Справа № 201/787/23
Провадження № 1-кс/201/321/2023
іменем України
27.01.2023 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Луганської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного 25.07.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 2202213000000313 відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Луганськ Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,
До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Луганської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні, внесеного 25.07.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 2202213000000313 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання не заперечував.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Слідчими слідчого відділу 3 управління (з дислокації у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування, а Луганською обласною прокуратурою - нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 22022130000000313 від 25.07.2022 за фактом добровільного зайняття громадянином України посади «участкового» в «Белокуракинском РОВД МВД ЛНР», тобто у незаконному правоохоронному органі створеному на тимчасово окупованій території, де діє окупаційна адміністрація держави-агресора - Білокуракинська окупаційна адміністрація, в смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року
№ 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 15.03.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 21.04.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 22.05.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 15.08.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 07.11.2022 за № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 16.11.2022 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" затверджено зазначений Указ.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, 05.03.2022 захоплено смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області, у зв'язку із чим, на підтвердження контролю над селищем міського типу, на будівлі Білокуракинської селищної ради Сватівського району Луганської області, розташованої за адресою: площа Т. Шевченка буд. 6, смт. Білокуракине, Сватівський район, Луганська область, незаконними збройними формуваннями встановлено прапор так званої «лнр».
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 31.05.2022 № 104 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 травня 2022 року. Згідно зазначеного переліку, Білокуракинська селищна територіальна громада Сватівського району Луганської області, перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконного збройного формування, так званого «лнр».
В липні 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_6 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх корисних інтересів, а саме отримання відповідної влади у смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області, та маючи злочинний умисел на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі, тобто в так званому «Белокуракинском РОВД мвд лнр» (мовою оригіналу), який розташований у смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області, та реалізуючи вказаний злочинний умисел, вступив у злочинну змову з окупаційними військами російської федерації та представниками так званої «лнр», та отримавши від них пропозицію зайняти посаду так званого «участкового» в «Белокуракинском РОВД мвд лнр» (мовою оригіналу), в порушення вимог Конституції України та Законів України добровільно, умисно погодився на вказану пропозицію.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_6 в
липні 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області, зі своїх особистих мотивів та бажання зайняти посаду у незаконному правоохоронному органі, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «лнр» умисно, добровільно зайняв посаду «участкового» в «Белокуракинском РОВД мвд лнр» (мовою оригіналу), тобто у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, де діє окупаційна адміністрація держави-агресора - Білокуракинська окупаційна адміністрація, в смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області та проведенням бойових дій, зокрема на території Луганської області, беручи до уваги те, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, а також обґрунтовану неможливість вручити йому повідомлення про підозру, повістку про виклик, інші процесуальні документи, виклики для проведення слідчих та інших процесуальних дій, вручення письмового повідомлення про підозру ОСОБА_6 здійснювались наступним чином.
З дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_2 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_6 , на 19.12.2022 о 10:00, 20.12.2022 о 10:00, 21.12.2022 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22022130000000313 від 25.07.2022, вручення письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.
Крім того, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_5 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_6 на 26.12.2022 о 10:00, на 27.12.2022 о 10:00, на 28.12.2022 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою, для отримання письмового повідомлення про підозру та проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22022130000000313 від 25.07.2022 за ч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.
Також, у цьому самому номері газети «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 )
від ІНФОРМАЦІЯ_5 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_5 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 опубліковано повідомлення про підозру, згідно з яким громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
На жоден з викликів громадянин України ОСОБА_6 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до прокурора відділу Луганської обласної прокуратури та слідчого СВ 3 управління (з дислокації у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Враховуючи наведені вище обставини, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України, шляхом публікації повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
03 січня 2023 року у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклики прокурора, в порядку ст. 281 КПК України, його оголошено в розшук.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій, тимчасовим захопленням та окупацією смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окуповані території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 12.08.2022, який зазначив, що ОСОБА_6 як до 24.02.2022 так і по теперішній час фактично перебуває на території Луганської області, а з відеопублікації в мережі Інтернет свідок дізнався про те, що ОСОБА_6 взяв участь у прийнятті присяги співробітниками «Білокуракинського РВВС мвс лнр »;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 12.08.2022. Згідно вказаного протоколу свідок ОСОБА_7 впізнав підозрюваного ОСОБА_6 оскільки бачив його раніше, а приблизно в середині липня 2022 року в мережі Інтернет побачив дану особу у військовій формі під час надання ним інтерв'ю;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 14.09.2022, яка зазначила, що після початку функціонування Білокуракинського РВ ВС т.зв. «мвс лнр», ОСОБА_6 за власної згоди був призначений окупаційною владою рф на посаду та фактично почав виконувати обов'язки дільничного інспектора Білокуракинського РВ ВС т.зв. «мвс лнр», де і працює на сьогодні. Крім того свідок вказала, що на початку липня 2022 року декілька разів бачила
ОСОБА_6 одягнутого у військову форму НЗФ т.зв. «лнр».
