Ухвала від 01.12.2022 по справі 331/4519/22

01.12.2022

Справа № 331/4519/22

Провадження № 1-кс/331/1335/2022

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2022 року місто Запоріжжя

Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС 2-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000002116, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 жовтня 2022 року, відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

24 листопада 2022 року до Жовтневого районного суду міста Запоріжжя надійшло клопотання слідчого в ОВС 2-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000002116, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 жовтня 2022 року, відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування поданого клопотання слідчий вказує, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000002116, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 жовтня 2022 року, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

У клопотанні зазначено, що 24 лютого 2022 року на виконання наказів вищого військового керівництва військовослужбовці збройних сил Російської Федерації шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і міста Кам'янка-Дніпровська Запорізької області, яке було фактично захоплено та окуповано 03 березня 2022 року.

24 лютого 2022 року Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX, Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, та Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, було продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (в редакції від 07.05.2022 року, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 жовтня 2022 року» (в редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17.10.2022 року № 233), Кам'янсько-Дніпровська міська територіальна громада внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та на час повідомлення про підозру перебуває у ньому.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 09 квітня 2022 року ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Кам'янко-Дніпровська Запорізької області, надав невстановленим представникам держави агресора добровільну згоду на участь у незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території міста.

При цьому, відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» № 3781-XII від 23 грудня 1993 року, а саме ч. 2 передбачено, що правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до цього Закону захисту підлягають судді Конституційного Суду України, судді та працівники апаратів судів, працівники правоохоронних органів, зазначені у частині першій цього пункту, а також співробітники кадрового складу розвідувальних органів України, військовослужбовці Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, співробітники Служби судової охорони, працівники Антимонопольного комітету України та уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, які беруть безпосередню участь відповідно у:

а) конституційному провадженні;

б) розгляді справ у судах, кримінальному провадженні та провадженні у справах про адміністративні правопорушення;

в) оперативно-розшуковій та розвідувальній діяльності;

в-1) виконанні бойових (спеціальних) завдань, покладених на Сили спеціальних операцій Збройних Сил України;

г) охороні громадського порядку і громадської безпеки;

д) виконанні вироків, рішень, ухвал і постанов судів, постанов органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та прокурорів;

е) контролі за переміщенням людей, транспортних засобів, товарів та інших предметів чи речовин через державний і митний кордон України;

є) нагляді і контролі за виконанням законів.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року, завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Також, відповідно до п. 6 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15 квітня 2014 року передбачено, що окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що не раніше 09 квітня 2022 року (більш точні дата та час органом досудового розслідування не встановлені), перебуваючи на території міста Кам'янка-Дніпровська Василівського району Запорізької області, яке з 03 березня 2022 року і по теперішній час знаходиться під окупацією збройних сил Російської Федерації, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, сповідуючи проросійські погляди, ОСОБА_6 прийняв пропозицію невстановлених осіб із числа представників окупаційної влади м. Кам'янка-Дніпровська та добровільно зайняв посаду заступника начальника у незаконному правоохоронному органі, створеному на території тимчасово окупованого м. Кам'янка-Дніпровська Василівського району Запорізької області, так званій «народная милиция», який має назву « ІНФОРМАЦІЯ_2 », де перебуває по даний час та виконує незаконні вказівки зазначених військовослужбовців збройних сил Російської Федерації щодо вчинення діянь в інтересах держави-агресора та з метою підтримання окупаційної влади у м. Кам'янка-Дніпровська Василівського району Запорізької області.

Так, ОСОБА_6 , добровільно зайнявши керівну посаду у незаконному правоохоронному органі - «народной милиции» - заступника начальника районного відділу, створеному на тимчасово окупованій території міста Кам'янко-Дніпровська, вчиняв протиправні дії в інтересах окупаційної влади, пов'язані з охороною прав, правопорядку, розслідування та запобігання порушень прав і свобод людини, що здійснюються від імені та за стандартами держави-агресора на тимчасово окупованій території Кам'янка-Дніпровська Василівського району Запорізької області, реалізація яких в свою чергу забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади Російської Федерації шляхом утворення і функціонування незаконно створеного окупаційного правоохоронного органу Російської Федерації на окупованій території України.

26 вересня 2022 року слідчим в ОВС 2-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні № 22022080000000102 від 29 березня 2022 року було складено повідомлення про підозру відносно громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи перебування ОСОБА_6 на окупованій території міста Кам'янка-Дніпровська Запорізької області, а також відсутність поштового зв'язку на вказаній території, 01 жовтня 2022 року у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора було опубліковані повістки про виклик останнього до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та участі в інших слідчих (розшукових) діях в якості підозрюваного.

Разом з тим, у газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) опубліковано повістки про виклик ОСОБА_6 до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області на 08.10.2022 року, та 09.10.2022 року, а також на сайті Офісу Генерального прокурора України було опубліковано повістки про виклик ОСОБА_6 на ці ж дати до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області для вручення оригіналу повідомлення про підозру, допиту в якості підозрюваного та проведення інших слідчих (розшукових) дій.

