14 лютого 2023 року
м. Київ
справа №826/15603/14
адміністративне провадження №К/990/29438/22
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Блажівської Н.Є., в порядку підготовки справи до касаційного розгляду, перевіривши матеріали касаційної скарги Державної податкової служби України на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року у справі за позовом Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» до Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій,
У жовтні 2014 року Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просило визнати протиправними та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (процесуальним правонаступником якої є Державна податкова служба України) про застосування фінансових санкцій від 11 вересня 2014 року № 000291 та № 000292.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2014 року, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13 квітня 2016 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 грудня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 жовтня 2018 року у задоволенні адміністративного позову ДП «Укрспирт» було відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року апеляційну скаргу було задоволено, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2018 року скасовано та задоволено адміністративний позов.
Постановою Верховного Суду від 16 листопада 2021 року касаційну скаргу ДПС України було задоволено частково, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року скасовано та направлено справу до Шостого апеляційного адміністративного суду на новий розгляд.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 жовтня 2018 року скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено частково: визнано протиправними та скасовано рішення Державної фіскальної служби України про застосування фінансових санкцій від 11 вересня 2014 року № 000291 в частині застосування до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 3 126 096 грн 49 коп. та № 000292 в частині застосування до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 154 054 002 грн 75 коп., у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
27 жовтня 2022 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Державної податкової служби України на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року, у якій скаржник просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Ухвалою від 7 грудня 2022 року відкрито касаційне провадження у цій справі.
За приписами пунктів 2, 3, 5 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує письмово заявлені клопотання учасників справи, вирішує питання про можливість попереднього розгляду справи або письмового провадження за наявними у справі матеріалами у суді касаційної інстанції, вирішує інші питання, необхідні для касаційного розгляду справи.
Відповідачем поставлено питання про зупинення виконання рішення суду апеляційної інстанції, з посиланням на те, що виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року до вирішення цієї справи Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду може призвести до значних втрат Державного бюджету України. Крім того, враховуючи ціну позу та важливість вирішення справи по-суті, вказує на необхідність охорони та захисту прав та законних інтересів держави.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
Згідно з частиною першою статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
При цьому, зупинення виконання оскаржуваних у касаційному порядку судових рішень на підставі статті 375 КАС України чи зупинення їх дії може застосовуватись судом лише у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й має здійснюватися таким чином, щоб намагатися не допустити порушення прав інших учасників справи. Сама по собі незгода скаржника з оскаржуваними судовими рішеннями не є підставою для зупинення їх виконання чи дії.
Розглянувши подане клопотання, Суд дійшов висновку, що зазначені у ньому доводи та аргументи не є такими, що в розумінні наведених вище положень закону можуть слугувати достатньою підставою для зупинення виконання оскаржуваних рішень, а тому клопотання скаржника задоволенню не підлягає.
Згідно зі статтею 344 КАС України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, з урахуванням положень статті 341 цього Кодексу.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Вивчивши й проаналізувавши доводи учасників справи, суд дійшов до висновку про необхідність розгляду даної касаційної скарги у відкритому судовому засіданні з повідомленням сторін.
Суддя-доповідач згідно зі статтею 340 Кодексу адміністративного судочинства України здійснив необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду.
Керуючись статтями 262, 340, 375 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні клопотання Державної податкової служби України про зупинення виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року.
Закінчити підготовку даної справи до касаційного розгляду.
Призначити справу до касаційного розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням сторін на 1 березня 2023 року о 12 год. 00 хв. в приміщенні Касаційного адміністративного суду у Верховному Суді за адресою: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корпус 5.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Є.Блажівська