Ухвала від 13.02.2023 по справі 582/910/22

Провадження № 2/582/40/23

Справа № 582/910/22

Копія

Недригайлівський районний суд Сумської області

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" лютого 2023 р.

Недригайлівський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Жмурченка В.Д., за участю секретаря судового засідання Коваль В. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів цивільну справу спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівської селищної ради про визнання протиправними та скасування розпоряджень про оголошення догани,-

УСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом та просить суд ухвалити рішення, яким визнати незаконним та скасувати розпорядження селищного голови Недригайлівської селищної ради «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та оголошення догани ОСОБА_1 » від 22.11.2022 за № 203-К, розпорядження селищного голови Недригайлівської селищної ради «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та оголошення догани ОСОБА_1 » від 23.11.2022 за № 207-К, та розпорядження селищного голови Недригайлівської селищної ради «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та оголошення догани ОСОБА_1 » від 29.11.2022 за № 211-К, судові витрати покласти на відповідача.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися, але останній направив на адресу суду заяву у якій просив розгляд справи провести без їх участі.

Представник відповідача ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Частиною першою статті 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

У порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.

Згідно з ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Разом з тим за приписами ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Публічно-правовий спір це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України).

Визначення терміну «публічна служба» закріплене в п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідно до якого публічна служба діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Із копії розпорядження селищного голови Недригайлівської селищної ради Сумської області № 50-К від 28.02.2017, вбачається, що ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу організаційної та загальної роботи Недригайлівської селищної ради з 01 березня 2017 року, прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування та йому присвоєний одинадцятий ранг шостої категорії особи місцевого самоврядування.

Проаналізувавши вищевказані нормативно-правові акти та дослідивши матеріали справи суд вважає, що даний спір, за своїм характером є публічно-правовим, а тому і вирішення даного спору належить до юрисдикції адміністративних судів.

У межах цивільного судочинства суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному судочинстві в силу вимог ст. 19 КАС України, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.

Такий висновок відповідає висновкам, викладеним у постанові Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 804/285/16 (провадження № 11-669апп18), постанові Великої палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі 705/1664/17 (провадження № 14-31цс19) та постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 вересня 2019 року у справі № 127/7858/18 (провадження № 14-373цс19), що свідчить про усталену практику розгляду вказаної категорії спорів, у яких зазначено, що спори, пов'язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

На підставі вищевикладеного аналізу, суд дійшов переконання, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, згідно з якою суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до пункту першого частини першої та другої статті 255 ЦПК України суд ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, а при закритті провадження у справі суд вирішує питання повернення судового збору стороні.

У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Оскільки провадження у даній справі підлягає закриттю в зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 2977 грн. 20 коп. підлягає поверненню позивачу.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись п. 1 ч. 1ст. 255, 256 ЦПК України, ст. 7 Закону України"Про судовий збір", суд-

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівської селищної ради про визнання протиправними та скасування розпоряджень про оголошення догани.

Роз'яснити позивачу та представнику позивача їх право звернутися з аналогічним позовом в порядку адміністративного судочинства до Сумського окружного адміністративного суду.

Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з державного бюджету (ГУК Сумська область/Недригайлівська СТГ/22030101, р/р НОМЕР_2 код 37970404), сплачений судовий збір у сумі 2977 (дві тисячі дев'ятсот сімдесят сім) грн. 20 коп., зарахований згідно квитанції № 0.0.2768747945.1 від 09.12.2022.

Копію ухвали направити сторонам по справі.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів у встановленому законом порядку.

Суддя:підпис З оригіналом згідно

Суддя: В. Д. Жмурченко