Ухвала від 14.02.2023 по справі 441/209/23

441/209/23

1-кп/441/116/2023

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.02.2023 Городоцький районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

з участю секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

обвинуваченого ОСОБА_4

розглянувши у підготовчому судовому засіданні матеріали кримінального провадження №42022142040000095 від 16.09.2022 відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львів, українця, громадянина України, військовозобов'язаного, одруженого, з вищою освітою, працюючого водієм у ФОП « ОСОБА_5 », проживаючого та зареєстрованого по АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

за ч. 2 ст. 367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням №18 від 02 листопада 2010 року, яке затверджено Рішенням №2 від 12 листопада 2010 року I-ї сесії VI-го скликання «Про затвердження рішення сільської виборчої комісії про визнання повноважень сільського голови та депутатів сільської ради, обраних 31 жовтня 2010 року» та Рішенням №2 від 12.11.2015 I сесії VII скликання Мшанської сільської ради Городоцького району Львівської області «Про інформацію сільської виборчої комісії про результати виборів депутатів сільської ради та сільського голови» ОСОБА_4 обрано сільським головою с. Мшана Городоцького району Львівської області.

Повноваження ОСОБА_4 на посаді сільського голови с. Мшана Городоцького району Львівської області (далі - сільський голова), припинено на підставі Рішення №14 від 26 листопада 2020 року «Про реорганізацію юридичних - сільських рад, які увійшли до Городоцької територіальної громади, шляхом приєднання до Городоцької міської ради».

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 04.06.2017, підстава - 1834-VIII, чинній на момент вчинення кримінального правопорушення), сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл).

Частиною 4 та 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 04.06.2017, підстава - 1834-VIII, чинній на момент вчинення кримінального правопорушення), визначено, що сільський голова:

1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету;

4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;

5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;

6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;

7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;

9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально- економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;

11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання;

11-1) вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;

11-2) вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;

12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;

13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;

14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;

15) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;

16) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;

17) веде особистий прийом громадян;

18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань;

18-1) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;

19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;

20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Частиною 3 статті 18 КК України визначено, що службовими особами є особи які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, у зв'язку із займаною посадою, сільського голови Мшанської сільської ради Городоцького району Львівської області ОСОБА_4 був представником місцевого самоврядування та службовою особою.

Разом з тим, неналежне виконання ОСОБА_4 , як службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них спричинило тяжкі наслідки державним інтересам за наступних обставин.

Так, 30.05.2013 року між Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго» (далі - Виконавець послуг) та Комунальна власність «Мшанська сільська рада» в особі голови сільської ради ОСОБА_4 , що діяв на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Замовник), укладено договір про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) №131-1665/2 (далі - Договір №131-1665/2).

Згідно п.п.1.1. розділу I Договору №131-1665/2, до електричних мереж Виконавця послуг або іншого власника мереж приєднується: народний дім, місце розташування об'єкта Замовника: АДРЕСА_2 .

Згідно п.п. 3.1.1. п.3.1 розділу III Договору №131-1665/2, Виконавець послуг зобов'язаний, забезпечити в установленому порядку приєднання об'єкта Замовника (будівництво та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта Замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) у строки, зазначені в Договорі, після виконання Замовником зобов'язань, визначених пунктом 3.2 цього Договору.

Правила визначення розміру плати за приєднання та порядок здійснення розрахунків за Договором №131-1665/2 від 30.05.2013 передбачені умовами розділу IV даного Договору.

Окрім того, згідно п.7.1. розділу VII Договору №131-1665/2, вказаний договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання Сторонами передбачених ним зобов'язань, але не довше ніж до 30.05.2014 р.

Крім того, п. 7.3. розділу VII Договору №131-1665/2, визначено, що строк дії Договору може бути продовжений за вмотивованим зверненням однієї Сторін у передбаченому законодавством порядку.

Додатком №1 до Договору №131-1665/2, є технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок (далі - Технічні умови), вимогами вказаних технічних умов встановлено, вимоги до електроустановок Замовника та електропередавальної організації.

Зокрема, п.1 Розділу II «Вимоги до електроустановок електропередавальної організації» Технічних умов визначено, що для одержання потужності в точці приєднання проектна документація від точки забезпечення потужності до точки приєднання, має передбачати наступні вимоги до електромереж основного та резервного живлення:

п.п.1.1.1. Технічних умов визначено, що на ПС-35/10кВ №146 «Городок» запроектувати заміну існуючого силового трансформатора Т-2 35/10кВ на трансформатор 35/10кВ більшої потужності трансформатора, обсяг робіт визначити проектом та погодити з Городоцьким РЕМ;

п.п. 1.1.2. Технічних умов визначено, що запроектувати реконструкцію РУ-35-10кВ ПС-35/10кВ №146 «Городок» пов'язану із заміною трансформатора. Обсяг робіт визначити проектом та погодити з Городоцьким РЕМ.

