Рішення від 15.02.2023 по справі 160/14644/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2023 року Справа № 160/14644/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в м. Дніпро у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Приватного підприємства «ЛАН-ТЕХНІК» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «ЛАН-ТЕХНІК» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, у якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 6926480/32429761 від 15.06.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 14.01.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 14.01.2022 датою її фактичного отримання.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на виконання вимог Податкового кодексу України ПП «ЛАН-ТЕХНІК» було сформовано та направлено для реєстрації в ЄРПН, враховуючи наявність попередньої оплати та фактичного відпуску товару, податкову накладну № 1 від 14.01.2022 - обсяг постачання: 656106,08 грн, ПДВ 91854,85 грн, всього 747960,93 грн. У зв'язку із зупиненням реєстрації податкової накладної, позивачем було направлено пояснення із підтверджуючими документами, однак Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення № 6926480/32429761 від 15.06.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної, яке позивач вважає безпідставним, протиправним і таким, що підлягає скасуванню. Надані контролюючому органу документи повністю підтверджували реальність здійснення господарської операції, за якою складено і направлено для реєстрації податкову накладну № 1 від 14.01.2022.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

У встановлений строк до суду надійшла заява Приватного підприємства «ЛАН-ТЕХНІК» про усунення недоліків позовної заяви з доданими до неї документами.

Ухвалою від 17.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи; витребувано докази у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

У відзиві Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, який надійшов до суду, відповідач-1 просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що рішення № 6926480/32429761 від 15.06.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 14.01.2022 прийнято у зв'язку зі встановленням операції з придбання товарів (послуг) у платників податків з ознаками ризиковості, а саме ТОВ «СОЮЗ-ТЕРРА-3». Крім того, відповідно до пункту 8 постанови від 11.12.2016 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» ПП «ЛАН-ТЕХНІК» включено до переліку ризикових платників податку (додаток 4 від 12.10.2021 № 2512). Комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваного рішення діяла у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законом, здійснивши перевірку поданих платником податку копій документів. Разом з відзивом надійшли витребувані судом докази.

У відзиві Державної податкової служби України відповідач-2 проти задоволення позовних вимог також заперечував, посилаючись на те, що дії з реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН є дискреційними повноваженнями, тому позовні вимоги в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Станом на час розгляду відповіді на відзиви та заперечення до суду не надійшли. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що ПП «ЛАН-ТЕХНІК» (код ЄДРПОУ 32429761) зареєстроване 29.12.2003, основним видом діяльності є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11).

13.01.2022 між ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» (покупець) та ПП «ЛАН-ТЕХНІК» (продавець) укладено договір поставки № ІС-14268, відповідно до якого:

- пункт 1.1: цим договором поставки, що укладений на розсуд сторін, продавець зобов'язується поставити і передати у власність покупцю сільськогосподарську продукцію (товар), в асортименті, за ціною, якістю, у кількості та на умовах, узгоджених з покупцем і вказаних у даному договорі та додатках до даного договору, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його на умовах цього договору;

- пункт 2.1: якщо сторони не домовились про інше, товар вважається переданим продавцем і прийнятим покупцем з моменту прийняття товару на складі ПрАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ КРОХМАЛЕПАТОКОВИЙ КОМБІНАТ» (Комбінат), який знаходиться за адресою Дніпропетровська область, Кам'янський район, смт Дніпровське, вул. Олександра Островського, 11;

- пункт 2.3: товар, який був прийнятий на склад Комбінату протягом доби вважається партією товару. Постачання партії товару підтверджується оригіналами наступних документів: видатковою накладною (складається на підставі Протоколу узгодження ціни); товарно-транспортними накладними; рахунком-фактурою продавця з точним зазначенням кількості, ціни товару без ПДВ, загальної суми без ПДВ, суми ПДВ, всього до сплати.

