П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
16 лютого 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/13032/22
Головуючий в І інстанції: Пекний А.С.
Дата та місце ухвалення рішення: 12.10.2022 р. м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача - Шеметенко Л.П.
судді - Домусчі С.Д.
судді - Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування пенсії при досягненні пенсійного віку з 18 грудня 2021 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити пенсію за період з 18 грудня 2021 року по 20 квітня 2022 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, наголошуючи на неповному з'ясуванні судом першої інстанції всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, неправильному застосуванні норм матеріального права.
Представником відповідача поданий відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, згідно якого суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Вислухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційноїскарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване у м. Миколаєві, а також у м. Одесі її взято на облік, як внутрішньо переміщену особу з 28.03.2022 року згідно із довідкою від 28.03.2022 року № 5138-5000537301, яка видана Управлінням соціального захисту Суворовського району м. Одеси.
З матеріалів справи вбачається, що 20.04.2022 року позивач до ГУПФУ в Одеській області подала заяву про призначення пенсії за віком.
Як встановлено судом першої інстанції та визнається сторонами, позивачу призначено пенсію за віком з 20.04.2022 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності було визначено, як орган, який уповноважений розглянути подану позивачем заяву.
Після вирішення питання про призначення пенсії, сформовану електронну пенсійну справу позивача було передано до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, як до органу, що призначає пенсію за місцем проживання особи, де ОСОБА_1 і перебуває на обліку, як отримувач пенсії за віком.
Згідно довідки про доходи від 13.09.2022 року, позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні ПФУ м. Миколаєва і отримує пенсію за віком з квітня 2022 року.
Позивач вважає, що виплата пенсії має здійснюватися їй з дати досягнення пенсійного віку - 18.12.2021 року, у зв'язку з чим, звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що Законом № 1058-IV установлено правило, що пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією або з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Суд першої інстанції встановив, що позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , отже, досягла пенсійного віку ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак, заяву про призначення пенсії вона подала лише 20.04.2022 року.
Враховуючи викладене та приписи статті 45 Закону № 1058-IV, суд першої інстанції дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правомірні підстави для призначення позивачу пенсії з більш раннього строку, ніж дата звернення за призначенням пенсії, оскільки позивач подала відповідну заяву після спливу трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.
На підставі наведеного, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем не допущено бездіяльності в частині не нарахування позивачу пенсії з дня досягнення нею пенсійного віку, яка б мала протиправний характер, а відтак позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з яких виходив останній вирішуючи справу, з огляду на викладене.
Згідно ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду видають пенсійні посвідчення.
Видача пенсійного посвідчення для пенсіонерів здійснюється безоплатно.
Порядок видачі, зразок та форма пенсійного посвідчення затверджуються правлінням Пенсійного фонду.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня;
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності. У разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
У відповідності до вимог п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до вимог п. 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Згідно обставин даної справи, позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20.04.2022 року подала заяву про призначення пенсії за віком до ГУПФУ в Одеській області.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності було визначено орган, який уповноважений розглянути подану позивачем заяву про призначення пенсії, - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу призначено пенсію за віком з дати звернення - з 20.04.2022 року.
Сформовану електронну пенсійну справу позивача було передано до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, як до органу, що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації) особи, де ОСОБА_1 і перебуває на обліку та отримує пенсії за віком з квітня 2022 року, що підтверджується довідкою про доходи від 13.09.2022 року.
Позивач вважає, що виплата пенсії має здійснюватися їй з дати досягнення пенсійного віку - 18.12.2021 року, у зв'язку з чим, звернулась до суду з даним позовом.
При цьому, в якості відповідача у справі позивачем визначено - ГУПФУ в Одеській області та позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування пенсії при досягненні пенсійного віку з 18 грудня 2021 року, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити пенсію за період з 18 грудня 2021 року по 20 квітня 2022 року.
Однак, за встановлених у справі обставин, ГУПФУ в Одеській області не є органом, який призначив позивачу пенсію та/або виплачує позивачу пенсію.
Так, у спірних правовідносинах рішення про призначення позивачу пенсії з дати звернення, а не з дати досягнення пенсійного віку, прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Також, позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в ГУПФУ в Миколаївській області, що підтверджується доданими ОСОБА_1 до позовної заяви довідкою щодо отриманої пенсії від 13.09.2022 року та листом ГУПФУ в Миколаївській області від 24.06.2022 року.
