Справа № 308/13158/21
3/308/1084/23
09 лютого 2023 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., з участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи, про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Львівська область, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України відносно ОСОБА_1 з протоколом про порушення митних правил №1387/30500/21 від 16.09.2021.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил 16.06.2021 в управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Закарпатської митниці надійшов лист Департаменту митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ДМС України від 16.06.2021 р №15/15-03/7.7/2200, щодо отримання відповіді уповноваженого органу Чеської Республіки № 2/2021-900000-212/JS стосовно перевірки рахунків, зокрема рахунку №200104.1-ASC/SAG від 04.01.2020 року, на якому знаходиться декларація про походження на товар, на підставі якого було здійснено переміщення на митну територію України та здійснено митне оформлення товару «Легковий автомобіль, марки «AUDI» моделі «Q7» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , б/в, 2016 року випуску».
У вказаній відповіді уповноваженого органу Чеської Республіки зазначено, що юридична фірма «Mgr.Jiri Kokes and partners» (представник фірми «Autoscout 24 s.r.o.») проінформувала про те, що фірмою «Autoscout 24 s.r.o.» не видавався жодний із рахунків з декларацією про походження, які перевірялися. Це можливо є багаторазовим шахрайством з метою дискредитації та завдання шкоди фірмі «Autoscout 24 s.r.o.». На підставі вищевказаного факту 30 квітня 2019 року була подана скарга про вчинення злочину невідомим порушником.
Проведеною перевіркою по зазначеному факту, в тому числі з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 05.01.2020 через митний пост «Шегині» Галицької митниці Держмитслужби водієм ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 , на митну територію України в митному режимі «імпорт» був переміщений куплений - «Легковий автомобіль, марки «AUDI» моделі «Q7» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , б/в, 2016 року випуску»., р.н.з. НОМЕР_4 . Після проведення митних формальностей вказаний транспортний засіб був пропущений на митну територію України та направлений для завершення митного оформлення на митний пост «Мукачево» Закарпатської митниці Держмитслужби.
18.01.2020 на митному посту «Мукачево» Закарпатської митниці Держмитслужби, до митного контролю та оформлення шляхом електронного декларування була подана митна декларація ІМ40ДЕ №UA305160/2020/000168 та товаросупровідні документи, а саме: інвойс №200104.1-ASC/SAG від 04.01.2020, на якому знаходиться декларація про походження на товар, специфікація №200104.1-ASC/SAG від 04.01.2020 року, CMR б/н від 04.01.2020 року, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 20.10.2016 року, зовнішньоекономічний контракт №06/18-А24 від 20.04.2018 та довіреність № D1575994614 від 04.01.2020 року, якою фірма «Autoscout 24 s.r.o.» уповноважує водія ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) транспортувати вищевказаний транспортний засіб, здійснювати митне оформлення та надавати відповідні документи.
Відповідно до інвойсу №200104.1-ASC/SAG від 04.01.2020 вартість вказаного транспортного засобу становила 5 900, 00 Євро, що за курсом НБУ станом на 04.01.2020 року складало 155 889,80 грн.
Продавцем вантажного автомобіля виступала чеська фірма «Autoscout 24 s.r.o.» (Rybna 716/24, Stare Mesto. Praha, CZ), а покупцем - ТОВ «СТ-АВТО-ГРУП» ( 79060, Україна, Львівська обл., м.Львів, вул..Наукова буд.7-Б).
Зазначена зовнішньоекономічна операцію була здійснена на підставі зовнішньоекономічного контракту №06/18-А24 від 20.04.2018 року, укладеного між директором ТОВ «СТ-АВТО-ГРУП» ОСОБА_4 та компанією «Autoscout 24 s.r.o.».