Окрім того, Розділом I Технічних умов визначено «Вимоги до електроустановок Замовника».

Отже, вимогами Технічних умов, передбачено зобов'язання електропередавальної організації ПАТ «Львівобленерго», щодо здійснення заміни існуючого силового трансформатора Т-2 35/10кВ на трансформатор 35/10кВ більшої потужності, про що вказано у Технічних умовах, які підписані та скріплені печаткою ПАТ «Львівобленерго» та сільським головою ОСОБА_4

26.03.2014 року між Мшанською сільською радою Городоцького району Львівської області в особі сільського голови ОСОБА_4 (далі - Замовник) та ТзОВ «ТІР» (далі - Підрядник), укладено договір №1 на «Будівництво Народного дому «Просвіта» в с. Мшана Городоцького району».

Згідно проектно-кошторисної документації до вищевказаного Договору, було передбачено устаткування, що монтується, а саме трансформатор трифазовий з двома обмотками олійний ТМ-6300/35 У1 та проведення будівельних робіт, в тому числі, що стосуються монтажу вказаного трансформатора.

Поряд з цим, сільський голова ОСОБА_4 маючи досвід роботи, на вказаній посаді, листом від 21.10.2015 №178 (який підписав та скріпив свій підпис відтиском печатки), звернувся до ПАТ «Львівобленерго» з проханням внести зміни у технічні умови договору про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) №131-1665/2 від 30.05.2013, а саме перенести виконання вимоги п.п. 1.1.1 договору, щодо заміни існуючого силового трансформатора Т-2 35/10 кВ на ПС-35/10кВ №146 «Городок», Розділу II «Вимоги до електроустановок електропередавальної організації» у Розділ I «Вимоги до електроустановок Замовника» вищезгаданих технічних умов у зв'язку з придбанням силового трансформатора Т2 потужністю 6.3 МВА генпідрядною організацією та гарантував безоплатно передати у власність ПАТ «Львівобленерго» придбаний трансформатор.

Окрім того, сільський голова ОСОБА_4 маючи досвід роботи, на вказаній посаді, листом від 17.11.2015 №17/1-11 (який підписав та скріпив свій підпис відтиском печатки), повторно звернувся до ПАТ «Львівобленерго» з вищевказаним проханням та гарантував безоплатно передати у власність та на баланс ПАТ «Львівобленерго» придбаний трансформатор згідно договору №1 на «Будівництво Народного дому «Просвіта» в с. Мшана Городоцького району».

З урахуванням вищевказаних звернень Мшанського сільського голови ОСОБА_4 , листом від 09.12.2015 №131-4310/2 ПАТ «Львівобленерго» внесено зміни у технічні умови від 30.05.2013 №131-1665/2, а саме з Розділу II «Вимоги до електроустановок електропередавальної організації» п.п.1.1.1. вилучено, та зазначено примітку: б) до включення об'єкту під напругу електромережі збудовані згідно п.1.1.5. Розділу I даних технічних умов, згідно Вашого листа №17/1-11 від 17.11.2015р., передати у власність ПАТ «Львівобленерго», для чого звернутись у ВТВ ВД (м. Львів, вул. Сяйво, 10).

Поряд з цим, у Розділ I «Вимоги до електроустановок Замовника» внесено наступні зміни: п.п.1.1.5 на ПС - 35/10 кВ №146 «Городок» запроектувати та виконати заміну існуючого силового трансформатора Т-2 35/10 кВ на трансформатор 35/10 кВ більшої потужності.

Отже, згідно вищенаведених листів сільського голови ОСОБА_4 із ПАТ «Львівобленерго» було знято зобов'язання, щодо здійснення господарських операцій по заміні існуючого силового трансформатора на трансформатор більшої потужності, шляхом перекладення цих зобов'язань із ПАТ «Львівобленерго» на Мшанську сільську раду Городоцького району Львівської області.

Окрім того, 04.05.2016 року між Мшанською сільською радою Городоцького району Львівської області в особі сільського голови ОСОБА_4 (далі - Замовник) та ТзОВ «ТІР» (далі - Підрядник), укладено договір №1 на «Будівництво Народного дому «Просвіта» в с. Мшана Городоцького району Львівської області. Коригування», (далі - Договір №1).

