Постанова від 17.02.2023 по справі 400/4228/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2023 р.м.ОдесаСправа № 400/4228/22

Головуючий в 1 інстанції: Брагар В. С.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Димерлія О.О.

суддів Танасогло Т.М. , Крусяна А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.10.2022 року у справі №400/4228/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

06.09.2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач, скаржник) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо перерахунку та збільшення пенсії ОСОБА_1 згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та здійснити виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.07.2021 року в розмірі 90% грошового забезпечення за останньою посадою або аналогічною їй посадою на момент звільнення (рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі №400/3305/18 від 16.07.2019 року) з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі №400/2876/21 від 09.07.2021 року), без обмеження її максимального розміру (рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі №400/8985/21 від 08.04.2022 року), із включенням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713, починаючи з 01.07.2021 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити борг по підвищенню пенсії згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713, з 01.07.2021 року єдиною сумою.

Вимоги адміністративного позову мотивовано тим, що з 01.07.2021 року позивач має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713. Так, у червні 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., згідно із постановою КМУ від 14.07.2021 року № 713, однак, ГУ ПФУ в Миколаївській області протиправно відмовило у нарахуванні такої доплати.

За наслідками розгляду зазначеної справи Миколаївським окружним адміністративним судом 27 жовтня 2022 року прийнято рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Ухвалюючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що після 01 березня 2018 року, в результаті проведеного перерахунку на виконання рішення суду від 09.07.2021 року у справі №400/2876/21, розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився на 12502,72 грн., а тому підстав для виплати щомісячної доплати, передбаченої положеннями пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, немає.

Не погоджуючись із вищевказаним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, у якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить апеляційний суд скасувати оскаржуване рішення суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що згідно із абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 перерахунок пенсії, проведення якого виключає можливість встановлення щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., полягає у його здійсненні у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, на виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Відтак, скаржник зазначає, що ОСОБА_1 має право на доплату до його пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до приписів постанови КМУ від 14.07.2021 року № 713.

У відзиві на апеляційну скаргу представник ГУ ПФУ в Миколаївській області спростовує доводи апеляційної скарги, вказуючи на законність ухваленого рішення суду та просить його залишити без змін.

В силу приписів пункту 1,3 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом норм процесуального права при установленні фактичних обставин у справі та правильність застосування норм матеріального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Зокрема, як з'ясовано колегією суддів та установлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

27 червня 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. згідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713, починаючи з 01 липня 2021 року.(а.с.7)

Листом за №6753-6424/Г-02/8-1400/22 від 28 липня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивача, що після 2018 року, на виконання рішень Миколаївського окружного адміністративного суду, позивачу проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку, розмір пенсії складав 3627,53 грн., а після перерахунку становить 16130,25 грн., тобто збільшився більше ніж на 2000 грн., тому підстав для виплати щомісячної доплати згідно до постанови КМУ від 14.07.2021 року№713, немає.(а.с.8-9)

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Частиною 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положеннями частини 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Так, частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови).

Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року згідно до Постанови КМУ № 704.

У подальшому, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, установлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (пункт 1 Постанови № 713).

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося.

Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Як з'ясовано судом апеляційної інстанції, позивачу, після закінчення проходження військової служби у Збройних Силах України, в 2005 році призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від розміру грошового забезпечення згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, починаючи з 01 січня 2018 року, на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» здійснено перерахунок пенсії позивача та призначено пенсію в розмірі 70% грошового забезпечення.

В свою чергу, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 року у справі №400/3305/18, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018 року.

Окрім того, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 09 липня 2021 року у справі №400/2876/21, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити з 01.04.2019 року пенсію ОСОБА_1 , виходячи з 90% розміру грошового забезпечення, на підставі довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.10.2020 року №12/7123 з числовими значеннями складових грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 5360,00 грн.; оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 3350,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 100% - 10050,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 804,00 грн.; премія 130% - 6968,00 грн., всього - 27872,00 грн. з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 09 липня 2021 року у справі №400/2876/21, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30.10.2020 року №12/7123 з установленням основного розміру пенсії 90 % грошового забезпечення проведено перерахунок пенсії позивача та встановлено її у розмірі 25084,90 грн., проте до виплати підлягала сума 18540 грн., з обмеженням максимальним розміром.

Так, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2022 року по справі №400/8985/21 скасовано рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2021 року.

Ухвалено нове рішення, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року із розрахунку 90% суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про грошове забезпечення від 30.10.2020 року №12/7123, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Відтак, судова колегія зауважує, що після 01.03.2018 року позивачу перераховувалась пенсія на виконання судових рішень у справах №400/3305/18, №400/2876/21, №400/8985/21, якими були відновлені права ОСОБА_1 на отримання пенсії в розмірі встановленому чинним законодавством України.