Таким чином, у спірних правовідносинах ГУПФУ в Одеській області не є органом, що призначив позивачу пенсію, позивач не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як отримувач пенсії. ГУПФУ в Одеській області лише прийняло заяву позивача про призначення пенсії, а рішення про призначення пенсії було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, виплату пенсії здійснює ГУПФУ в Миколаївській області.
На зазначені обставини звертав увагу відповідач у справі у направленому позивачу листі від 02.09.2022 року на її звернення та у відзиві на позовну заяву.
За встановлених у справі обставин, що рішення про призначення позивачу пенсії з дати звернення прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та позивач перебуває на обліку і отримує пенсію за віком в ГУПФУ в Миколаївській області, колегія суддів приходить до висновку, що ГУПФУ в Одеській області є неналежним відповідачем щодо заявлених вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування пенсії при досягненні пенсійного віку з 18 грудня 2021 року, зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію за період з 18 грудня 2021 року по 20 квітня 2022 року.
Суд першої інстанції вірно встановив, що рішення про призначення позивачу пенсії було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та позивач перебуває на обліку, як отримувач пенсії, в ГУПФУ в Миколаївській області, однак, помилково не надав оцінки цим обставинам та не врахував, що за вказаних обставин ГУПФУ в Одеській області є неналежним відповідачем у справі щодо заявлених вимог і не вирішив питання щодо залучення до участі у справі належних відповідачів.
Так, відповідно до вимог ч.ч. 3-7 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Проте, всупереч наведених вимог КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що рішення про призначення позивачу пенсії було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та позивач перебуває на обліку, як отримувач пенсії, в ГУПФУ в Миколаївській області, помилково не вирішив питання щодо залучення до участі у справі належних відповідачів та розглянув справу до неналежного відповідача - ГУПФУ в Одеській області, яким не приймалось рішення про призначення пенсії позивачу та виплату пенсії не здійснюється.
Разом з цим, суд апеляційної інстанції позбавлений можливості перевірити правомірність дій ГУПФУ в Дніпропетровській області та ГУПФУ в Миколаївській області щодо призначення та виплати позивачу пенсії з дати звернення за пенсією і залучити належних відповідачів до участі у справі під час апеляційного розгляду справи з огляду на вирішення судом першої інстанції спору саме відносно ГУПФУ в Одеській області.
Колегія суддів зазначає, що головною особливістю апеляційного розгляду є те, що апеляційна інстанція не розглядає справу з початку, а переглядає рішення суду першої інстанції, тобто, публічно-правовий спір вже вирішено.
Оскільки ст. 48 КАС України, як наслідок заміни неналежного відповідача чи залучення належного відповідача у якості другого відповідача, передбачає розгляд справи спочатку, апеляційний суд позбавлений такої процесуальної можливості як заміна неналежної сторони/залучення другого відповідача, такі дії суд першої інстанції має вчинити до ухвалення рішення.
Таким чином, апеляційному перегляду підлягає справа, відповідачем по якій є неналежний відповідач, та публічно-правовий спір вже вирішено.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо: 1) справу розглянуто неповноважним складом суду; 2) в ухваленні судового рішення брав участь суддя, якому було заявлено відвід, і підстави його відводу визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованими, якщо апеляційну скаргу обґрунтовано такою підставою; 3) справу розглянуто адміністративним судом за відсутності будь-якого учасника справи, не повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, якщо такий учасник справи обґрунтовує свою апеляційну скаргу такою підставою; 4) суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов'язки осіб, які не були залучені до участі у справі; 5) судове рішення не підписано будь-ким із суддів або підписано не тими суддями, які зазначені у судовому рішенні; 6) судове рішення ухвалено суддями, які не входили до складу колегії, що розглядала справу; 7) суд розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу, яка підлягала розгляду за правилами загального позовного провадження.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, оскільки судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до розгляду справи за відсутності належних відповідачів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення суду першої інстанції скасуванню із прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позову за наведених підстав.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2022 року - скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.
Судове рішення складено у повному обсязі 16.02.2023 р.
Суддя-доповідач: Л.П. Шеметенко
Суддя: С.Д. Домусчі
Суддя: І.О. Турецька