Поставка товару оформлена:

1) рахунком-фактурою № 1 від 14.01.2022: назва - зерно кукурудзи, кількість 103,88 т, сама без ПДВ 656106,08 грн, ПДВ 91854,85 грн, всього з ПДВ 747960,93 грн;

2) видатковою накладною № 1 від 14.01.2022;

3) товарно-транспортними накладними №№ 1, 2, 3, 4 від 14.01.2022.

ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» здійснено оплату за зерно кукурудзи за договором № ІС-14268 від 13.01.2022 та рахунком № 1 від 14.01.2022 платіжним дорученням № 2011792/1 від 18.01.2022 в сумі 635766,79 грн.

ПП «ЛАН-ТЕХНІК» подано на реєстрацію податкову накладну № 1 від 14.01.2022, складену на отримувача (покупця) ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» за номенклатурою товарів/послуг продавця: зерно кукурудзи (код згідно з УКТ ЗЕД 1005900000), кількість 103,88 т, обсяги постачання без урахування ПДВ 656106,08 грн, ПДВ 91854,8512 грн.

Згідно із квитанцією податкова накладна № 1 від 14.01.2022 надійшла 18.01.2022 та зареєстрована за № 9003246818, результат обробки: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 14.01.2022 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D» = 1.8304%, «Р» = 0».

13.06.2022 платником податків направлено повідомлення № 1 від 13.06.2022 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено щодо податкової накладної № 1 від 14.01.2022 на обсяг постачання без урахування ПДВ 656106,08 грн, ПДВ 91854,85 грн, отримувач (покупець) ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА», із поясненнями, у яких зазначено, що ПП «ЛАН-ТЕХНІК» посіяно у 2021 році кукурудзи на площі 691,3916 га, зібрано 20425,88 ц. За реалізовану с/г продукцію частково здійснювалася оплата на суму 635766,79 грн. Заборгованість з даної операції становить 112194,14 грн. Розрахунки між підприємствами у безготівковій формі. Заборгованість із взаємних розрахунків станом на 08.06.2022 між ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» та ПП «ЛАН-ТЕХНІК» становить 575229,26 грн на користь ПП «ЛАН-ТЕХНІК». Заборгованість з податків відсутня.

Згідно з квитанцією № 2 документи доставлено до районного рівня 416 ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Верхньодніпровська ДПІ (Верхньодніпровський район) 13.06.2022, реєстраційний номер документа 9078587699, повідомлення № 1 від 13.06.2022 прийнято до розгляду.

