про коригування митної вартості товарів № UA206010/2017/000215/1 від 12.05.2017р. та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206010/2017/01284 від 12.05.2017р. (а.с.12-15).

Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.07.2019р. касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено; постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017р. скасовано; постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.07.2017р. у справі № 809/872/17 залишено в силі (Т.1, а.с.16-18).

Вказані рішення судів набрали законної сили.

Наявність таких судових рішень об'єктивно свідчить про правильність та достовірність визначення позивачем митної вартості товару, що був ввезений на митну територію України.

Відтак, всі відомості, внесені до митної декларації на підставі скасованого рішення про коригування митної вартості товарів, є помилковими, а сплачені на підставі такого рішення митні платежі, є надміру сплаченими та підлягають поверненню за умови звернення до митного органу платника податків із відповідною заявою.

Таким чином, повернення надміру сплачених коштів слід ставити в залежність від наявності самого факту переплати, яким в розглядуваному випадку є сплата позивачем завищеної митної вартості, що була визначена йому протиправним рішенням відповідача, а також подання відповідної заяви протягом 1095 днів, що також має місце в межах спірних правовідносин.

Разом з тим, розглядувана поведінка компетентного митного органу по відношенню до осіб, які ввезли транспортні засоби на митну територію України, сплатили митні платежі із врахуванням рішень про коригування митної вартості, які були скасовані в судовому порядку, і тепер змушені в судовому порядку відстоювати своє право на повернення зайво сплачених коштів до бюджету, не відповідає принципу належного врядування, зміст якого розкритий у багатьох рішеннях ЄСПЛ, зокрема, у рішенні від 20.01.2012р. у справі «Рисовський проти України».

Враховуючи непідтвердження обставин, якими митний орган обґрунтовував свої твердження про дотримання ним вимог МК України та допущених порушень зі сторони позивача під час звернення із заявою про повернення надміру сплачених сум митних платежів, а відтак, й покладених в основу спірного рішення, заявлений позов є підставним, через що підлягає до задоволення.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для його скасування колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

З огляду на результат апеляційного розгляду та відповідно до ст.139 КАС України понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги належить покласти на апелянта Івано-Франківську митницю.

Керуючись ст.139, ч.4 ст.229, ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Галицької митниці Держмитслужби, правонаступником якої є Івано-Франківська митниця, на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020р. в адміністративній справі № 300/2267/19 залишити без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на апелянта Івано-Франківську митницю.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена у касаційному порядку у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель

судді Н. В. Бруновська

Р. Б. Хобор

Дата складання повного тексту судового рішення: 17.02.2023р.