Ухвала від 09.02.2023 по справі 757/4995/23-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/4995/23-к

Примірник № ___

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 62019000000000982 від 04.07.2019, про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

08 лютого 2023 року до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва - ОСОБА_1 , надійшло клопотання прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судове засідання слідчий/прокурор не з'явилися, про місце і час розгляду клопотання повідомлені належним чином. Прокурор подав до суду клопотання про розгляд вказаного провадження у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.

У клопотанні, сторона кримінального провадження просить слідчого суддю розглядати клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.

З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000000982 від 04.07.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України.

Під час досудового розслідування отримано інформацію про те, що в період з 02.10.2017 по 20.11.2018 на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було зараховано кошти від ряду суб'єктів господарювання, як комерційної так і державної форм власності, на загальну суму 135,82 млн. грн., з яких, частина коштів, отримана від державних установ - ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , КП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ІНФОРМАЦІЯ_10 - в сумі 134,49 млн.грн.

Також, у ході досудового розслідування кримінального провадження, окрім іншого встановлюються обставини постачання протягом 2018 - 2019 років Інформаційних систем - Автоматизованого програмно-апаратного комплексу для здійснення офіційного моніторингу телерадіопрограм (далі - Товар або АПКМ) Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення (далі Національна рада або Покупець).

Так, 17.09.2018 між Національною радою та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі Постачальник) укладено договір поставки №17-09/2018-1, відповідно до якого Постачальник зобов'язується поставити Покупцю товар за кодом - ДК021:2015: 48810000-9 - Інформаційні системи (1-й етап створення та впровадження АПКМ) у кількості та цінами відповідно до Специфікації Товару.

Згідно Рішення № 383 від 08.02.2021 «Про розгляд рекомендацій ІНФОРМАЦІЯ_11 » Протокол №10, за результатами Звіту про результати фінансового аудиту Національної ради за 2018 рік, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_11 від 25.06.2010 № 14-6, було встановлено, що договір від 17.09.2018 № 17-09/2018-1 є нікчемним.

Згідно з актом Держаудитслужби від 14.09.2022 Національній раді за наслідками укладення та виконання договору поставки № 17-09/2018-1 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 40 379,00 тис.грн. Особами, які допустили ряд порушень зі сторони Національної ради визначено: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ОСОБА_12

15.05.2019 між Національною радою та Постачальником укладено договір поставки № 8/19 відповідно до якого Постачальник зобов'язується поставити Покупцю товар за кодом - ДК021:2015: 48810000-9 - Інформаційні системи (2-й етап створення та впровадження АПКМ) у кількості та цінами відповідно до Специфікації Товару.

Призначенням АПКМ є здійсненням Національною радою офіційного моніторингу телерадіопрограм відповідно до статті 11 та 13 Закону України «Про ІНФОРМАЦІЯ_12 з питань телебачення і радіомовлення».

Зазначену закупівлю товарів ІНФОРМАЦІЯ_13 здійснено за бюджетні кошти.

Відповідно до розділу 3 Методики визначення належності бюджетних програм до сфери інформатизації, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_14 від 06.06.2003 № 97 до проектів (робіт) з інформатизації належить зазначений АПКМ.

Частиною п'ятою статті 2 Закону України «Про Національну програму інформатизації» передбачено, що програми та проекти (або їх частини), які спрямовані на створення, розвиток та інтеграцію інформаційних систем, мереж, ресурсів та інформаційних технологій чи передбачають придбання засобів інформатизації з метою забезпечення функціонування державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, організацій, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, виконуються як складові частини Національної програми інформатизації, якщо інше не передбачено законодавством.

Частиною п'ятою статті 26 цього ж закону визначено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, установи та організації, які утримуються за рахунок бюджетних коштів, подають Генеральному державному замовнику інформацію про створення, розвиток та інтеграцію, незалежно від джерел фінансування, інформаційних систем, мереж, ресурсів та інформаційних технологій, що забезпечують функціонування цих органів, установ, організацій, за винятком інформації, пов'язаної з національною безпекою та обороною держави.

Проте, згідно листа Міністерства цифрової трансформації України від 02.09.2022 № 1/04-2-7569 проєкти інформатизації від Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у 2018-2019 роках на погодження до Державного агентства з питань електронного урядування та Мінцифри не надходили.

Відповідно до експертного висновку за результатами первинної експертизи від 10.11.2022, направленого Мінцифри листом від 17.11.2022 № 1/04-2-10339, об'єкт експертизи оцінюється як такий, що не повною мірою відповідає загальним принципам Концепції Національної програми інформатизації України.

В той же час, згідно протоколу № 3 від 26.12.2018 приймання послуг з встановлення програмного забезпечення 1-го етапу створення та впровадження АПКМ у відповідності до вимог технічного завдання згідно

3-го етапу плану поставки товару до договору №17-09/2018-1 від 17.09.2018, програмне забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_15 встановлене, однак певні його функції, зокрема система транскрибування, інтерфейси робочих місць, а також його конфігурування не відповідають умовам договору від 17.09.2018 №17-09/2018-1.

