Рішення від 17.02.2023 по справі 200/4362/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2023 року Справа№200/4362/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 вересня 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-1), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо застосування показника середньої заробітної плати по країні за 2016, 2017 роки в розмірі 3764,40 грн., при призначенні пенсії за віком у 2022 році;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, здійснити обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2019-2021 роки в розмірі 10846,37 грн., з дня призначення пенсії за віком з 25.04.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 25.04.2022 звернувся через веб-портал ПФУ із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та надав для цього усі необхідні документи.

Відповідачем-1 переведено позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, але, на думку позивача, невірно визначено розмір пенсії позивача, а саме: у розрахунку застосовано середній заробіток за 2 попередні роки: 3764.40 (за 2016,2017 роки) збільшений на коефіцієнт показника середньої заробітної плати: 1,64337498 (1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14).

Вважає, що при вирішенні питання про застосування такого показника у спірному випадку, управлінням помилково застосовано показник за 2016, 2017 роки замість правильного показника за 2019-2021 роки, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 21 вересня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом термін до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останнє просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач 25.04.2022 звернувся за допомогою засобів веб-портал ПФУ до сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Заява позивача опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів: рішення прийнято спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, правильність прийняття рішення перевірено спеціалістом

Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Ухвалою суду від 13 грудня 2022 року залучено до участі у справі другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі -відповідач - 2).

У встановлений судом строк відповідачем-2 надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив суд відмовити у задоволенні позовної заяви та зазначив, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою від 25.04.2022 про перехід на інший вид пенсії. За принципом екстериторіальності заяву від 25.04.2022 розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області та прийнято рішення від 02.05.2022 № 054450000451 про перерахунок пенсії.

Позивачу призначено пенсію по інвалідності з 30.07.2018, заробітна плату (дохід) для призначення пенсії визначено із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. 22.06.2020. Рішенням від 30.06.2020 №054450000451 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.07.2020 з застосуванням Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та доповнено страховий стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З 25.04.2022 позивачеві проведено перерахунок пенсії відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії (застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 роки).

Вважає свої дії правомірними.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_1 від 22 жовтня 1997 року, РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідачі в даних правовідносинах є суб'єктами владних повноважень у відповідності до приписів пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивачеві призначено пенсію по інвалідності у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 30.07.2018.

При цьому, як вбачається з наданих відповідачем-1 розрахунків при розрахунку пенсії позивача показник заробітної плати (доходу) для призначення пенсії визначено із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Вказане також підтверджено відповідаем-2 у відзиві та не заперечується позивачем.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується наданими відповідачем-1 до пояснень розрахунків стажу позивача, страховий стаж позивача станом на 30.07.2018 становив 28 років 7 місяців 3 дні.

Відповідно до розрахунку страхового стажу позивача форми РС-право, який додано відповідачем-2 до відзиву, страховий стаж позивача станом на 16.02.2022 становив 30 років 7 місяців 6 днів.

Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області від 30.06.2020 № 054450000451 позивачеві здійснено перерахунок пенсії по інвалідності з 01.07.2020 із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

25 квітня 2022 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про перехід на інший вид пенсії.

Рішенням від 02 травня 2022 року №054450000451 «Про перерахунок пенсії» позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25 квітня 2022 року.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції Україні, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV)

Частина 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно із ч.1 ст. 9 Закону № 1058-IV, за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 2 статті 40 Закону № 1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, у випадку призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно із абзацом 1 та 2 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що приписами ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Відтак, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Зазначений висновок узгоджується з правовими висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 31 травня 2019 року у справі №314/272/17(2-а/314/33/2017), від 31 березня 2020 року у справі №348/1296/17, від 01 березня 2021 у справі №488/1409/16-а.

Судом встановлено, що позивачу первісно 30 липня 2018 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV, а в подальшому з 24.05.2022 вперше за його заявою переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, яку він отримує по даний час.

Відповідно до абзацу третього частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 40 цього Закону для призначення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Підсумовуючи викладене, для застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеного частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії після призначення пенсії по інвалідності необхідно, щоб мало місце переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та щоб особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв в роботі.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач після призначення пенсії по інвалідності продовжував працювати та здобув страховий стаж понад 24 місяці.

Разом з тим, як вже зазначалось судом вище, рішенням від 02 травня 2022 року №054450000451 «Про перерахунок пенсії» позивача переведено на пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25 квітня 2022 року.

Суд зазначає, що перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відбувся вперше.

З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку, що позивач набув право на переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію по віку із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії за 2019, 2020 та 2021 роки, починаючи з моменту призначення пенсії за віком, тобто, з 25 квітня 2022 року.

Відповідно до пункту 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача-2 щодо розрахунку розміру пенсії позивача, виходячи із показника із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) за 2016-2017 роки.

Разом з тим, як встановлено судом за результатами розгляду справи відповідачем-2 прийнято рішення від 02 травня 2022 року за № 054450000451 «Про перерахунок пенсії».

Таким чином, саме це рішення, а не дії, які оскаржує позивач безпосередньо впливає на порушені права позивача.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, з метою належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення відповідача-2 «Про перерахунок пенсії» за № 054450000451 від 02 травня 2022 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії позивача у конкретному розмірі, суд зазначає наступне.

Враховуючи, що повноваження з приводу розрахунку розміру пенсії є дискреційними повноваженнями органів Пенсійного фонду України, суд вважає за належне зобов'язати відповідача-2 повторно розглянути заяву позивача про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням висновків суду.

Зважаючи на встановлені обставини, суд задовольняє позов частково.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи часткове задоволення заявлених позивачем вимог, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40 грн підлягають стягненню з бюджетних асигнувань відповідача-2 на користь позивача в сумі 661,60 грн - пропорційно задоволеній частині позовних вимог.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області «Про перерахунок пенсії» № 054450000451 від 02 травня 2022 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: 36014, м. Полтава. вул. Соборності, буд. 66, код ЄДРПОУ: 13967927) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) від 25 квітня 2022 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: 36014, м. Полтава. вул. Соборності, буд. 66, код ЄДРПОУ: 13967927) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 661 (шістсот шістдесят одна) грн. 60 коп.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 17 лютого 2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко