Справа № 761/5095/23
Провадження № 1-кс/761/3636/2023
Іменем України
14 лютого 2023 року
Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю прокурора ОСОБА_2 , захисника ОСОБА_3 , при секретарі ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_2 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, відносно :
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Донецьк, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, по кримінальному провадженню внесеному до ЄРДР за № 42022000000000992 від 22.07.2022 року,
В провадженні слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва перебуває вищевказане клопотання.
Слідчий обґрунтовує клопотання тим, що Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022000000000992 від 22.07.2022 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, та за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Так, після незаконного вторгнення на територію України збройних сил Російської Федерації, тобто після 24.02.2022, у громадянки України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виник кримінальний протиправний умисел, направлений на добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
З цією метою, 29.05.2022 згідно інформування «Міністерства охорони здоров'я «ДНР»» №4525 від 29.05.2022 ОСОБА_6 була призначена на посаду першого заступника Міністра охорони здоров'я «ДНР»».
Далі, згідно наказу «Міністерства охорони здоров'я «ДНР»» № 2121 від 07.07.2022, обіймаючи посаду так званого першого заступника Міністра охорони здоров'я «ДНР» ОСОБА_6 була наділена наступними повноваженнями: координація та контроль діяльності відділу ліцензування та акредитації Департаменту організації медичної допомоги Міністерства, відділу координації надання медичної допомоги Департаменту організації медичної допомоги Міністерства та закладів охорони здоров'я підвідомчих Міністерству; контроль розгляду питань, пов'язаних із проведенням закладами охорони здоров'я експертиз при наданні медичної допомоги; координація проведення атестації медичних працівників всіх спеціальностей; здійснення координації взаємодії з «Республиканским центром организации здравохранения, медицинской статистики и информационных технологий»; організація та контроль роботи з оцінки ефективності діяльності Міністерства з підвідомчими закладами охорони здоров'я в частині надання медичної допомоги; координації взаємодії з «Фондом социального страхования на случай временной нетрудоспособности и в связи с материнством «ДНР», Фондом социального страхования от несчастных случаев на производстве и профессиональных заболеваний «ДНР»»; здійснення особистого прийому громадян з питань, віднесених до її компетенції; координація розробки проектів НПА згідно компетенції Міністерства; виконання обов'язків Міністра у разі його відсутності.
Крім того, точно дата органом досудового розслідування не встановлена, але не пізніше 29.05.2022 перебуваючи на посаді першого заступника Міністра охорони здоров'я « ДНР'ОСОБА_6 надавала дозволиспівробітникам «МОЗ «ДНР», на виїзд за межі території т.зв «ДНР», надавала відпустки співробітникам «МОЗ «ДНР», погоджувала відрядження співробітникам «МОЗ «ДНР».
Також точно дата органом досудового розслідування не встановлена, але не пізніше 29.05.2022 перебуваючи на посаді першого заступника міністра охорони здоров'я «ДНР'ОСОБА_6 була виконавцем документів щодо проведення військово-лікарських комісій військовослужбовців «ДНР», направляла НПА на погодження з приводу закупівлі медичного обладнання для потреб «МОЗ «ДНР»».
Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора,, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Крім того, повний текст повідомлення про підозру ОСОБА_6 ,17.01.2023 опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 » та вручено захиснику ОСОБА_6 .
Підозра ОСОБА_6 обґрунтовується наступними доказами:
- рапортом ГВ КІБ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області №51/3/1-1825 від 18.07.2022 про виявлене кримінальне правопорушення;
- відповіддю ГВ КІБ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області №51/3/1-1923 від 04.08.2022;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії № 51/3/1 - 2818т від 07.10.2022 року;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії № 51/3/1 - 2819т від 07.10.2022 року
Органом досудового розслідування здійснено виклик підозрюваної ОСОБА_6 повістками на 14 год. 00 хв. на 23.01.2023, 24.01.2023, 25.01.2023. Вказані повістки про виклик ОСОБА_9 17.01.2023 розміщені на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у розділі «Повістки про виклик», а також опубліковані у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», від 17.01.2023.
Однак, підозрювана ОСОБА_6 у визначений час та дати до слідчого не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив і, як наслідок, місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_6 не відоме.
25.01.2023 постановою слідчого підозрювану ОСОБА_6 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, здійснення якого доручено ГВ КІБ Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області, оскільки на даний момент під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваної не відоме.
Враховуючи викладене, орган досудового розслідування, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування, знищення або спотворення будь-яких із речей, документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, з метою уникнення ним кримінальної відповідальності, вважає за необхідне обрати щодо підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив.
Вивчивши матеріали кримінального провадження, долучені до клопотання, заслухавши думку прокурора, захисника, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи матеріали, які долучені до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання може бути розглянуто без участі підозрюваного.
Відповідно до ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
На переконання слідчого судді на день розгляду клопотання ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, що підтверджується матеріалами кримінального провадження, долученими слідчим до клопотання.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини, у справі «Феррарі - Браво проти Італії», не можна ставити питання про те, що арешт є виправданим лише тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, оскільки це є завданням органів досудового розслідування (попереднього слідства).
Відповідно до п. 175 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» (заява № 42310/04) термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити равопорушення.
Таке ж тлумачення терміну «обґрунтована підозра» знайшло своє відображення у рішенні Європейський суд з прав людини у справі «Фокс, Кембел і Гартлі проти Сполученого Королівства», «K.F. проти Німеччини».
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» вказав, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або для пред'явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу.
Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб, передбачений КПК України і вказують на причетність підозрюваного до вчинення зазначеного злочину, при цьому, таке цілком узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Влох проти Польщі»).
Враховуючи конкретні обставини кримінального провадження та дані про особу ОСОБА_6 , яка підозрюється, у вчиненні тяжкого злочину, переховується від органу досудового розслідування та суду, з метою дотримання належної процесуальної поведінки підозрюваної слідчий суддя вважає, що відносно останньої необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, оскільки мають місце ризики, передбачені ст.177 КПК України, а саме:
-ризик переховування від органу досудового розслідування та суду підтверджується тією обставиною, що ОСОБА_6 на виклики слідчого не з'являється, переховується від органу досудового розслідування та суду, в результаті чого ОСОБА_6 оголошено в розшук. Також у випадку доведеності вини ОСОБА_6 у вчинені інкримінованого їй кримінального правопорушення, загрожує покарання у виді позбавлення волі строком до 10 років. Так, Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» зазначив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторно вчинення злочинів»;
-ризик незаконного впливу на свідків, обґрунтовується тим, що з метою зміни останніми своїх показань ОСОБА_6 шляхом залякування, підкупу чи будь-яким іншим способом може вчиняти вплив на таких осіб.
Слідчий суддя також враховує практику Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного, але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Відповідно до наявної у органу досудового розслідування інформації ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України.
Враховуючи конкретні обставини кримінального провадження та дані про особу ОСОБА_6 , яка підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, переховується від органу досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що ризики наведені в клопотанні слідчого наявні та відносно підозрюваної необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
При розгляді даного клопотання судом враховано також усі наявні відомості, що характеризують особу підозрюваного.
Крім того, відповідно до абзацу 7 п. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя не визначає ОСОБА_6 заставу.
Керуючись ст.ст. 176, 177, 178, 193, 194, 196, 197, 199, 202 КПК України,-
Клопотання слідчого ОСОБА_5 - задовольнити.
Обрати підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду, прокурором, підозрюваним, його захисником, протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга.
Слідчий суддя ОСОБА_1