Справа №522/15952/22
Провадження №3/522/2257/23
09 лютого 2023 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Іоніді К.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ст.185 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 12.11.2022р. серії ВАВ № 760587, ОСОБА_1 , 12.11.2022 о 12:00 годині, за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська 1/4 біля пам'ятника ОСОБА_2 вчинив злісну непокору законному розпорядженню (вимозі) поліцейського при виконанні службових обов'язків, а саме надати документи під час дії на території України воєнного стану, перебуваючи на мирній акції (мітингу), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні вищезазначеного адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що у зазначену у протоколі дату разом із сім'єю та знайомою перебував у парку ім. Т.Г. Шевченка у м. Одесі, де неподалік проходила акція (мітинг) моряків. До нього підійшов працівник поліції та без пояснення причини та передбачених законом підстав почав вимагати пред'явлення документів, що посвідчують його особу, на що він попросив представитись поліцейського, пред'явити службове посвідчення та пояснити підстави для вимоги пред'явити документи. Поліцейський не представився, не надав документи та посилаючись на воєнний стан продовжив вимагати пред'явлення документів, що він відмовлявся зробити. Після цього його було затримано, із застосуванням грубої фізичної сили доставлено до відділу поліції. Вважає, що дії поліцейських були неправомірними, а провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, ст. 185 КУпАП передбачає відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку, - тягне за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Згідно зі ст. 1 Закон України "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону у разі прийняття рішення щодо необхідності введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Президент України видає указ про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проект закону.
Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ) (далі - Указ) з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 в Україні введеного воєнний стан, з 05 год. 30 хв. 23 серпня 2022 року дію якого продовжено строком на 90 діб.
Пунктом 3 Указу визначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Відповідно до п. 7 ч. 8 Закону в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.
Згідно з п. 15 Порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2021 р. № 1455 патрулям на території, де встановлено особливий режим, в установленому законодавством порядку надано право в тому числі: перевіряти в осіб документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та перепустки, а в разі їх відсутності - затримувати відповідних осіб та доставляти до органів або підрозділів Національної поліції для встановлення особи; у разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які перевозяться зазначеними особами.
За змістом ст. 185 КУпАП злісною непокорою є відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень працівника поліції при виконанні ним службових обов'язків або відмова, виражена в зухвалій формі, що свідчить про явну зневагу до осіб, які охороняють громадський порядок.
Не зважаючи на невизнання винуватості, вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП за обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення підтверджується у сукупності дослідженими в ході розгляду справи доказами, зокрема відеозаписами, що містяться на флеш-накопичувачі Т&G (4Gb) у файлах формату MP4: 0002022_00022720221112112530_0001 - 0002022_00022720221112112530_0025 на яких зокрема видно, що подія відбувається у місці скупчення людей, працівники поліції перебувають у форменому одязі, один з них представляється ОСОБА_1 та на його вимогу пред'являє документ, що підтверджує займану ним посаду, після чого зазначений поліцейський та інші працівники поліції неодноразово, наполегливо просять ОСОБА_1 пред'явити документи, що посвідчують його особу, проте останній в зухвалій формі, що свідчить про явну зневагу до працівників поліції відмовляється виконати їх законну вимогу, після чого відбувається адміністративне затримання ОСОБА_1 . Також обставини зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення підтверджуються протоколом про адміністративне затримання ОСОБА_1 від 12.11.2022р. серії АА 148878, поясненнями свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , рапортами працівників поліції Герасімова О., ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , Коноваленко Ю., ОСОБА_13 .
Враховуючи характер адміністративного правопорушення, особу винного, інші обставини справи суд вважає за необхідне та достатнє для його виправлення застосувати адміністративне стягнення згідно із санкцією ст. 185 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у зв'язку із винесенням постанови про накладання адміністративного стягнення, на порушника покладається обов'язок сплати судового збору, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 536 грн. 80 коп. на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 9, 10, 33,251, 252, 268, 280, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8 (восьми) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136 (сто тридцять шість) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя К.В. Іоніді