27 квітня 2022 року Справа №160/4360/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ніколайчук С.В. судді - Бухтіяровій М.М., Врона О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі клопотання Кам'янської районної державної адміністрації Кам'янської районної військової адміністрації Дніпропетровської області про розгляд справи № 160/4360/22 у судовому засіданні з повідомленням та за участі сторін за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача1: Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 00031101), відповідача 2: Кам'янської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (51909, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Затишна, буд. 3, код ЄДРПОУ 44299257) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває справа ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача1: Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 00031101), відповідача 2: Кам'янської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (51909, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Затишна, буд. 3, код ЄДРПОУ 44299257) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Розпорядженням Дніпропетровського окружного адмінстративного суду від 27.04.2022 року № 114 д замінено суддю -члена колегії Голобутовського Р.З. у справі № 160/4360/22 , у зв'язку із його перебуванням у тривалій відпустці, на суддю - члена колегії Врону В.О.
22 квітня 2022 року на електронну адресу суду надійшло клопотання Кам'янської районної державної адміністрації Кам'янської районної військової адміністрації Дніпропетровської області про розгляд справи № 160/4360/22 у судовому засіданні з повідомленням та за участі сторін, яке обґрунтовано тим, що відповідач-2 не згоден з визначенням справи малозначною, оскільки можливе рішення суду на користь позивача, зачепить матеріальні інтереси декількох десятків працівників Кам'янської районної військової адміністрації та членів їх сімей.
Згідно із частиною 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частина 5 цієї статті зазначає, що умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з пунктом 1 та 2 частини 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: у випадках, визначених статтею 263 КАС України; якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 8 грудня 1983 року у справі «Axen v. Germany», заява № 8273/78). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
Європейський суд з прав людини визнав явно необґрунтованим і тому неприйнятним звернення у справі «Varela Assalino contre le Portugal» (пункт 28, № 64336/01) щодо гарантій публічного судового розгляду. У цій справі заявник просив розглянути його справу в судовому засіданні, однак характер спору не вимагав проведення публічного розгляду. Фактичні обставини справи вже були встановлені, а скарги стосувалися питань права. Європейський суд вказав на те, що відмову у проведенні публічного розгляду не можна вважати необґрунтованою, оскільки під час провадження у справі не виникло ніяких питань, які не можна було вирішити шляхом дослідження письмових доказів.
У випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку Європейського суду, є доцільнішим, ніж усні слухання; розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім.
Аналогічні позиції підтримані та висловлені в ухвалах Великої Палати Верховного Суду від 18 травня 2018 року у справі № 668/13907/13-ц та від 21 травня 2018 року у справі № 361/3009/16-ц.
Окремо, суд звертає увагу на те що, кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов'язками, визначеними статтею 44 Кодексу адміністративного судочинства України. Бажання сторони у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, які висловлені нею в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідності призначення до розгляду справи з викликом її учасників.
В свою чергу, відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому чисті щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Крім того, відповідач 2 посилається, що будуть порушені права та матеріальні інтереси декількох десятків працівників Кам'янської районної військової адміністрації та членів їх сімей, проте, на підтвердження даної обставини останнім не надано належних та допустимих доказів, а тому у суду не має причин для здійснення розгляду даної справи в судовому засіданні з викликом сторін.
На переконання суду характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі не вимагають її розгляду в порядку загального позовного провадження для повного і всебічного встановлення обставин справи, а тому у задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. 167, 243, 248, 382 КАС України суд,-
Відмовити у задоволенні клопотання Кам'янської районної державної адміністрації Кам'янської районної військової адміністрації Дніпропетровської області про розгляд справи № 160/4360/22 у судовому засіданні з повідомленням та за участі сторін в судовому засіданні за участі сторін.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя С.В. Ніколайчук
Суддя М.М. Бухтіярова
Суддя О.В.Врона