ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
12 серпня 2010 року < Час проголошення > № 2а-477/10/2670
Колегія суддів Окружного адміністративного суду міста Києва у складі: головуючого судді Васильченко І.П., суддів Пісоцької О.В., Каракашьяна С.К., при секретарі Мостовій Н., вирішив адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Економіка»
до Міністерства юстиції України
проскасування наказу та зобов'язання вчинити дії,
за участю представників сторін:
від позивача: Дворський М.В.
від відповідача: Опанасенко А.В.
Встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду місат Києва з позовом до Міністерства юстиції України про скасування наказу № 2474/5 від 16.12.2009 року про зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації, зобов'язання здійснити державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач неправомірно зупинив строк розгляду заяви позивача про реєстрацію друкованого засобу масової інформації -журналу «ДЕЛО.Alko&Tobacco», оскільки позивачем не порушувались норми чинного законодавства України, як-то, зокрема Закону»Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні». Законом не заборонено викладення назви друкованого засобу масової інформації різними мовами. Крім того, зазначив, що в Україні зареєстровані та видаються засоби масової інформації, які містять в своїй назві елементи різних мов. У зв'язку з наведеним, позивач просив суд зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації -журналу «ДЕЛО.Alko&Tobacco»відповідно до заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за вх № 17927-0-33-09 від 18.11.2009 року.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що діяв в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством, зокрема, Закону «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», Постановою КМУ «Про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, інформаційних агентств та розміри реєстраційних зборів», Положенням про Міністерство юстиції. Рішення про зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації прийняте відповідачем на підставі правового висновку щодо заяви ТОВ «Видавництво «Економіка»про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації журналу «ДЕЛО.Alko&Tobacco».
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
18.11.2009 року позивачем подана заява про реєстрацію друкованого засобу масової інформації в Україні, якою позивач просив зареєструвати періодичне друковане видання журнал «ДЕЛО.Alko&Tobacco».
Наказом Міністерства юстиції України від 16.12.2009 року № 2474/5 «Про зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації»зупинено строк розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації журналу «ДЕЛО.Alko&Tobacco». Департаменту легалізації та регулювання діяльності бюро кредитних історій наказано у разі неподання заявником протягом трьох місяців письмового повідомлення про усунення причин, що перешкоджають державній реєстрації видання, залишити заяву без розгляду та письмово повідомити про це засновника.
Позивач посилається на те, що зазначений наказ Міністерства юстиції України прийнятий з порушенням вимог Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», оскільки підстави для зупинення розгляду заяви про реєстрацію відсутні.
Статтею 11 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»встановлено, що друкований засіб масової інформації може видаватися після його державної реєстрації. Державній реєстрації підлягають всі друковані засоби масової інформації, що видаються на території України, незалежно від сфери розповсюдження, тиражу і способу його виготовлення. Заяви про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації подаються засновником (співзасновниками) до органів державної виконавчої влади, визначених Кабінетом Міністрів України.
У заяві про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації повинні бути вказані: 1) засновник (співзасновники) видання; 2) вид видання; 3) назва видання; 4) мова видання; 5) сфера розповсюдження (місцева, регіональна, загальнодержавна, зарубіжна) та категорії читачів; 6) програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість; 7) передбачувані періодичність випуску, обсяг і формат видання; 8) юридична адреса засновника, кожного із співзасновників та його (їх) банківські реквізити; 9) місцезнаходження редакції. Реєструючий орган має право зажадати від засновника (співзасновників) подання документів, якими підтверджується його (їх) цивільна правоздатність та цивільна дієздатність (паспорт, статут, договір між співзасновниками, договір з правонаступником, довіреність тощо). При проведенні державної реєстрації забороняється вимагати від засновника (співзасновників) подання інших відомостей і документів. Про зміну виду видання, юридичної адреси засновника (співзасновників), місцезнаходження редакції засновник (співзасновники) друкованого засобу масової інформації зобов'язаний (зобов'язані) відповідно повідомити реєструючий орган у місячний термін (ст. 12 Закону «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»).
Відповідно до ст. 13 вказаного Закону, реєструючий орган зобов'язаний в місячний строк розглянути заяву про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації і письмово повідомити засновника (співзасновників) про результат розгляду. В межах цього строку реєструючий орган приймає рішення про: а) державну реєстрацію видання; б) відмову у державній реєстрації; в) зупинення строку розгляду заяви про реєстрацію. Зупинення цього строку здійснюється реєструючим органом, якщо: 1) засновник (співзасновники) не подав документи, якими підтверджується його (їх) цивільна правоздатність та цивільна дієздатність; 2) між співзасновниками не укладено установчий договір, передбачений статтею 9 цього Закону; 3) виникли обставини, за яких з незалежних від реєструючого органу причин своєчасне проведення державної реєстрації неможливе. Зупинений строк розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації поновлюється з дня, коли заявник письмово повідомить про усунення причин, що перешкоджали державній реєстрації видання.
Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2006 року № 1577 встановлено, що Мін'юст відповідно до покладених на нього завдань здійснює відповідно до законодавства державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності (пп. 22 п. 4 Положення).
Пунктом 2.2 Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 21.06.2006 року № 12/5 (далі -Положення) встановлено, що заява про державну реєстрацію друкованих ЗМІ, додатків до них у вигляді видань газетного та журнального типу подається до реєструвального органу засновником (співзасновниками) на кожне видання окремо в друкованому вигляді державною мовою. Про державну реєстрацію друкованого видання, випуск якого передбачено кількома мовами одночасно (паралельними випусками), подається одна заява.
Відповідно до п. п. 2.9 -2.11 Положення, зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію допускається реєструвальним органом не більше ніж на три місяці, якщо: 1) засновник (співзасновники) не подав(ли) до органу реєстрації всі документи, якими підтверджуються його (їх) цивільна правоздатність та цивільна дієздатність; 2) між співзасновниками не укладено установчого договору, передбаченого статтею 9 Закону; 3) виникли обставини, за яких з незалежних від реєструвального органу причин своєчасне проведення державної реєстрації неможливе (невідповідність поданих документів законодавству України, наявність ухвали суду про заборону розгляду заяви конкретних засновників або конкретного друкованого ЗМІ, якщо внаслідок ухвалення реєструвального органом рішення будуть порушені права і свободи фізичних чи юридичних осіб тощо). Зупинений строк розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого ЗМІ поновлюється з дня, коли заявник письмово повідомить реєструвальний орган про усунення причин, що перешкоджали державній реєстрації видання. У разі неподання засновником (співзасновниками) протягом трьох місяців письмового повідомлення про усунення причин, що перешкоджали державній реєстрації видання, реєструвальний орган залишає заяву без розгляду та письмово повідомляє про це засновника (співзасновників).
Пунктом 6.1 Положення встановлено, що рішення, зазначені в пункті 2.6 Положення, приймаються залежно від результатів правової експертизи в межах установленого строку виключно на підставах, установлених законами.
Як зазначено у правовому висновку щодо заяви ТОВ «Видавництво «Економіка»про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації журналу «ДЕЛО.Alko&Tobacco»від 15.12.2009 року, копія якого наявна в матеріалах справи, правовою експертизою встановлено, що назва друкованого засобу масової інформації газети «ДЕЛО.Alko&Tobacco»викладена елементами різних мов, а саме у одній назві використовуються дві мови. Висновком запропоновано зупинити строк розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації.
Як вже зазначалось вище, рішення про зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію приймаються залежно від результатів правової експертизи (п. п. 2.6 та 6.1 Положення). Отже, оскільки правовим висновком запропоновано зупинити строк розгляду заяви позивача, то відповідач, виконуючи обов'язок, покладений на нього чинним законодавством України, виніс оскаржуваний наказ від 16.12.2009 року «Про зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації». Суд звертає увагу, що зазначений наказ від 16.12.2009 року прийнятий на підставі правового висновку, який не оскаржений та був чинний на момент винесення відповідачем оскаржуваного наказу.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що при прийняття оскаржуваного позивачем наказу відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, а тому підстави для скасування зазначеного вище наказу Міністерства юстиції України № 2474/5 від 16.12.2009 року відсутні.
Посилання позивача на те, що деякі друковані засоби масової інформації, які видаються на території України містять в назві елементи декількох мов судом не приймаються до уваги з огляду на те, що зареєстровані в Україні друковані засоби масової інформації в назві яких містяться елементи декількох мов не є предметом розгляду даної справи та не можуть прийматись судом до уваги як доказ неправомірності прийнятого відповідачем наказу «Про зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації»від 16.12.2009 року.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Міністерство юстиції України здійснити державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації журналу «ДЕЛО.Alko&Tobacco», то зазначена вимога задоволенню не підлягає з огляду на те, що вирішення питання щодо реєстрації друкованого засобу масової інформації належить до компетенції Міністерства юстиції України та є його дискреційними (виключними) повноваженнями.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185, 186, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.П. Васильченко
Судді О.В. Пісоцька
С.К. Каракашьян
Постанова складена в повному обсязі та підписана 16.08.2010 року.