На митному посту «Мукачево» на підставі вищезазначених документів була оформлена митна декларація ІМ40ДЕ №UA305160/2020/001998 від 18.01.2020, скорегована митна вартість на «Легковий автомобіль, марки «AUDI» моделі «Q7» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , б/в, 2016 року випуску», митною вартістю 699407,80 грн. випущений у вільний обіг, зі сплатою необхідних митних платежів в сумі 207 592.04 грн. При цьому на підставі інвойсу №200104.1-ASC/SAG від 04.01.2020 року, на якому знаходиться декларація про походження товару, була застосована пільгова ставка (преференція походження) ввізного митна - 5,5 %.
На запрошення Закарпатської митниці Держмитслужби для з'ясування всіх обставин, ОСОБА_1 не прибув, про причини неявки не повідомив.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України товар «Легковий автомобіль, марки «AUDI» моделі «Q7» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , б/в, 2016 року випуску», з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення підробленого документа - інвойсу 200104.1-ASC/SAG від 04.01.2020 року, на якому знаходиться декларація про походження на товар.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч.1 статтею 483 Митного кодексу України.
У судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. просив притягнути до ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті. При цьому надав суду повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки злочину № 212 від 16.09.2021, яке скероване на адресу Мукачівського ВП ГУНП в Закарпатській області. Просив суд взяти до уваги наявність такого повідомлення при постановленні рішення у даній справі.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся судом належним чином, причини неявки суду невідомі.
Дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 487МК України визначено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічною за змістою є і норма ст. 280 КУпАП.
Статтею 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного складання такого протоколу - повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Відповідно до виписаних у ст.ст. 488, 490, 494-495МК України положень, протокол про порушення митних правил - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою, про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого МК України, і є найважливішим джерелом доказів у справах про порушення митних правил.
Згідно з ст. 458МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозицією ч.1 ст. 483 МК України визначено відповідальність за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до абз. 1 п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Згідно з абз. 2, 4 п. 6 вказаної постанови документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності, а підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються.
Як убачається з матеріалів справи ОСОБА_1 переміщено через митний кордон України товар - «Легковий автомобіль, марки «AUDI» моделі «Q7» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , б/в, 2016 року випуску», з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення підробленого документа - інвойсу 200104.1-ASC/SAG від 04.01.2020, на якому знаходилася декларація про походження на товар, що підтверджується копіями наступних документів: протоколом про порушення митних правил №1387/30500/21 від 16.09.2021, супровідним листом №7.7-20-01/19/2357 від 16.09.2021 з додатком, викликом №7.7-20-01/17/1437 від 19.08.2021, витягом інформації про пропуск вантажу, копією МД-2 №UA305160/2020/001998 від 16.09.2021, копією рахунку Faktura №200104.1- ASC / SАG від 04.01.2020 та іншими документами.
Відповідно до ст.358 КК України діяння поєднані з підробленням офіційного документа, який надає права та звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, або збут такого документа; з використанням завідомо підроблених документів, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, тягнуть кримінальну відповідальність передбачену, відповідно ч.ч.1; 4; 3 цієї норми права.
Відповідно до ч. 1ст. 9 КУпАП та ч. 2 ст.458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені означеними кодексами настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що на даному етапі суд позбавлений можливості дати оцінку діям гр. ОСОБА_1 за наслідками розгляду протоколу про порушення митних правил №1387/30500/21 від 16.09.2021, оскільки у даному випадку вбачається наявність ознак кримінального правопорушення.
Згідно зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Зважаючи на викладене та аналізуючи зібрані по справі докази, суд вважає за необхідне матеріали справи відносно ОСОБА_1 про порушення митних правил передати органу досудового розслідування.
Керуючись ст.ст.253, 256, 278,283, 294 КУпАП, ст.ст. 467, 487, 494, 529 МК України, -
Матеріали адміністративної справи №308/13158/21 за протоколом про порушення митних правил №1387/30500/21 від 16.09.2021, складеним відносно громадянина України ОСОБА_1 , за ч.1 ст.483 МК України направити до Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області М.М. Хамник