Справа№ 953/7359/22
н/п 3/953/297/23
"10" лютого 2023 р. м.Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючої судді - Лисиченко С.М.,
за участю: секретаря судового засідання- Кот Я.А.,
захисника- адвоката Манько К.В.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Київського районного суду м.Харкова матеріал про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює машиністом викладно-швацько-резімного агрегату 5-го розряду та за сумісництвом працює водієм автобусу категорії « D» ТОВ ВК «Поліпак ЛТД», є волонтером громадської організації «Спілка НІЮ», має на утриманні двох малолітніх дітей 18.02.2018 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався ,
за частиною 1 статті 130 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №224155 від 02.12.2022 ОСОБА_1 , 02.12.2022 о 17 годині 30 хвилин в м. Харкові по вул. Саперній б.14, керував транспортним засобом «Volkswagen Passat», р.н. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку та на місці зупинки транспортного засобу проводився із застосуванням приладу Drager Alcotest 7510. Результат огляду 0,22 проміле, чим порушив пункту 2.9 а ПДР України.
Дії ОСОБА_1 особою, уповноваженою на складання адміністративного протоколу, кваліфіковано за частиною 1 статті 130 КУпАП, а саме як керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Київського районного суду м. Харкова, 20.12.2022 визначено головуючу суддю у справі: Лисиченко С.М.
Малишев А.В. у судовому засіданні 10.02.2023 вину в інкримінованому йому правопорушенні не визнав, з даними зазначеними у протоколі про адміністративне правопорушення не згоден. Пояснив, що 02.12.22 він рухався на автомобілі Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_1 в м. Харкові по вул. Саперній б.14, де був зупинений працівниками Національної поліції України. Співробітники поліції запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням приладу Drager Alcotest, на що він погодився. За результатом огляду встановлено показник 0,22 проміле алкоголю в крові. Зазначив, що він одразу повідомив поліцейських про незгоду з результатом огляду, посилаючись на те, що алкогольних напоїв він не вживав.
Захисник ОСОБА_1 -адвокат Манько К.В. у судовому засіданні 10.02.2023 прохала суд закрити провадження у даній справі, відповідно пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, посилаючись те, що ОСОБА_1 після проходження огляду на стан сп'яніння одразу висловив свою незгоду з результатом огляду, про що свідчить долучений до матеріалів справи відеозапис, разом з цим співробітники поліції не запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, проте склали направлення на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, де зазначили, особу, що нібито доставила до закладу охорони здоров'я - командира взводу 2 роти 6 батальйону 1 УПП в Харківській області ДПП Яненко Д.О. Відтак, обставини, зафіксовані в направленні не відповідають дійсності. Крім того вказала, що ОСОБА_1 не вручено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та не було роз'яснено його права, обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, протокол про адміністративні правопорушення не містить посилання на орган, який видав посвідчення водія, на підставі якого співробітниками поліції встановлено особу ОСОБА_1 . Крім того захисник зазначила, що відповідно до інформації з інтернет сайту виробника приладу Drager Alcotest 7510, за допомогою якого було проведено огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, в технічних характеристиках вказано, що даний прилад має похибку у 0,04 проміле, при вказаних межах від 0,00 до 0,84 проміле, тобто показники тестування ОСОБА_1 можуть бути в межах від 0,18 проміле до 0,26 проміле. Посилалась на те, що показник в 0,22 проміле не міг вважатись станом сп'яніння та відповідно порушенням п.2.9 а ПДР України. Також вказала, що відеофіксація порушення велась не безперервно, поліцейським не зафіксовано зупинки транспортного засобу, розмови з ОСОБА_1 , не зафіксовано факт наявності ознак алкогольного сп'яніння, відеокамера знімалась з одягу поліцейського, свідки не залучались. Крім того, на відео не зафіксовано факт відкриття мундштука водієм, перевірки ідентичності значення на екрані алкотестеру та на роздрукованому чеку, протокол про адміністративне правопорушення складався без присутності ОСОБА_1 , на відео не зафіксовано процес складання протоколу, направлення, акту огляду, ОСОБА_1 не надано можливості викласти в протоколі свої пояснення або заперечення.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та його захисника, дослідивши надані разом з протоколом про адміністративне правопорушення матеріали, встановив наступне.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Приписами статті 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною 1статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває у стані алкогольного сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозиція частини 1статті 130 КУпАП визначає 3 об'єктивні сторони складу правопорушення, за яке винна особа має понести покарання, визначене санкцією даної норми, а саме: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів; відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі за змістом - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з пунктом 4 розділу І Інструкції, є: порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно з положеннями статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до пункту 1.3. Правил дорожнього руху України учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пункт 1.9. Правил дорожнього руху України передбачає, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до вимог пункту 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктом 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом зазначених положень особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, коли вона керувала транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, що визначається лише у встановленому чинним законодавством порядку, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно зі статтею 266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до пункту 7 розділу І Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП (далі - заклад охорони здоров'я).