Відповідно до висновку експерта ІНФОРМАЦІЯ_16 за результатами проведення судової комп'ютерно-технічної експертизи від 14.09.2022 у програмному забезпеченні поставленому Національній раді не реалізовано більшість функції, що передбачались Додатком № 2 до договору поставки № 17-09/2018-1, а саме: №№ 4.1.1 - 4.1.27, 4.1.29 - 4.1.32, 4.2.3 - 4.2.7, 4.4.1 - 4.4.5, 4.5.1. 4.5.3 - 4.5.11, 4.6.2. - 4.6.4.

Згідно додатку № 1 до договору поставки від 17.09.2018 № 17-09/2018-1 передбачалось постачання низки програмного забезпечення 1-го етапу створення та впровадження АПКМ, серед якого Inlimited ІНФОРМАЦІЯ_17 . Автором зазначеного програмного забезпечення значиться фізична особа, працівник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_12 , який відповідно до договору від 17.09.2018 № 7 передав право на використання зазначеного програмного забезпечення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з отриманням від товариства винагороди у розмірі 1000 гривень при тому, що відповідно до зазначеного договору поставки № 17-09/2018-1 Національною радою за дане програмне забезпечення здійснено оплату 8 651,3 тис.грн.

Одночасно з цим, досудовим розслідуванням встановлено, що програмне забезпечення: ІНФОРМАЦІЯ_18 (код товару IMCA) для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » згідно п. 1.1 договору про надання послуг від 18.09.2018 № 18/09-2018/П розроблено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 », директором якого на дату укладання договору значився ОСОБА_13 .

Згідно акту надання послуг від 28.09.2018 № 18/09-2018/П-1 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » виконані роботи з розроблення програмного продукту Inlimited ІНФОРМАЦІЯ_17 на суму 1 726 296,83 грн., проте ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не було здійснено оплату згідно із зазначеним актом. При цьому, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » не подано позов до суду з метою виконання укладеного договору в частині здійснення оплати.

30.01.2023 допитано директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » ОСОБА_14 , який повідомив, що після купівлі у ОСОБА_13 цього підприємства, останнє діяльності не здійснювало.

Таким чином реквізити підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » могли використати службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » разом з іншими невстановленими слідством особами з метою формальної закупівлі зазначеного програмного забезпечення та подальшого приховування слідів вчинених протиправних дій з метою уникнення відповідальності за їх вчинення.

Прокурор вказує, що з метою встановлення усіх причетних осіб, а також фактичних обставин та відображення у податковій звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » проведених операцій, осіб, які подали податкову звітність, інших даних щодо цих суб'єктів господарювання та інформацію про джерела отримання доходів на території України, їх розмір згідно «1-ДФ» ОСОБА_13 , РНОКПП НОМЕР_1 , ОСОБА_14 , РНОКПП НОМЕР_2 , необхідно вилучити документи податкової звітності, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Документи, які складалися під час податкового обліку з реалізації ТМЦ містять фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню та можуть використовуватися під час проведення судових товарознавчої та економічної експертизи.

Як вбачається із змісту п. 4, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, та персональні дані особи.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя, вивчивши надані матеріали, що стосуються розгляду клопотання, дійшов висновку, що речі і документи, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та до яких прокурор просить надати тимчасовий доступ, з урахуванням наведених обґрунтувань та поданих документів мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 62019000000000982 від 04.07.2019, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати слідчим Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 62019000000000982 від 04.07.2019, а також прокурорам Офісу Генерального прокурора, які входять до складу групи прокурорів у цьому кримінальному провадженні, ОСОБА_3 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ) з можливістю вилучення копій документів (в електронному вигляді) стосовно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » ( НОМЕР_3 ), за період з 12.09.2018 по 01.02.2023, а саме:

- картки платників податків з відомостями про засновників та директорів товариства, банківськими рахунками та іншою інформацією;

- декларацій з податку на додану вартість з додатками до них;

- податкові розрахунки сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (податкових звітів форми 1-ДФ із зазначенням прізвищ, ім'я та батькові працівників, РНОКПП та податкової звітності розрахунків із юридичними особами із зазначенням їх назви та ЄДРПОУ, періоду нарахування та сплати доходів);

- реєстр податкових накладних з номенклатурою товарів;

- IP-адреси, з яких здійснювалася подача податкової звітності товариства;

- акти податкових перевірок товариства.

- інформацію про джерела отримання доходів на території України та їх розмір, за період з 01.01.2015 по 01.02.2023 згідно «1-ДФ», а саме: ОСОБА_13 , РНОКПП НОМЕР_1 , ОСОБА_14 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в 2-х примірниках:

Примірник № 1 - знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/4995/23-к

Примірник № 2 - наданий прокурору ОСОБА_3

Слідчий суддя: ОСОБА_1