Згідно п.п.6.2.3. Договору №1, Замовник зобов'язується, приймати від Підрядника акти виконаних робіт за формою КБ-2в, та довідки про вартість виконаних робіт за формою КБ-3, перевірити їх та підписати впродовж узгодженого сторонами строку або повернути Підряднику для виправлення.

09.02.2017 року сільським головою ОСОБА_4 було направлено гарантійний лист №09/1-2017 до ПАТ «Львівобленерго», в якому він вказав про готовність здійснення оплати вартості послуг з приєднання до електричних мереж електроустановок приміщення Народного дому «Просвіта» Мшанської сільської ради.

Окрім того, ПАТ «Львівобленерго» 04.10.2017 було визначено вартість плати за приєднання приміщення Народного дому «Просвіта» Мшанської сільської ради до електричної мережі в сумі 915 580, 80 грн. з ПДВ.

Водночас, сільський голова ОСОБА_4 маючи досвід роботи, на вказаній посаді, листом від 25.09.2017 №191 (який підписав та скріпив свій підпис відтиском печатки), звернувся до ПАТ «Львівобленерго» з проханням заключити договір про приєднання до електричних мереж між ПАТ «Львівобленерго» та ТзОВ «Корпорація КРТ», згідно Технічних умов договору про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) №131-1665/2 від 30.05.2013р.

Додатковою угодою №1 від 05.10.2017 про заміну сторони в зобов'язанні до Договору про приєднання до електричних мереж №131-1665/2 від 30.05.2013, яка була укладена між сторонами ПАТ «Львівобленерго» (виконавець послуг), Комунальна власність «Мшанська сільська рада» (замовник) в особі голови сільської ради ОСОБА_4 та ТзОВ «Корпорація КРТ» (новий замовник), зокрема п.1.1., п.1.2. вказаної додаткової угоди визначено, що первісний Замовник уступає (передає), а Новий Замовник набуває всіх прав та приймає на себе виконання всіх зобов'язань Замовника за Договором, укладеним між Виконавцем послуг та Замовником; Виконавець послуг надає свою згоду на заміну Замовника в Договорі на Нового Замовника на умовах, викладених в Договорі.

На виконання вищевказаної Додаткової угоди №1 від 05.10.2017 ТзОВ «Корпорація КРТ» внесено плату за нестандартне приєднання до електричних мереж ПАТ «Львівобленерго» в сумі 915 580, 80 грн.

09.06.2017 рішенням №3 Мшанської сільської ради Городоцького району Львівської області, яке підписане сільським головою ОСОБА_4 та скріплене печаткою, вирішено передати безоплатно у власність та на баланс «Львівобленерго» трансформатор потужністю 6300 кВА типу ТМН-6300/35/11- У1 35/11 У/Д-11 (з.н. №161111001).

Окрім того, згідно протоколу XI сесії VII скликання від 18 травня 2017 року, встановлено, що доповідачем під час сесії, щодо безоплатної передачі майна ПАТ «Львівобленерго» був сільський голова ОСОБА_4 .

На виконання Договору №1 від 04.05.2016 року, сільський голова ОСОБА_4 підписав, після чого скріпив свій підпис відтиском печатки (точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 17.11.2016 року) акт №9 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2016 року форми КБ2в на загальну суму 182 011, 20 грн., та акт № 9а вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт додатково до акту №9 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2016 року на загальну суму 3 225 330, 37 грн., які стосуються будівельних робіт та придбання трансформатора трифазового з двома обмотками олійний ТМ-6300/35-У1.

Встановлено, що оплату за вищевказані роботи та придбання трансформатора проведено за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку.

Так, згідно п. 3.1.7. Розділу Ш Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює Державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 №32 (чинні до 19.04.2018), забезпечення електропередавальною організацією виконання будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника. Нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення електричних мереж від точки приєднання до об'єкта замовника здійснюються замовником або за рахунок коштів замовника. Нове будівництво, реконструкція та/або технічне переоснащення електричних мереж (об'єктів електроенергетики) від узгодженої точки приєднання до точки забезпечення потужності в електричних мережах електропередавальної організації здійснюється цією електропередавальною організацією на конкурентних засадах за рахунок коштів, отриманих як плата за приєднання.

