печерський районний суд міста києва
Справа № 757/4834/23-к
Примірник № ___
07 лютого 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання старшого слідчий в ОВС відділу Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів,-
До провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , надійшло клопотання старшого слідчий в ОВС відділу Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів.
До початку розгляду клопотання, стороною кримінального провадження, якою подано вказане клопотання, до початку судового засідання подана заява про розгляд клопотання у його відсутність, також, слідчим у заяві зазначено, що клопотання підтримує в повному обсязі, із підстав, наведених у ньому та просить слідчого суддю задовольнити вказане клопотання.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що Відділом по розслідуванню кримінальних правопорушень, вчинених організованими злочинними групами, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022000000000967 від 21.11.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364 та ч.2 ст.366 КК України.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, зокрема, здійснюється за фактом організації та функціонування протиправного механізму зловживання службовим становищем службовими особами з числа керівництва ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та осіб з числа службових осіб приватних суб'єктів господарювання, які реалізуючи єдиний злочинний умисел, організували протиправні механізми одержання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб у сфері теплопостачання, шляхом проведення процедур публічних закупівель, визначення переможця та подальшого виконання робіт та / або постачання товарів підконтрольними підрядними організаціями за допомогою завищення їх вартості, а також проведенню безтоварних операцій.
Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102 - IX та на виконання Указу Президента України від 24.02.2022 № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» утворено ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - КМВА).
Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_6 від 10.03.2022 № 459 «Про деякі питання діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 » встановлено, що департаменти, управління та інші структурні підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_2 продовжують здійснювати свою діяльність як окремі юридичні особи публічного права зі збереженням свого найменування, бланків, печаток, рахунків в органах ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до Розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 09.09.2014 № 979 «Про Тимчасовий розподіл обов'язків між ІНФОРМАЦІЯ_9 , першим заступником голови ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань здійснення самоврядних повноважень, заступниками голови ІНФОРМАЦІЯ_1 та заступниками голови з питань здійснення самоврядних повноважень», заступник голови ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 спрямовує, координує та контролює діяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зокрема, згідно з пунктом 5.4. Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яке затверджене Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 25.01.2021 року № 75 «Про внесення змін до Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 )», департамент координує та контролює діяльність підприємств, установ, організацій (об'єднань), що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва та підпорядковані департаменту, в тому числі - КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Досудовим розслідуванням кримінального провадження встановлено, що службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та керівниками її структурних підрозділів, які діючи за попередньою змовою із посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) вчинена, розтрата майна шляхом зловживання своїм службовим становищем.
З метою впровадження протиправної схеми службові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснюють завищення фактичних об'ємів необхідних робіт, поставленої продукції, яка прописується в технічному завданні під конкретну марку (модель) з виробником або постачальником якої досягнута попередня домовленість про поставку вказаного товару (обладнання) та в подальшому укладаються договори за цінами значно вище ринкових, що призводить до розтрати майна комунального підприємства. Також, службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » умисно створюються умови при проведенні публічних закупівель відповідно до яких прийняти участь та перемогти в тендері можуть тільки підконтрольні їм підприємства. Зазначенні умови полягають в тому, що в договорах про виконання робіт, послуг або поставки обладнання заздалегідь умисно визначаються стислі строки виконання, які фактично неможливо виконати та за порушення яких по договорам передбаченні значні штрафні санкції (пеня). В подальшому, після перемоги в тендері та укладанні договору з підконтрольною компанією, службові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », всупереч інтересам комунального підприємства, укладають додаткові угоди на подовження їх строку виконання. У разі порушення строків виконання договору не здійснюється нарахування штрафних санкцій за порушення умов договору, що призводить до недоотримання доходів та втрати фінансових ресурсів КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Крім того, в ході досудового розслідування кримінального провадження отримано акт ревізії ІНФОРМАЦІЯ_20 від 04.02.2022 № 05-21/2, який складений за результатами проведення державного фінансового аудиту діяльності КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ревізії окремих питань фінансово- господарської діяльності КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за період з 01.01.2018 по 30.06.2021 рік.