Слідчим також було направлено на адресу Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях постанову про доручення на призначення захисника для участі у кримінальному провадженні, та відповідно до доручення № 028-0003292 від 03 жовтня 2022 року для надання безоплатної вторинної правової допомоги підозрюваному ОСОБА_6 було призначено захисника - адвоката ОСОБА_4 , якому було вручено копію повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Слідчий зазначає, що підозрюваного ОСОБА_6 також було викликано до слідчого відділу для участі у слідчих діях, через його адвоката - ОСОБА_4 , шляхом вручення останньому повісток на 08.10.2022 року та 09.10.2022 року.

Проте, до цього часу підозрюваний ОСОБА_6 не з'явився за викликом та жодним чином не повідомив про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.

27 жовтня 2022 року слідчим було винесено постанову про оголошення підозрюваного ОСОБА_6 у державний розшук проведення якого доручено співробітникам відділу у місті Енергодарі УСБУ в Запорізькій області, та виконання якої триває на даний час.

Згідно інформації оперативного підрозділу за результатами виконання доручення слідчого та відповідно до матеріалів кримінального провадження на даний час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території міста Дніпрорудне Запорізької області, та забезпечити його явку для участі у слідчих діях не виявляється за можливе.

Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_6 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:

-повідомленням щодо можливого вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України;

-протоколами допитів свідків громадян України ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , під час проведення яких останні показали, що їм відомо про те, що після фактичної окупації представниками держави агресора - Російської Федерації м. Кам'янка - Дніпровська Запорізької області, на території окупованого міста був створений районний відділ міліції, який було названо як «Камянко-Днепровский районный отдел милиции». Під час допитів свідки пояснили, що їм відомо, що після створення вказаного незаконного правоохоронного органу до його лав добровільно вступив громадянин України, мешканець міста Кам'янка - Дніпровська- ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 . Так, відповідно до показів свідків встановлено, що ОСОБА_6 особисто здійснював патрулювання на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська, при цьому будучи одягнений у спеціальну форму працівників «міліції», із розпізнавальними та шевронами із прапором Російської Федерації, який представлявся оперуповноваженим карного розшуку. Також, свідки бачили, як ОСОБА_6 , разом із іншим працівниками «народної міліції» здійснювали патрулювання на території міста, також ОСОБА_6 здійснював затримання осіб і їх особистий обшук та догляд;

-протоколами пред'явлення для впізнання за фотознімками із свідками ОСОБА_8 , ОСОБА_9 відповідно до яких, свідки впізнали на фотознімках ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який добровільно вступив до лав незаконно створеного представниками держави агресора - Російської Федерації на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська Запорізької області - так званої «народній міліції», який має назву « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та працює та проходить службу у вказаному правоохоронному органі;

-протоколами оглядів всесвітньої мережі Інтернет, а також на різних каналах у месенджері «Телеграм», відповідно до яких встановлено, що розміщених на інформаційних порталах - каналах « ОСОБА_11 » та « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у месенджері «Telegram», розміщені відеозвернення громадянина України ОСОБА_12 , в якому він повідомляє про заняття посади керівника у незаконному правоохоронному органі «Камянко-Днепровский районный отдел милиции» у м. Кам'янка-Дніпровська Запорізької області та створення та початку функціонування вказаного незаконного правоохоронного органу;

-протоколами оглядів всесвітньої мережі Інтернет, а також на різних каналах у месенджері «Телеграм», відповідно до яких встановлено, що розміщених на інформаційних порталах - каналах «Коллаборанты Каменки и Энергодара» та «Энергодар Сегодня» розміщено інформацію щодо призначення ОСОБА_6 на посаду до незаконно утвореного правоохоронного органу «народної міліції»;

-протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 18.06.2022 року, в результаті якого підтверджується факт роботи та виконання покладених на ОСОБА_6 посадових обов'язків у незаконно утвореному представниками держави агресора - Російської Федерації правоохоронному органі «Камянко-Днепровский районный отдел милиции» у м. Кам'янка-Дніпровська Запорізької області;

-протоколом огляду диску від 27.09.2022 року, який є додатком до протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії, відповідно до якого підтверджується факт роботи та виконання покладених на ОСОБА_6 посадових обов'язків у незаконно утвореному представниками держави агресора - Російської Федерації правоохоронному органі «Камянко-Днепровский районный отдел милиции» у м. Кам'янка-Дніпровська Запорізької області;

-іншими доказами, які були зібрані під час досудового розслідування кримінального провадження.

Слідчий вказує, відповідно до листа начальника відділу у місті Енергодарі УСБУ в Запорізькій області від 30.11.2022 року, громадянин України ОСОБА_6 на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України - на території міста Кам'янка-Дніпровська Василівського району Запорізької області. Станом на 30.11.2022 року ОСОБА_6 не виїжджав з окупованої території, фільтрації контролюючими органами не проходив.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 , ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у державний розшук та перебуває у місті Кам'янка-Дніпровська Василівського району Запорізької області, тобто на території Кам'янсько-Дніпровської міської територіальної громади Василівського району Запорізької області, яку відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 року «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 листопада 2022 року» (з врахуванням редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 273 від 17.11.2022 року), віднесено до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Отже, на думку слідчого, притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Окремо слідчий зазначив, що розшук підозрюваного ОСОБА_6 триває, останній державний кордон України не перетинав.