У свою чергу, судом першої інстанції зазначено про відсутність підстав для виплати спірної доплати до пенсії, оскільки після 01.03.2018 року в результаті проведеного перерахунку на виконання рішення суду, розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився на 12502,72 грн.

Між тим, з аналізу вищевказаних норм матеріального права, а також мети прийняття Урядом постанови №713 слідує, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно із абзацом третім пункту 1 постанови №713, є обставиною, яка виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акту компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судових рішень з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, збільшення розміру пенсії відбулось на підставі рішення суду внаслідок відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі, а не внаслідок перерахунку, а тому не може вважатись як збільшення розміру пенсії у відповідності до абзацу 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021 року.

Окрім того, перерахунок пенсії позивача за вказаними судовими рішеннями стосувався інших періодів виплати пенсії, ніж той, що визначений у Постанові Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року.

До того ж, положення статті 63 Закону 2262-ХІІ не передбачають такого окремого випадку перерахунку пенсії як перерахунок на виконання судового рішення.

Відтак, на переконання апеляційного суду, позивач має право на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття такої постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з доводами скаржника про те, що є протиправним позбавлення позивача права на отримання спірної доплати, як компенсаційної виплати до розміру пенсії, за наслідком виправлення раніше допущених пенсійним органом порушень.

Отже, висновок суду попередньої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною відмови ГУ ПФУ в Миколаївській області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, починаючи з 01 липня 2021 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії із включенням означеної щомісячної доплати.

Вирішуючи спір, апеляційний суд враховує висновки, викладені Верховним Судом у постанові від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22.

Окрім цього, судова колегія звертає увагу, що не погоджуючись саме з відмовою відповідача у перерахунку та виплаті пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., яка викладена у Листі за №6753-6424/Г-02/8-1400/22 від 28 липня 2022 року, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Водночас, у адміністративному позові, ОСОБА_1 серед іншого, просив:

- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.07.2021 року в розмірі 90% грошового забезпечення за останньою посадою або аналогічною їй посадою на момент звільнення (рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі №400/3305/18 від 16.07.2019 року) з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі №400/2876/21 від 09.07.2021 року), без обмеження її максимального розміру (рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі №400/8985/21 від 08.04.2022 року);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити борг по підвищенню пенсії згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713, з 01.07.2021 року єдиною сумою.

Разом з цим, оскаржуване рішення суду першої інстанції не містить мотивів та обґрунтувань щодо підстав для відмови у задоволенні означених вище позовних вимог.

Апеляційний суд зауважує, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок та здійснити виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення за останньою посадою або аналогічною їй посадою на момент звільнення, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, без обмеження її максимального розміру, є такими, які розглянуті та вирішені судом, зокрема, у рішеннях Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 року у справі №400/3305/18, від 09.07.2021 року у справі №400/2876/21 та постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі №400/8985/21 від 08.04.2022 року.

Одночас, судова колегія вказує, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Тобто, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Відтак, судова колегія апеляційного суду зазначає, що заявлені позовні вимоги є фактично вимогами спрямованими на спонукання пенсійного органу виконати судові рішення в інших адміністративних справах, а тому не підлягають розгляду в межах окремої справи за правилами адміністративного судочинства.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити борг по підвищенню пенсії згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713, з 01.07.2021 року єдиною сумою, колегія суддів уважає за необхідне зауважити про таке.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність реального порушення прав особи на момент звернення до суду.

Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання належної позивачу доплати, згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, при здійсненні перерахунку та виплати пенсії буде порушене відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

За наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення (п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України).

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права уважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

Оскільки судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено неправильне тлумачення закону, що призвело до неправильного застосування норм матеріального права, а відтак, згідно до приписів ст. 315, 317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Ураховуючи, що оскаржуване рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог, на підставі приписів ч.6 ст. 139 КАС України, апеляційний суд змінює розподіл судових витрат.

Так, з матеріалів справи слідує, що за звернення до суду першої інстанції з даною позовною заявою позивачем сплачено судовий збір в розмірі 992,40 грн., що підтверджується відповідною банківською квитанцією від 15.09.2022 року №2. (а.с.1)

За подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.10.2022 року у справі №400/4228/22 позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1488,60 грн., що підтверджується відповідною банківською квитанцією від 21.11.2022 року №2.

Згідно із положеннями ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на вищевикладене, апеляційний суд дійшов висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 частини судових витрат по сплаті судового збору в сумі 1240,50 грн.

Керуючись ст. 139, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.10.2022 року у справі №400/4228/22 - скасувати.

Прийняти у справі №400/4228/22 нове судове рішення.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, починаючи з 01 липня 2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713, починаючи з 01.07.2021 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у загальному розмірі 1240,50 грн. (одна тисяча двісті сорок гривень 50 копійок).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.

Суддя-доповідач Димерлій О.О.

Судді Танасогло Т.М. Крусян А.В.