Зокрема, зазначеним актом ревізії Державної аудиторської служби встановлено наступні порушення, зокрема:
на порушення вимог пункту 6.4.4.1 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», статті 877 Цивільного кодексу України, статей 7 та 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пунктів 31 і 76 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 01.08.2005 № 668, включено до актів форми КБ-2в робіт та витрат, не передбачених договірною ціною та проєктно-кошторисною документацією, чим завищено вартість робіт, виконаних підрядниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », що призвело до незаконного витрачання коштів КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на загальну суму 13 279 698,55 грн та втрат фінансових (матеріальних) ресурсів на зазначену суму;
на порушення вимог частини третьої статті 844 Цивільного Кодексу, пункту 6.4.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013«Правила визначення вартості будівництва», пункту 3.5, пункт 4.4, пункт 4.7 Договору№ 1795/31-19, підрядником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » при виконанні робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт аварійної ділянки теплових мереж від ЦТП на АДРЕСА_1 до ж/б на АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 » до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в протягом листопада - грудня 2019 року по договору №1795/31-19 включено обсяг робіт та витрат, не передбачених проектно-кошторисною документацією та локальними кошторисами до договірної ціни додаткової угоди №6, що призвело до оплати КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » завищеної вартості виконаних робіт на загальну суму 1 366 705,88 грн та втрат фінансових (матеріальних) ресурсів на зазначену суму;
на порушення вимог пункту 6.4.4.1 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» по договору від 31.05.2019 № 1066/44-19, статті 877 Цивільного кодексу України, статей 7 та 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пунктів 31 і 76 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 01.08.2005 № 668 підрядником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » включено в акти приймання робіт форми КБ-2в обсяг робіт без внесення відповідних коригувань у проектній документації на загальну суму 1 204 663,54 грн, що призвело до здійснення КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » оплати завищеної вартості виконаних робіт та втрат фінансових (матеріальних) ресурсів на зазначену суму;
на порушення вимог пункту 11 «Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи» затвердженого постановою КМУ від 11.05.2011 № 560, пунктів 3.1 та 6.1.4 договорів від 03.04.2020 № 294/КТМ-31- 20-БК, від 21.04.2020 № 375/КТМ-31-20-БК; статті 193 Господарського кодексу України, пунктів 6.2.2, 6.4.4.1 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 у частині оплати робіт та матеріалів КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » оплачено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » завищену вартість виконаних ремонтно-будівельних робіт на загальну суму 1 106 148,97 грн, унаслідок включення до актів приймання виконаних робіт КБ-2в виду, обсягів робіт та їх вартості, які не відповідають локальним кошторисам, що призвело до втрат фінансових (матеріальних) ресурсів бюджетом м. Києва на зазначену суму;
на порушення вимог пункту 6.4.4.1 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», статті 877 Цивільного кодексу України, статей 7 та 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пунктів 31 і 76 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 01.08.2005 № 668, включено до актів форми КБ-2в робіт та витрат, не передбачених договірною ціною та проектно-кошторисною документацією, чим завищено вартість робіт, виконаних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », що призвело до незаконного витрачання коштів КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на суму 1 029 412,10 грн та втрат фінансових (матеріальних) ресурсів на зазначену суму.
Також, відповідно до отриманих матеріалів встановлено ряд підприємств-переможців закупівель, які проводило КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_31 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_32 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_21 ) та інші, які залучені до реалізації протиправно схеми заволодіння бюджетними коштами.
Також під час досудового розслідування призначено проведення ряду судово-почеркознавчих експертиз на вирішення яких поставлені питання щодо ідентифікації осіб що виконували підписи в первинній бухгалтерській документації під час господарських відносин КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Враховуючи вищевикладене, у слідства виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), юридична адреса: АДРЕСА_12 , з можливістю їх вилучити (здійснити їх виїмку), а саме:
- первинних бухгалтерських документів, які свідчать про надання (отримання) послуг та/або закупівлю товару, а саме: договорів (угод), додаткових договорів (додаткових угод), рахунки-фактури, накладні та податкові накладні, сертифікатів відповідності (якості, стандартизації), технічних паспортів, виписки по банківським рахункам, що свідчать про проведенні розрахунки, договорів підряду, специфікацій, актів прийому-передачі, актів виконаних робіт, платіжних доручень, актів форми КБ-2В, проектно-кошторисної документації, та інші документи, які складалися під час виконання договірних зобов'язань та являються невід'ємною частиною проведених фінансово-господарських операцій за період з 01.02.2019 року по 31.12.2022 року між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) та наступними підприємствами, а саме: КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до вимог ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання- задовольнити.
Надати заступнику керівника відділу Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 , старшим слідчим в ОВС відділу Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , а також прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), юридична адреса: АДРЕСА_12 , з можливістю їх вилучити (здійснити їх виїмку), а саме:
- первинних бухгалтерських документів, які свідчать про надання (отримання) послуг та/або закупівлю товару, а саме: договорів (угод), додаткових договорів (додаткових угод), рахунки-фактури, накладні та податкові накладні, сертифікатів відповідності (якості, стандартизації), технічних паспортів, виписки по банківським рахункам, що свідчать про проведенні розрахунки, договорів підряду, специфікацій, актів прийому-передачі, актів виконаних робіт, платіжних доручень, актів форми КБ-2В, проектно-кошторисної документації, та інші документи, які складалися під час виконання договірних зобов'язань та являються невід'ємною частиною проведених фінансово-господарських операцій за період з 01.02.2019 року по 31.12.2022 року між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 та наступними підприємствами, а саме: КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в 2-х примірниках:
Примірник № 2 - знаходиться в слідчого
Слідчий суддя: ОСОБА_1