- протоколами огляду від 14.09.2022 та 15.09.2022. Даними протоколами зафіксовано за посиланням https://t.me/mvdlnr_official/1373 відеоматеріал, на якому присутній дільничний інспектор Білокуракинського РВ ВС т.зв. «мвс лнр» ОСОБА_6 .
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтею 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У відповідності з п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України відомостями про те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України свідчать наступні докази:
- протокол допиту свідка ОСОБА_7 від 12.08.2022, який зазначив, що ОСОБА_6 як до 24.02.2022 так і по теперішній час фактично перебуває на території Луганської області, а з відеопублікації в мережі Інтернет свідок дізнався про те, що ОСОБА_6 взяв участь у прийнятті присяги співробітниками «Білокуракинського РВВС МВС ЛНР»;
- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 12.08.2022. Згідно вказаного протоколу свідок ОСОБА_7 впізнав підозрюваного ОСОБА_6 оскільки бачив його раніше, а приблизно в середині липня 2022 року в мережі Інтернет побачив дану особу у військовій формі під час надання ним інтерв'ю;
- протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 14.09.2022, яка зазначила, що після початку функціонування Білокуракинського РВ ВС т.зв. «мвс лнр», ОСОБА_6 за власної згоди був призначений окупаційною владою рф на посаду та фактично почав виконувати обов'язки дільничного інспектора Білокуракинського РВ ВС т.зв. «мвс лнр», де і працює на сьогодні. Крім того свідок вказала, що на початку липня 2022 року декілька разів бачила
ОСОБА_6 одягнутого у військову форму НЗФ т.зв. «лнр».
- протокол огляду від 14.09.2022 та 15.09.2022. Даними протоколами зафіксовано за посиланням https://t.me/mvdlnr_official/1373 відеоматеріал, на якому присутній дільничний інспектор Білокуракинського РВ ВС т.зв. «мвс лнр» ОСОБА_6 .
Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території та приймає участь в протиправних діях, виконує функцію представника окупаційної адміністрації в смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області.
Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від слідства та суду свідчить те, що ОСОБА_6 на виклики до слідчого (19.12.2022, 20.12.2022, 21.12.2022, 26.12.2022, 27.12.2022, 28.12.2022) для проведення слідчих дій, вручення письмового повідомлення про підозру не з'явився, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного ОСОБА_6 підтверджуються опублікованими повістками про виклик за наступними посиланнями:
в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_2 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
в газеті « ІНФОРМАЦІЯ_7 » № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_5 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_5 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6
Крім того, вище наведені у даному клопотанні докази також свідчать про факт переховування підозрюваного ОСОБА_6 від слідства та суду.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином не одноразово викликалась до слідчого, в тому числі для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій у спосіб, передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, проте жодного разу не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що здобутими доказами підтверджено факт перебування ОСОБА_6 в смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області, тобто на території, яка на цей час тимчасово непідконтрольна Україні, оскільки тимчасово окупована рф та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного необхідно вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Під збройними формуваннями російської федерації Закон № 1207-VII визначає регулярні з'єднання і підрозділи, підпорядковані Міністерству оборони російської федерації, підрозділи та спеціальні формування, підпорядковані іншим силовим відомствам російської федерації, їхні радники, інструктори та іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, створені, підпорядковані, керовані та фінансовані російською федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України (п. 4 ч. 1 ст. 1-1 Закону України № 1207-VII).
Таким чином, незаконні збройні формування так званої «лнр» відносяться до збройних формувань рф.
Пунктом 6 частиною 1 статті 1-1 Закону України № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
З березня 2022 року збройні формування російської федерації встановили та здійснюють тимчасовий фактичний контроль території смт. Білокуракине Сватівського району Луганської області, а тому вказана територія тимчасово знаходиться під окупацією збройних формувань російської федерації.
Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією». Згідно зазначеного переліку, Білокуракинська селищна територіальна громада Сватівського району Луганської області, з 05.03.2022 перебуває під тимчасовою окупацією з боку рф.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний
ОСОБА_6 : обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини 6 разів);перебуває на тимчасово окупованій території України.
Також на теперішній час слідчі слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях фактично знаходяться та здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень відповідно до ст. 216 КПК України, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, пл. Шевченка, буд. 7, вказане клопотання подається до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, тобто в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Клопотання складено і подано з додержання вимог статті 297-2 КПК України, а тому підстави для його повернення прокурору відсутні.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22022130000000313 від 25.07.2022 стосовно підозрюваного ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись вимогами ст.ст. 2,7, ст.3 ч.1 п.18), ст.139 ч.5,ст.ст. 2971-2975,309,372, 376,532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 2202213000000313 від 25.07.2022 р. - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 2202213000000313, відомості про яке 25.07.2022 р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 30.01.2023 р. о 15.00 год .
Слідчий суддя
Жовтневого районного суду
м. Дніпропетровська ОСОБА_1