Відповідно до розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735 (далі-Інструкція), огляд на стан наркотичного сп'яніння проводиться у закладах охорони здоров'я лікарем (фельдшером), за результатами якого складається висновок.
Отже, для вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130КУпАП слід перевірити, чи було дотримано вимог закону при вирішенні питання наявності в діях складу адміністративного правопорушення, чи відповідає процедура перевірки на стан сп'яніння вимогам закону.
Згідно даних, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №224155 від 02.12.2022, ОСОБА_1 , 02.12.2022 о 17 годині 30 хвилин в м. Харкові по вул. Саперній б.14, керував транспортним засобом Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку та на місці зупинки транспортного засобу проводився із застосуванням приладу Drager Alcotest 7510. Результат огляду 0,22 проміле, чим порушив пункт 2.9 а ПДР України.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 №1395(далі-Інструкція з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення), до протоколу про адміністративне правопорушення, крім іншого, долучаються інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
З огляду на зазначене, суд зазначає, що сам по собі протокол не є беззаперечним доказом на підставі якого встановлюється факт вчинення особою адміністративного правопорушення, а документом, в якому фіксуються обставини можливого правопорушення. Водночас, факт вчинення адміністративного правопорушення має встановлюватись судом з урахуванням інших доказів по справі, які мають відповідати критеріям належності, допустимості, достовірності, достатності та в своїй сукупності підтверджувати вину особи поза розумним сумнівом.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1статті 130 КУпАП, Управлінням патрульної поліції Харківської області, крім протоколу, суду надано:
- тест №329 від 02.12.2022 (Alkotest 7510), з результатом: 0,22 проміле;
- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; направлення на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до закладу охорони здоров'я КНП ХОР «ОНД» від 02.12.2022;
- відеозапис з нагрудної камери поліцейського №475986; рапорт інспектора взводу №1 роти №6 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Бойко А. від 02.12.2022.
Разом з цим суд враховує, що частиною 1статті 40 Закону України «Про національну поліції» врегульовано застосування поліцейськими технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Крім того,технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису є доказами в справі про адміністративне правопорушення та в силу положень статей 251,252 КУпАП є предметом оцінки суду у сукупності з іншими доказами при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
З відтворених в судовому засіданні відеозаписів з нагрудної камери поліцейського, які були долучені до адміністративного протоколу Управлінням патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції вбачається, відео з нагрудних камер поліцейського не містить даних щодо зупинки транспортного засобу Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_1 . На пропозицію поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 погодився та пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою Alkotest Drager (7510). На відеозаписі вбачається, що ОСОБА_1 не погоджується з результатами алкотеста, пояснюючи, що він не вживав алкогольних напоїв, пояснює, що їв часник, та можливо, цей показник від нього, а співробітники поліції не пропонують йому пройти огляд в найближчому закладі охорони здоров'я та відразу розпочали складати протокол про адміністративне правопорушення. Відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння в закладі охороні здоров'я відеозапис не містить.
Крім того, з відтворених в судовому засіданні відеозапису з нагрудної камери працівника поліції не вбачається у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 чітко називає своє ім'я, анкетні дані, внятно відповідає на задані йому запитання працівниками поліції, його поведінка є спокійною, координація його рухів без порушень. Також, з відеозапису не вбачається роз'яснення інспектором поліції Малишеву А.В. його прав та обов'язків, повідомлення причини зупинки автомобіля, відеозапис відтворюється не в повному об'ємі, переривається, не є безпреривним, що є порушенням Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.12.2018 № 1026, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.01.2019 за № 28/32999. На відео не зафіксована інформація про направлення ОСОБА_1 в медичний заклад для проходження перевірки на стан алкогольного сп'яніння, рівно як і відсутня інформація про відмову ОСОБА_1 пройти такий огляд в медичному закладі.
