Постанова від 16.02.2023 по справі 738/192/23

Справа № 738/192/23

№ провадження 3/738/147/2023

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2023 року м. Мена

Менський pайонний суд Чеpнiгiвської областi в складі:

судді - Волошиної Н.В.

з участю секретаря судового засідання - Іванько А.С.,

особи, стосовно якої вирішується питання про притягнення

до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеpiали справи пpо пpитягнення до адмiнiстpативної вiдповiдальностi ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Жовтневе Менського району Чернігівської області, зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1 , розлученої, непрацюючої,

за ч.1 ст. 184 Кодексу Укpаїни пpо адмiнiстpативнi пpавопоpушення,

В С Т А H О В И В:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №248368 від 01 лютого 2023 року, складеним старшим інспектором ювенальної поліції Корюківського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області Савенок І.М., 26 січня 2023 року ОСОБА_1 неналежним чином виконала батьківські обов'язки стосовно своїх неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме залишила останніх без нагляду (на подругу), чим порушила ст.150 Сімейного кодексу України та ст.8 ЗУ «Про охорону дитинства», за що передбачена відповідальність ч.1 ст.184 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що самостійно виховує трьох дітей, старшому сину майже 16 років, не працює, розлучена, отримує аліменти від колишнього чоловіка лише на сина ОСОБА_5 , в більшій мірі самостійно намагається забезпечити всіх своїх дітей усім необхідним, створює всі умови для їх навчання, виховання та розвитку. Так, у січні 2023 року вона поїхала до м. Києва з приводу працевлаштування, оскільки проживає в селі і будь-яка робота за місцем проживання відсутня, при цьому дітей залишила з подругою, яка на той час проживала разом з ними, в будинку було достатньо продуктів харчування, приготовленої їжі, запас дров, були у наявності ліки на всякий випадок. Їй не зрозуміло з яких саме міркувань її колишній чоловік звернувся до поліції з приводу залишення нею дітей без нагляду, оскільки вони були під наглядом дорослої людини, крім того, її батьки проживають у цьому ж селі і навідувалися до дітей. На батьків не змогла залишити трьох дітей, оскільки вони є особами похилого віку та мають незадовільний стан здоров'я.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, як їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Суб'єктом правопорушення є батьки неповнолітнього або особи, що їх замінюють.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.

Таким чином, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, передбачає бездіяльність, внаслідок якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно та не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.

Згідно з положеннями статей 251, 252 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапис, а також іншими матеріалами справи. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Водночас, протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом у даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №248368 від 01 лютого 2023 року суть адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, полягає у неналежному невиконанні ОСОБА_1 батьківських обов'язків по вихованню неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка 26 січня 2023 року залишила своїх дітей без нагляду (на подругу).

На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, до протоколу додано: рапорт інспектора-чергового ВП №1 Корюківського РВП ГУНП Старостенка Р., письмові пояснення ОСОБА_1 , заяву та письмові пояснення ОСОБА_6 , копії свідоцтв про народження ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 .

Проте, будь-яких доказів на підтвердження того, що неповнолітні діти ОСОБА_1 знаходились без будь-якого нагляду, що загрожувало б їх життю та здоров'ю, до матеріалів справи не додано. Як у протоколі про адміністративне правопорушення, так і в заяві ОСОБА_6 вказано, що на час своєї відсутності ОСОБА_1 залишила неповнолітніх дітей з подругою.

Також в матеріалах справи відсутні відомості щодо ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. До протоколу не додані беззаперечні докази невиконання ОСОБА_1 обов'язків щодо виховання дітей, якими могли бути, окрім письмових пояснень ОСОБА_6 , пояснення неупереджених свідків, а також працівників служби у справах дітей та соціальних служб щодо неналежного виховання ОСОБА_1 батьківських обов'язків, акт обстеження житлово-побутових умов проживання, відеозапис, тощо.

Згідно з ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, який підтверджений належними та допустимими доказами.

У відповідності до статті 7 КУпАП, статті 62 Конституції України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку встановлених законом, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, оскільки до протоколу на доведеність її вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, не додано належних доказів.

Відповідно до пункту першого статті 247 КУпАП відсутність події і складу адміністративного правопорушення є підставою для закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення.

За таких обставин, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 184 КУпАП необхідно закрити, згідно з положеннями пункту першого статті 247 КУпАП - у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись статтями 9, 23, ч.1 ст.184, п.1 ч.1 247 КУпАП, суд -

П О С Т А H О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Н.В. Волошина