Також слідчий зазначає, що досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, який розташований за адресою: місто Запоріжжя, вулиця Олександрівська, будинок № 62, у межах територіальної юрисдикції Жовтневого районного суду міста Запоріжжя.

На підставі викладеного, слідчий просить слідчого суддю надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000002116, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 жовтня 2022 року, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

У судовому засідання слідчий в ОВС 2-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_3 клопотання підтримав за вищевикладеними мотивами та обґрунтуванням, просить його задовольнити у повному обсязі.

Захисник підозрюваного ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_4 при вирішенні клопотання слідчого покладається на розсуд суду.

Дослідивши матеріали клопотання та додані донього матеріали, вислухавши пояснення учасників кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000002116, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 жовтня 2022 року, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлена причетність ОСОБА_6 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, що підтверджується матеріалами кримінального провадження, дослідженими у судовому засіданні.

26 вересня 2022 року слідчим в ОВС 2-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з старшим групи прокурорів, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні - прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_5 , відповідно до вимог та у порядку передбаченому КПК України, у кримінальному провадженні № 22022080000000102 від 29 березня 2022 року, було складено повідомлення про підозру відносно громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України (а.с.9-13).

03 жовтня 2022 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора було розміщено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та опубліковано повістки про виклик ОСОБА_6 до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області на 08.10.2022 року і 09.10.2022 року для отримання письмового повідомлення про підозру та його допиту у якості підозрюваного (а.с.63-68).

03 жовтня 2022 року, відповідно до вимог ч. 1 ст. 52 КК України, з метою недопущення порушень права на захист підозрюваного ОСОБА_6 , слідчим ОСОБА_3 було винесено постанову про доручення на призначення захисника для участі у кримінальному провадженні, яку направлено до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях.

Відповідно до доручення № 028-0003292 від 03.10.2022 року для надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_6 було призначено захисника - адвоката ОСОБА_4 (а.с.79).

03 жовтня 2022 року, на виконання вимог ч. 3 ст. 111, ст. 135, ст. 278 КПК України, повідомлення про підозру ОСОБА_6 було вручено його захиснику - адвокату ОСОБА_4 (а.с.13), та дане повідомлення про підозру було опубліковано у газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_5 .

З метою виклику ОСОБА_6 для вручення письмового повідомлення про підозру та для участі у слідчих діях в якості підозрюваного, у тому ж номері газети «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» було опубліковано оголошення про виклик ОСОБА_6 до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області на 08.10.2022 року і 09.10.2022 року (а.с.69-78).

Проте, враховуючи, що ОСОБА_6 не з'явився на виклики та жодним чином не повідомив про причини неявки, у зв'язку з чим були наявні підстави вважати, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності, а тому постановою слідчого в ОВС 2-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області капітаном юстиції ОСОБА_3 від 27 жовтня 2022 року підозрюваного ОСОБА_6 було оголошено у державний розшук, здійснення якого доручено співробітникам відділу у місті Енергодарі УСБУ в Запорізькій області (а.с.14-17).

Згідно матеріалів кримінального провадження на даний час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме у місті Кам'янка-Дніпровська Василівського району Запорізької області. Станом на 30.11.2022 року ОСОБА_6 не виїжджав з окупованої території, фільтрації контролюючими органами не проходив, що підтверджується листом начальника відділу у місті Енергодарі УСБУ в Запорізькій області підполковника ОСОБА_13 (а.с.81).

Враховуючи викладене, ОСОБА_6 , який на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України, вважається належним чином повідомленим про виклик з моменту опублікування повісток про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Отже, притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не видається за можливе, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування щодо кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Згідно ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Згідно ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно іззагальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених, зокрема, статтею 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

В той же час, відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого, оголошений у державний розшук та перебуває на тимчасово-окупованій збройними силами Російської Федерації території міста Кам'янка-Дніпровська Василівського району Запорізької області.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Водночас, положеннями статті 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у статті 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Як неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими самими переконливими як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи суто висунення обвинувачення, що здійснюється на наступній стадії процесу («Murrey v. the United Kingdom»). Наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин справи («Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom»).

Не вирішуючи питання щодо доведеності вини та кваліфікації дій підозрюваного, та виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах, доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюються у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000002116, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 жовтня 2022 року, відносно підозрюваного ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 297-1 - 297-4 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого в ОВС 2-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000002116, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 жовтня 2022 року, відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000002116, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 жовтня 2022 року, стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про здійснення спеціального досудового розслідування.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її проголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 01 грудня 2022 року.

Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 02 грудня 2022 року о 15 годині 15 хвилин.

Слідчий суддя ОСОБА_1