До повідомлення було додано такі документи: пояснення № 1 від 10.06.2022; договір поставки № ІС-14268 від 13.01.2022; додаток до договору поставки № 1 від 13.01.2022 (специфікація); довіреність № 18/07-21 від 27.07.2021; рахунок-фактуру № 1 від 14.01.2022; видаткову накладну № 1 від 14.01.2022; протокол узгодження ціни до договору б/н від 14.01.2022; ТТН №№ 1, 2, 3, 4 від 14.01.2022; платіжне доручення № 2011792/1 від 18.01.2022; акт звірки взаємних розрахунків б/н від 08.06.2022; картку аналізу зерна № 57 від 13.01.2022; довідку Водянської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області № 133 від 16.02.2022 про оренду земельних ділянок; довідку виконавчого комітету Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області № 6 від 16.02.2022 про оренду земельних ділянок; довідку Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області № 02-26/207 від 03.03.2021 про оренду земельних ділянок; рахунок-фактуру № Т-00000138 від 06.05.2021; видаткову накладну № Т-00000219 від 06.05.2021; ТТН № 1/Л від 06.05.2021; рахунок-фактуру № Т-00000122 від 12.05.2021; видаткову накладну № Т-00000194 від 12.05.2021; ТТН № 2 від 12.05.2021; рахунок-фактуру № Т-00000132 від 12.05.2021; видаткову накладну № Т-00000209 від 12.05.2021; ТТН від 12.05.2021 № 3; ТТН від 12.05.2021 № 4; рахунок-фактуру від 13.02.2021 № Т-00000115; видаткову накладну від 13.05.2021 № Т-00000187; ТТН від 13.05.2021 № 5; рахунок-фактуру від 14.05.2021 № Т-00000116; видаткову накладну від 14.05.2021 № Т-00000189; рахунок-фактуру від 17.05.2021 № Т-00000146; видаткову накладну від 17.05.2021 Т-00000228; рахунок-фактуру від 24.05.2021 № Т-00000130; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 24.05.2021 № 00000046; рахунок-фактуру від 13.05.2021 № п-00000035; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 13.05.2021 № 00000021; заявку від 05.05.2021 № 1 на перевезення; графік перевезення ТМЦ від 05.05.2021 б/н; рахунок-фактуру від 30.11.2021 № п-00000084; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 30.11.2021 № 00000069; рахунок-фактуру від 30.11.2021 № п-00000083; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 30.11.2021 № 00000068; рахунок-фактуру від 30.11.2021 № Т-00000327; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 30.11.2021 № 00000130; рахунок-фактуру від 31.01.2022 № 10; акт надання послуг від 31.01.2022 № 10; рахунок-фактуру від 31.01.2022 № 7; акт надання послуг від 31.01.2022 № 7; договір оренди від 01.02.2020 № 1; господарський договір оренди від 01.09.2019 № 12; додаток № 1 від 01.09.2019 до договору № 12 від 01.09.2019; додаткову угоду від 29.04.2020 б/н до господарського договору № 12; договір поставки від 06.05.2021 № 06/05/21-н; договір поставки від 06.05.2021 № 06/05/21; договір про надання послуг з перевезення автомобільним транспортом від 01.10.2021 № 01; договір оренди транспортних засобів з екіпажем від 11.01.2022 № 11/01/2022-тз; договір оренди транспортних засобів з екіпажем від 12.01.2022 № 12/01/2022; договір про виконання сільськогосподарських робіт (надання сільськогосподарських послуг) від 27.04.2021 № 27/04/2021-сг; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2021 року, форма № 4-сг (Водянська с/р Дніпропетровська область), квитанція від 10.06.2022 № 9004910385; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2021 року, форма № 4-сг (Хмелівська с/р, Вільшанська с/р Сумська область), квитанція від 06.06.2022 № 9004910386; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 1 квартал 2022 року, квитанція від 01.05.2022 № 9048083862; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 1 квартал 2022 року від 01.05.2022 № 9048083862; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 1 квартал 2022 року від 01.05.2022 № 9048083862; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2021 року, форма № 29-сг, квитанція (Водянська с/р Дніпропетровська область) від 05.01.2022 № 9003776449; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2021 року, форма № 29-сг, квитанція № 2 (Водянська с/р Дніпропетровська область) від 05.01.2022 № 9003776449; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2021 року, форма № 29-сг, квитанція (Хмелівська с/р, Вільшанська с/р Сумська область) від 05.01.2022 № 9003773615; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2021 року, форма № 29-сг, квитанція (Хмелівська с/р, Вільшанська с/р Сумська область) від 05.01.2022 № 9003773615; податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, квитанція від 18.02.2021 № 9028617086; додаток до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи від 18.02.2021 № 9028617086; оборотно сальдову відомість від 08.06.2022 б/н; фінансову звітність малого підприємства, квитанція від 15.03.2022 № 9004772952; довідку про підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік від 23.02.2021 № 1666/АП/04-36-18-12-23; довідку про підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік від 12.04.2022 № 2669/АП/04-36-18-12-20; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2021 рік, квитанція від 20.02.2022 № 9036202974.

У письмових поясненнях № 1 від 10.06.2022, наданих до повідомлення № 1 від 13.06.2022, зокрема, зазначено, що у 2021 році посіяно кукурудзи на площі 691,3916 га, зібрано 20435,88 ц, а саме у 4 кварталі 2021 року на площі 396,72 га зібрано 11644,25 ц та у січні 2022 року на площі 294,67 га зібрано 8781,63 ц. Станом на 01.01.2022 згідно з даними бухгалтерської звітності залишок кукурудзи становить 61845,2 ц. Для проведення комплексу сільськогосподарських робіт проводилася купівля насіння, добрив, засобів захисту рослин, пестицидів, інсектицидів для боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур, які внесено на всю площу посіву з дотриманням технології обробітку. Товарно-матеріальні цінності придбавалися у ТОВ «ПАФ ГАРАНТ» (код 32478714). Послуги з обробітку ґрунту, посіву та збирання кукурудзи надавали ТОВ «СОЮЗ-ТЕРРА-3» (код 33214705), ТОВ «ПАФ ГАРАНТ» (код 32478714), ПП «БЛР» (код 38645171). На балансі підприємства обліковуються власні основні фонди на суму 582,1 тис.грн, у тому числі трактори JOHN DEERE 2 шт., борони дискові та інші. Для вирощування сільськогосподарської продукції та сільськогосподарської діяльності підприємство орендує приміщення, складські приміщення у ТОВ «СОЮЗ-ТЕРРА-3» (код 33214705), ТОВ «ПАФ ГАРАНТ» (код 32478714). Відповідно до заблокованої податкової накладної № 1 від 14.01.2022 на реалізацію кукурудзи на суму 747960,93 грн, у тому числі ПДВ - 91854,85 грн, договір поставки від 13.01.2022 № ІС-14268 ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» (код 38307757) та ПП «ЛАН-ТЕХНІК» (код 32429761). Відвантаження кукурудзи здійснювалося за адресою: с. Воляне, Кам'янський район, Дніпропетровська область транспортом ТОВ «СОЮЗ-ТЕРРА-3» (код 33214705) і ТОВ «ПАФ ГАРАНТ» (код 32478714). Підтверджено ТТН №№ 1, 2, 3, 4 від 14.01.2022. За реалізовану сільськогосподарську продукцію частково здійснювалася оплата на суму 635766,79 грн. Заборгованість по даній операції становить 112194,14 грн. Розрахунки між підприємствами - безготівкова форма. Заборгованість по взаємних розрахунках станом на 08.06.2022 між ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» та ПП «ЛАН-ТЕХНІК» становить 575229,26 грн на користь ПП «ЛАН-ТЕХНІК».

До пояснень надані копії документів на підтвердження виконання ПП «ЛАН-ТЕХНІК» та його контрагентом господарських зобов'язань.

15.06.2022 комісією регіонального рівня прийнято рішення № 6926480/32429761 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 14.01.2022 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме:

- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити);

- додаткова інформація: встановлено операції з придбання товарів (послуг) у платників податків з ознаками ризиковості, а саме ТОВ «СОЮЗ-ТЕРРА-3».

Незгода позивача з оскаржуваним рішенням про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної ним податкової накладниої № 1 від 14.01.2022 стала підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Реєстрацію податкової накладної № 1 від 14.01.2022, складеної ПП «ЛАН-ТЕХНІК», було зупинено з підстави відповідності платника податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

12.10.2021 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення № 2512 про відповідність платника податку на додану вартість - ПП «ЛАН-ТЕХНІК» критеріям ризиковості платника податку, у якому зазначено про встановлення операції з придбання товарів (послуг) у платників податків з ознаками ризиковості, а саме ПП «БЛР».

Пунктом 8 додатку № 1 до Постанови № 1165 встановлено такий критерій ризиковості платника податку - у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Згідно із пунктом 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), згідно з пунктом 17 якого у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Згідно з пунктом 18 Порядку № 1246 на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).

За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.

Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Пунктом 19 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1246 внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Вирішуючи спір по суті, надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що одним із способів здійснення податкового контролю є інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів, яке є комплексом заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (статті 62, 71 ПК України).

