Справа №705/278/23
3/705/365/23
16.02.2023 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Л.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Уманського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого на посаді менеджера ТОВ «Вест», який проживає по АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 359850 від 21.12.2022 за адресою м. Умань, Черкаської обл. по вул. Степана Бандери, 1Б, 21.12.2022 близько 10 год. 58 хв., ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю пальним, без відповідних документів, а саме дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, згідно листа Управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА від 16.11.2022 № 1326/02/10-03-23, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з?явився, подав на адресу суду заяву в якій просить розглянути справу у його відсутність, вину не визнає та подав суду письмове клопотання про закриття провадження у справі в якому зазначив, що він є найманим працівником ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ», працює за трудовим договором менеджером АЗС WOG, яка знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Степана Бандери, 1Б, з 01.01.2021 року по даний час, що підтверджується наказом № 16790-К від 31.12.2020 р. У відповідності до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з сайту Міністерства юстиції України ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» код ЄДРПОУ 42663493 є суб'єктом господарювання, зареєстрованим у встановленому законом порядку, при цьому роздрібна торгівля пальним є основним видом його економічної діяльності. Директором ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» є ОСОБА_2 . Протокол від 21.12.2022 складений за місцем його - ОСОБА_1 , роботи - на АЗС. АЗС перебуває в користуванні ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» на підставі договору оренди № 1 від 17.12.2018, додаткова угода від 28.03.2022, додаткова угода від 01.03.2022, акт приймання-передачі від 01.04.2019. Порядок здійснення роздрібної торгівлі пальним регулюється Законом України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів. Ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачена вимога про те, що роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. На виконання зазначених приписів ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» отримало від ГУ ДПС України у Черкаській області ліценцію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою АЗС: м. Умань, вул. Бандери Степана, 1 Б. Під час складення протоколу від 21.12.2022 він пояснював працівникам поліції про те, що є найманим працівником, працює менеджером АЗС і не є уповноваженою особою ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ». Його посадові обов'язки регулюються посадовою інструкцією. Згідно останньої у його посадові обов'язки не входить отримання документів дозвільного характеру для оптової та роздрібної торгівлі пальним на АЗС, оскільки ці питання напряму пов'язані з діяльністю юридичної особи. З огляду на перелічені у його посадовій інструкції повноваження менеджера АЗС, вони є досить вузькими та зводяться до здійснення контролю за внутрішньою діяльністю АЗС з метою забезпечення високого рівня обслуговування клієнтів. Крім того, оскільки він є найманим працівником та працює на посаді менеджера АЗС, то не є та ніколи не був власником палива, реалізація якого здійснюється ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» на АЗС.
Суддя, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшла таких висновків.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Суддя, дотримуючись вимог ст. 252 КУпАП, оцінила докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, водночас керуючись законом і правосвідомістю.
При цьому стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, в тому числі: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Водночас сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути єдиним й беззаперечним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 161-1 КУпАП оптова або роздрібна торгівля пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди) - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією пального, транспортних засобів, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального, грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
З пояснень ОСОБА_1 , наданих ним письмових документів та запису в протоколі про адміністративне правопорушення вбачається, що останній є менеджером АЗС.
Разом з тим, вчинення діяння за ознаками ч. 1 ст. 161-1 КупАП особою, яка не є суб'єктом господарювання, виключає притягнення такої особи до адміністративної відповідальності.
Зважаючи на викладене, адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП настає для суб'єкта господарювання, а не для будь-якої особи.
Також суд враховує, що з дотриманням вимог ст.ст. 256, 264, 265 КУпАП виручка від торгівлі не вилучалася, тобто у протоколі про адміністративне правопорушення не наведені обставини та конкретні обов'язкові ознаки правопорушення, визначенні диспозицією ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, з наданих матеріалів суду, встановлено, що дані, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, не підтвердилися.
Підсумовуючи наведене, справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП за відсутності в його діях події та складу адміністративного правопорушення, слід закрити.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 161-1, статтями 247, 274, 283, 285 КУпАП, суддя,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Л.С. Годік