А отже, ані долучені до протоколу письмові докази, ані відтворений у судовому засіданні відеозапис з нагрудної камери поліцейського, не містить даних які б підтверджували факт: керування ОСОБА_1 , 02.12.2022 в м. Харкові по вул. Саперній 14, транспортним засіб Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_1 ; зупинки працівниками поліції транспортного засобу в м. Харкові по вул. Саперній 14 02.12.2022; роз'яснення ОСОБА_1 його прав та обов'язків, передбачених статею 268 КУпАП; відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я 02.12.2022; вжиття заходів щодо забезпечення працівниками поліції доставку ОСОБА_1 до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
З огляду на зазначене, суд, оцінивши наявні докази, приходить до висновку, що порядок проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння був проведений працівником поліції з порушенням вимог статті 266 КУпАП та Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», що дає суду підстави вважати його недійсним.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно результатів огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 за допомогою приладу «Alkotest Drager 7510» в організмі останнього було виявлено алкоголь 0.22 проміле.
Відповідно до Інструкції до приладу «Alkotest Drager 7510» технічними характеристиками вищевказаного приладу передбачено границі допустимої похибки під час експлуатації для масової концентрації алкоголю у видихуваному повітрі: абсолютна похибка-0.03мгл у діапазоні від 0 до 0.4 мг; відносна похибка - 7.5 % у діапазоні від 0.4 до 2.0 мгл; абсолютна похибка - 0.75R-1.35 )мгл у діапазоні понад 2.0 мгл (R- еталонне значення масової концентрації алкоголю).
Отже результат тесту , з урахуванням похибки, складав від 0.19 до 0.25 проміле.
Разом з цим, згідно пункту 7 розділу ІІ Інструкції, на наявність стану алкогольного сп'яніння після проведення тесту за допомогою спеціальних технічних засобів вказує останній цифровий показник, що є більшим за 0,2 проміле алкоголю.
Відповідно до вимог статей 7, 254 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах складеного протоколу, що є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп /2010,адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правовій презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості. Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовим позиціям ЄСПЛ, зокрема, у рішенні по справі «Аллене деРібемон проти Франції» від 10.02.1995 року ЄСПЛ зазначив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості значно ширше, ніж це передбачають: презумпція невинності обов'язкова не тільки для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших суспільних відносин.
В рішенні «Маліга проти Франції» від 23.09.1998 року, ЄСПЛ визнав кримінально правовий зміст адміністративного правопорушення, за яке передбачена санкція у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом.
Враховуючи тяжкість можливого покарання, притягнення до відповідальності за статтею 130 КУпАП носить кримінально-правовий зміст в розумінні ЄСПЛ. Відповідно повинен автоматично «включатися» принцип презумпції невинуватості.
Крім того, суд враховує положення частини 3 статті 62 Конституції України, яка визначає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
При цьому суд не вправі самостійно змінювати, на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція).
Так, частина 1 статті 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06 грудня 1998 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».
Європейський суд з прав людини у рішенні від 20.09.2016 року у справі «Karelin v.Russia» заява №926/08 зазначив, що за умови наявності певної неточності чи суперечностей у фабулі адміністративного правопорушення, суд не вправі брати на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
В межах розгляду даної справи судом не встановлено будь-які належні та допустимі докази, які б беззаперечно доводили факт того, що ОСОБА_1 , 02.12.2022 о 17 годині 30 хвилин в м. Харкові по вул. Саперній б.14, керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння та порушив п.2.9 а ПДР України.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП не доведена «поза розумним сумнівом», що є підставою для закриття провадження по справі відповідно до пункту 1 частини 1статті 247 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено стягнення.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір по даній справі не підлягає стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 283-285 КУпАП, суд, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною 1 статті 130 КУпАП -на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Відповідно до статті 285 КУпАП копію постанови після її оголошення протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено
Суддя - С.М. Лисиченко