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики (п. 74.3 ст. 74 ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.221 пункту 14.1 статті 14 ПК України ризик - це ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов'язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Процедура зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому, згідно із пунктом 2 Порядку № 1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов'язку.

Здійснивши зупинення реєстрації податкової накладної, відповідач посилався на відповідність платника податку - ПП «ЛАН-ТЕХНІК» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної у Реєстрі, без визначення переліку документів. При цьому, перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Суд зазначає, що в надісланій позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.

Використання податковим органом загального пункту щодо різновидів оцінки за критеріями ризику є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.

У постанові Верховного Суду від 18.12.2019 в справі № 560/435/19 касаційний суд сформував правовий висновок, що конкретний перелік документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

У разі спору щодо правомірності рішення суб'єкт владних повноважень може посилатися тільки на ті обставини, що зазначені у рішенні як підставу його прийняття. Не зазначення в рішенні цих обставин тлумачиться на користь висновку про його неправомірність. З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації ПН не відповідає критерію обґрунтованості.

У постанові Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 826/9457/18 зазначено, що надаючи правову оцінку прийнятим податковим органом рішенням, суди також повинні з'ясувати, чи містять вони конкретну інформацію щодо причин та підстав для їх прийняття, із зазначенням того, яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, як того вимагає форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, визначена Порядком.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 21.05.2019 у справах № 620/3556/18, № 815/2791/18, від 14.05.2019 у справі № 817/1356/18, від 22.04.2019 у справі № 2040/5445/18.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі № 1740/2004/18, від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 25.10.2019 у справі № 0340/1834/18, від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18.

Платником податків до пояснень контролюючому органу додано первинні документи для підтвердження зазначеної у податковій накладній господарської операції.

Відмовляючи у реєстрації податкової накладної № 1 від 14.01.2022, відповідач-1 зазначив, що платником податку не надано копії документів - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). При цьому у рішенні не підкреслено і не зазначено копій яких саме документів не надано та у графі «Додаткова інформація» вказано: «встановлено операції з придбання товарів (послуг) у платників податків з ознаками ризиковості, а саме ТОВ «СОЮЗ-ТЕРРА-3».

Разом з тим, суд зазначає, що господарську операцію з поставки, за якою було складено і подано на реєстрацію податкову накладну № 1 від 14.01.2022, було проведено ПП «ЛАН-ТЕХНІК» з іншим суб'єктом господарювання - ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА».

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субёєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідачем-1 у відзиві не наведено належного обґрунтування підстав прийняття контролюючим органом рішення № 6926480/32429761 від 15.06.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 14.01.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних та не доведено правомірність оскаржуваного рішення.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, що є підставою для його скасування.

Виходячи з аналізу пунктів 19, 20 Порядку № 1246, суд зазначає, що законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваним рішенням.

З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем понесено судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви до суду в сумі 2481,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 63 від 20.07.2022.

Відповідно до ст. 139 КАС України підлягають стягненню з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України у рівних частинах за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь позивача понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2481,00 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного підприємства «ЛАН-ТЕХНІК» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 6926480/32429761 від 15.06.2022 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 14.01.2022, складеної Приватним підприємством «ЛАН-ТЕХНІК».

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 14.01.2022, складену Приватним підприємством «ЛАН-ТЕХНІК», датою її подання платником податку на реєстрацію.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «ЛАН-ТЕХНІК» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1240,50 грн (одна тисяча двісті сорок гривень 50 копійок).

Стягнути з Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «ЛАН-ТЕХНІК» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1240,50 грн (одна тисяча двісті сорок гривень 50 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: Приватне підприємство «ЛАН-ТЕХНІК», місцезнаходження: 51600, Дніпропетровська область, Кам'янський район, м. Верхньодніпровськ, вул. Київська, буд. 1, код ЄДРПОУ 32429761.

Відповідач-1: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ ВП 44118658.

Відповідач-2: Державна податкова служба України, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393.

Повний текст рішення складено 15.02.2023.

Суддя В.В. Рянська