Окрім того, ст. 17-2 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 (чинний до 01.07.2019) визначено, що приєднання електроустановок замовника, яке не є стандартним приєднанням, фінансується в розмірі розрахованої плати за приєднання за рахунок коштів, отриманих як плата за приєднання замовника. У разі недостатності таких коштів для виконання в повному обсязі робіт згідно з проектно-кошторисною документацією ці роботи фінансуються за рахунок плати за приєднання інших замовників, які приєднуються до того самого місця забезпечення потужності, або складової тарифу на передачу або розподіл електричної енергії, або за зверненням замовника за рахунок поворотної фінансової допомоги, яка може надаватися електропередавальній організації. Додатково необхідні кошти для виконання в повному обсязі робіт згідно з проектно-кошторисною документацією передбачаються у складовій тарифу на передачу або розподіл електричної енергії в установленому законодавством порядку строком до п'яти років. Джерелом повернення коштів, залучених від замовника як поворотна фінансова допомога, є плата за приєднання інших замовників, що приєднуються до того самого місця забезпечення потужності, та складова тарифу на передачу або розподіл електричної енергії.

Поряд з цим, ОСОБА_4 маючи досвід роботи на посаді сільського голови Мшанської сільської ради Городоцького району Львівської області, в порушення вимог ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 17 та ст. 17-2 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 (чинний до 01.07.2019), п. 3.1.7 Розділу Ш Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює Державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 №32 (чинні до 19.04.2018), через несумлінне ставлення до свої обов'язків, за бюджетні кошти (кошти Державного фонду регіонального розвитку) придбав та покрив витрати ПАТ «Львівобленерго» на будівництво та придбання трансформатора ТМН-6300/35/11-У1 35/11 У/Д-11 (з.н. №161111001) в загальній сумі 3 407 341, 57 грн., та у невстановлений спосіб 23.06.2017 отримав та підписав, після чого скріпив свій підпис відтиском печатки (точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), договір №112/131/17-489 безоплатної передачі майна, та згідно акту приймання передачі до договору №112/131/17-489 від 23.06.2017 р. (який підписав, після чого скріпив свій підпис відтиском печатки) безоплатно передав силовий трансформатор масляний ТМН-6300/35-У1 (зав. №161111001) у власність ПАТ «Львівобленерго», юридична адреса, якого знаходиться за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 3.

При цьому Замовнику - Мшанській сільській раді в особі сільського голови ОСОБА_4 , необхідно було здійснити лише плату за нестандартне приєднання до електричних мереж ПрАТ «Львівобленерго» в сумі 915 580, 80 грн.

Отже, ОСОБА_4 завдано тяжкі наслідки державним інтересам в загальному розмірі 2 491 760 грн. 77 коп.

Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ознаками ч.2 ст. 367 КК України, а саме, вчинення неналежного виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

У підготовчому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 просить про звільнення його від кримінальної відповідальності за ознаками ч. 2 ст. 367 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до відповідальності.

На виконання вимог ст. 285 КПК України судом роз'яснено ОСОБА_4 суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності і право заперечувати про закриття кримінального провадження з цієї підстави.

Обвинувачений ОСОБА_4 підтвердив свою беззаперечну згоду на закриття кримінального провадження з цієї підстави, крім того, показав, що свою вину у вчиненому кримінальному правопорушенні визнає повністю, обставини вчиненого не заперечив, цивільний позов просить залишити без розгляду, процесуальні витрати віднести на рахунок держави та скасувати арешт майна, накладений 04.01.2023 ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова.

Представник потерпілого Львівської обласної військової (державної) адміністрації - ОСОБА_6 у письмовому клопотанні просила розгляд справи про обвинувачення ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 367 КК України здійснювати без їх участі, щодо закриття кримінального провадження на ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 367 КК України не заперечують, наслідки закриття кримінального провадження розуміють.

Прокурор ОСОБА_3 поданому клопотанню не заперечила, крім того, вказала, що ОСОБА_4 нових злочинів не вчиняв, від слідства та суду не ухилявся, у розшуку не перебував, строки, визначені ст. 49 КК України минули, а, отже, є усі підстави для звільнення особи від кримінальної відповідальності та закриття провадження у справі,

Вислухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали провадження, суд приходить до висновку, що клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом, у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Згідно із ст. 44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Нормами статті 12 КК України встановлено, що кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.

Нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.

Частиною 2 ст. 367 КК України передбачена відповідальність за невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, якщо воно спричинило тяжкі наслідки та карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Таким чином, інкриміноване ОСОБА_4 кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України є нетяжким злочином.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину.

Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання.

Відповідно до правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 19.11.2019 року в справі № 345/2618/16-к, за змістом ст. 49 КК України звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності є обов'язковим і застосовується за таких умов: 1) вчинення особою злочину; 2) з дня вчинення злочину до набрання вироком законної сили минули визначені ч. 1 ст.49 КК України строки давності; 3) особа не ухилялася від досудового слідства або суду; 4) особа до закінчення зазначених у ч. 1 ст. 49 КК України строків не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину.

Звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов'язком суду у разі настання обставин, передбачених ч. 1 ст. 49 КК України, за наявності згоди підозрюваного, обвинуваченого, засудженого на звільнення на підставі спливу строків давності.

Обвинувальний акт на ОСОБА_4 за ознаками ч. 2 ст. 367 КК України надійшов до суду 31.01.2023, діяння, інкриміноване ОСОБА_4 за ознаками ч. 2 ст. 367 КК України, мало місце 23.06.2017. Відомості про зупинення строку притягнення до кримінальної відповідальності у цьому кримінальному провадженні відсутні.

Відтак, на час розгляду справи в суді строк давності для притягнення до кримінальної відповідальності за вказаним кримінальним правопорушенням сплинув.

Частиною 3 ст. 288 КПК України встановлено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Таким чином, з врахуванням того, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, яке є нетяжким злочином, з дня вчинення якого минув строк давності притягнення до кримінальної відповідальності, обвинуваченому роз'яснено підставу звільнення від кримінальної відповідальності і він погоджується на звільнення з цих підстав, ОСОБА_4 не ухилявся від досудового слідства та суду, нового злочину не вчинив, враховуючи вищенаведені норми законодавства, суд приходить до переконання, що клопотання обвинуваченого підлягає до задоволення та ОСОБА_4 слід звільнити від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, передбачених ст. 49 КК України, а провадження по справі слід закрити.

Велика Палата Верховного Суду у справі № 203/241/17 у Постанові від 12.09.2022 зауважила, що якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, у тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, крім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту. За наведеного, процесуальні витрати у сумі 36988,90 грн. слід віднести на рахунок держави.

У випадку звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження цивільний позов у кримінальному провадженні не підлягає вирішенню по суті, а вимоги потерпілої сторони можуть бути вирішені в порядку цивільного судочинства. За наведеного цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Львівської обласної військової (державної) адміністрації слід залишити без розгляду, роз'яснити право на звернення до суду із позовом у порядку цивільного судочинства.

Згідно ч.4 ст. 174 КПК України, суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, непризначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові. За наведеного, арешт на майно, накладений ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 04.01.2023 слід скасувати.

Речові докази у справі відсутні, запобіжний захід не обирався.

Керуючись ст.49 КК України, ст.ст. 126, 174, 284 - 286, 288 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності - звільнити.

Кримінальне провадження № 42022142040000095 від 16.09.2022 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України- закрити.

Цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Львівської обласної військової (державної) адміністрації до ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням - залишити без розгляду.

Процесуальні витрати за проведені експертизи: судово-почеркознавча експертиза (висновок експерта №4399-Е від 20.12.2022) у сумі 9 438, 50 грн., судово-економічна експертиза (висновок №6386 від 24.12.2020) у сумі 26 150, 40 грн., судово-товарознавча експертиза (висновок №0712/3 від 22.12.2022) у сумі 1 400 грн., а всього на загальну суму 36 988, 90 грн. віднести на рахунок держави.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 04.01.2023 на об'єкт рухомого майна - легковий автомобіль марки ВАЗ моделі 21099 (номер та серія знака: НОМЕР_1 , дата реєстрації 21.08.2019, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , категорія транспортного засобу: НОМЕР_3 , тип транспортного засобу кузова: седан-загальний, код типу кузова: НОМЕР_4 , рік випуску: 1992; код коліру- колір: 5 - червоний, VIN: НОМЕР_5 , номер двигуна: НОМЕР_6 , об'єм двигуна: 1288) та легковий автомобіль марки TOYOTA моделі COROLLA (номер та серія знака: НОМЕР_7 , дата реєстрації 11.11.2021, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_8 , категорія транспортного засобу: НОМЕР_3 , тип транспортного засобу кузова: седан-загальний, код типу кузова: НОМЕР_4 , рік випуску: 2009; код коліру-колір: 8 - сірий, VIN: НОМЕР_9 , номер двигуна: НОМЕР_10 , об'єм двигуна: 1598), які на праві приватної власності належать ОСОБА_4 та об'єкт нерухомого майна- квартира загальною площею 34,7 м2, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , яка належить на праві приватної власності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - скасувати.

На ухвалу протягом семи днів з дня її проголошення може бути подано апеляцію до Львівського апеляційного суду через Городоцький районний суд Львівської області.

Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Копію ухвали негайно після її проголошення вручити прокурору, обвинуваченому. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.

Головуючий суддя ОСОБА_1