Справа № 523/15028/22
Номер провадження 3/523/146/23
"15" лютого 2023 р. суддя Суворовського районного суду м.Одеси Строілов С.О., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
На розгляд до суду надійшов протокол складений відносно ОСОБА_1 в якому зазначено, що він 01.11.2022 року об 02:35 год. в м.Одеса по вул.Геологічна, 9, керував транспортним засобом «Газ 3302» д/н « НОМЕР_1 » в стані алкогольного сп'яніння, огляд проводився за допомогою Alcotest Drager 7510 ARLM 0411, результат позитивний 0,24% тест №1036, чим порушив п.2.9.а ПДР України, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В суд ОСОБА_1 та його захисник не з'явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі, у зв'язку з чим згідно ст. 268 КУпАП суд вважає можливим розглянути справу за їх відсутності.
При цьому, від захисника ОСОБА_1 - адвоката Попроцького Д.М. до суду надійшли клопотання про закриття провадження у справі з посиланням на недопустимість доказів перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння на підтвердження чого надав технічну документацію газоаналізатора Drager Alcotest 7510 та довідку гідрометеоцентру.
За ч.1 ст. 130 КУпАП, поряд з іншим, передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно п.2.9.а Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Стаття 266 КУпАП поряд з іншим передбачає:
«Огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан сп'яніння, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.
Огляд осіб на стан алкогольного сп'яніння, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Огляд особи на стан алкогольного сп'яніння проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.»
Згідно п.3 розділу X «Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП» Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 07.11.2015 року, направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами).
п.4 розділу X цієї Інструкції передбачає, що огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду затверджений вказаною Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року (далі Порядок).
П.п. 2,3 цього Порядку передбачено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС, а огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом, або лікарем закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п.4 Порядку (в редакції на час складання протоколу) огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Згідно п.п. 6,7 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, а поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Аналогічні положення містить й розділ ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року (далі Інструкція), якою також передбачено проведення огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків (п.6 розділу ІІ).
Згідно п.7 цієї Інструкції установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у правопорушенні вказаному у протоколі до нього додано: відеозаписи БК №471473, 475247, акт огляду на стан сп'яніння за допомогою приладу «Drager 7510 ARLM 0411» та результати огляду тест № 1036 й направлення ОСОБА_1 на огляд з метою виявлення стану сп'яніння від 01.11.2022 року.
На відеозаписах доданих до протоколу зафіксовано проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп'яніння за допомогою приладу «Drager Alcotest 7510 ARLM 0411», а згідно акту огляду на стан сп'яніння та роздруківки приладу «Drager 7510 ARLM 0411» тест № 1036 вміст алкоголю становить 0,24%.
Разом з тим, на відеозаписах доданих до протоколу не зафіксовано керування ОСОБА_1 транспортним засобом за обставин вказаних у протоколі та його зупинки, відеозаписи розпочалися фактично перед початком огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння біля патрульного автомобіля, а автомобіль який зазначено у протоколі стояв нерухомий припаркований біля приватного будинку, виходячи зі змісту протоколу біля будинку за місцем проживання ОСОБА_1 .
Інших доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом за обставин вказаних у протоколі до нього не додано.
Поряд з цим, згідно роздруківки приладу «Drager 7510 ARLM 0411» тест № 1036 від 01.11.2022 року, в ньому зазначено час огляду об 02:39 год., а температура повітря - 14°С.
При цьому, згідно наданої суду адвокатом Попроцьким Д.М. довідки Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів № 534 від 08.12.2022 року за даними ГМЦ ЧАМ в період з 02:00 до 03:00 год. 01.11.2022 року в м.Одеса спостерігалась температура повітря 5,3°С тепла, що не відповідає показам приладу «Drager 7510 ARLM 0411», яким проводився огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння.
На запити захисника ОСОБА_1 - адвоката Попроцького Д.М. та на запит суду УПП в Одеській області ДПП не надало сертифікат відповідності, свідоцтво про повірку та технічну документацію на спеціальний технічний засіб газоаналізатор «Drager Alcotest 7510 ARLM 0411», за допомогою якого здійснювався огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння.
Із загальнодоступної технічної документації на газоаналізатор «Drager Alcotest 7510 ARLM 0411» вбачається, що границі допустимої похибки під час експлуатації цього приладу становлять для масової концентрації алкоголю у видихуваному повітрі 0,03 мг/л у діапазоні від 0 до 0,4 мг/л.
Таким чином, з урахуванням вимог п.7 Інструкції та результатів огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння за допомогою приладу «Drager 7510 ARLM 0411», які фактично знаходяться в межах похибки такого приладу, а також невідповідності зафіксованої цим приладом температури повітря даним гідрометеорологічного центру та не надання суду УПП в Одеській області ДПП сертифікату відповідності та свідоцтва про повірку на спеціальний технічний засіб газоаналізатор «Drager Alcotest 7510 ARLM 0411», за допомогою якого здійснювався огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння, результати такого огляду додані до протоколу не можуть бути прийняті судом, як допустимі докази перебування ОСОБА_1 на час огляду в стані алкогольного сп'яніння, поза розумним сумнівом.
За таких обставин є обґрунтованими доводи захисника ОСОБА_1 - адвоката Попроцького Д.М., викладені у його клопотанні, щодо недопустимості доказів перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння за обставин викладених у протоколі.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП, а суд не має права самостійно відшуковувати докази винуватості, так як перекладає на себе функцію обвинувачення.
Пунктом 1 статті 247 КУпАП визначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За вказаних обставин, враховуючи недоведеність перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння та відсутність доказів керування ним транспортним засобом за обставин вказаних у протоколі, в його діях відсутній склад та подія адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 130 ч.1, 247 ч.1 п.1, 283 КУпАП, суддя
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Суворовський районний суд м.Одеси.
Суддя Строілов С.О.