Рішення від 20.02.2023 по справі 334/1116/23

Дата документу 20.02.2023

Справа № 334/1116/23

Провадження № 2-о/334/99/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2023 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді Баруліної Т.Є.,

за участю секретаря Півень М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 подану представником заявника ОСОБА_3 , третя особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

До Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшла заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка подана представником заявника ОСОБА_3 , третя особа: Комунарським відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.

Заявники просять встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Мелітополі Запорізької області, Україна від батьків: матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.

Свої вимоги мотивує тим, що 17 липня 2020 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1 , виданим 17.07.2020 року Мелітопольським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про що складено відповідний актовий запис №332.

09 листопада 2022 року під час перебування у шлюбі з ОСОБА_2 у пологовому будинку м. Мелітополя, ОСОБА_1 народила дитину - доньку ОСОБА_4 .

Факт народження дитини на окупованій території підтверджується випискою про новонародженого, виданою 14.11.2022 року «Государственным бюджетным учреждением здравоохранения «Мелитопольский областной родильный дом», відповідно до якої ОСОБА_1 в м. Мелітополі ІНФОРМАЦІЯ_4 о 21:45 годині народила дівчинку, вагою 2990 грамів.

Також, окупаційною владою було зареєстровано народження дитини заявників, що підтверджується довідкою про народження № Р-03661 від 09.11.2022 року, яка видана Сімферопольським районним відділом РАЦС №3 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис № 110229910003100692008, та свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 від 17.11.2022 року, де батьками зазначені ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Місто Мелітополь є тимчасово окупованим з перших днів повномасштабного вторгнення військ рф на територію України. В даному населеному пункті відсутні будь-які державні установи України, а ті які функціонують підпорядковується окупаційній владі, на яку як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права, покладено відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території, що передбачено ст.5 ч. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

У зв'язку з тим, що вищевказані документи, видані та отримані в м. Мелітополі зразка Російської Федерації є недійсним, а довідка про народження дитини видана компетентною установою України - відсутня, на даний час, немає можливості зареєструвати народження дитини згідно чинного українського законодавства.

Представник заявників адвокат Михайлов Д.О. в судове засідання не з'явився, просив розглядати справи без участі заявників та його представника.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився.

Враховуючи, що розгляд даної справи відповідно до вимог частини другої статті 317 ЦПК України, здійснюється невідкладно, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши обставини справи, заслухавши представника заявників та перевіривши їх доказами в межах заявлених вимог, суд встановив наступне.

Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових або майнових прав підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Частинами першою, третьою статті 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до ч.1, 3, 4 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Статтею 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження та, за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Згідно роз'яснень даних у п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» - рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою ВРУ № 789-ХП від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Судом встановлено, що 17.07.2020 між заявниками ОСОБА_2 та ОСОБА_5 було укладено шлюб. Після реєстрації шлюбу дошлюбне прізвище дружини змінено на ОСОБА_6 . Зазначена обставина підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , яке видано 17.07.2020 Мелітопольським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). (а.с.11)

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянинкою України, що підтверджується копією паспорту № НОМЕР_4 , орган, що видав 6528 (а.с. 6).

Заявник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_5 , який видано Іванівським РВ УМВС України в Херсонській області. (а.с. 7).

Відповідно до копії довідки про народження №Р-03661 від 17 листопада 2022 року, що видана «Сімферопольським районним відділом РАЦС №3» ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками вказані ОСОБА_2 , ОСОБА_1 . (а.с.12)

Відповідно до виписки новонародженого ОСОБА_1 знаходилась в «Мелітопольському обласному пологовому будинку» та народила ІНФОРМАЦІЯ_4 дитину жіночої статі, вагою 2990 грамів, зростом 52 см. (а.с.14-15)

17.11.2022 року було видане свідоцтво про народження дитини ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 , в м. Мелітополі, батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво видане «Сімферопольським районним відділом РАЦС №3 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим». (а.с. 13).

Місто Мелітополь з 25.02.2022 року, як і Мелітопольський район, з 25.05.2022 наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309 віднесені до тимчасово окупованої території України.

У зв'язку з тим, що вказане свідоцтво про народження дитини видано на тимчасово окупованій території неіснуючою установою, таке, відповідно до законодавства України, не має юридичної сили, а тому є недійсним та не створює жодних правових наслідків.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

В чинному законодавстві відсутні положення, які б визначали якими документами має бути посвідчено факт народження особи на тимчасово окупованій території.

Заявники позбавлені можливості зареєструвати народження дитини, оскільки державні органи на території України не визнають документів наданих «державними органами» на території непідконтрольній Україні.

Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно враховувати практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.

Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції «Про права дитини» від 20 жовтня 1989 року, дитина має право бути зареєстрована зараз же після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Державна реєстрація народження дитини, не була проведена на території України, оскільки народилася на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до ст. 13 ЗУ «Про держану реєстрацію актів цивільного стану».

Згідно ст. 133 Сімейного Кодексу України,якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.

З урахуванням наданих суду документів, а також того, що встановлення факту народження дитини необхідно заявникам для проведення державної реєстрації народження дитини у встановленому законом порядку та отримання свідоцтва про народження дитини, суд з урахуванням наданих доказів, приходить до висновку про підтвердження факту народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: Україна, місто Мелітополь, Запорізької області. Зазначити в актовому записі про народження у графі «мати» - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у графі «батько» - громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ст. ст.317, 430 ЦПК України дане рішення суду має бути допущене до негайного виконання.

Керуючись ст.ст.2, 4, 7, 19, 23, 76-81, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Мелітополі Запорізької області, Україна від батьків: матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Баруліна Т. Є.