Постанова від 06.02.2023 по справі 336/749/23

Справа №336/749/23

Пр. 3/336/812/2023

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2023 року м. Запоріжжя

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Вайнраух Лідія Анатоліївна розглянула справу відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Феодосія АР Крим, громадянина України, не працевлаштованого, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ,-

за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.160 КУпАП,-

ВСТАНОВИЛА:

В провадженні Шевченківського районного суду м. Запоріжжя з 25.01.2023 знаходиться справа №336/749/23, пр. 3/336/812/2023 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.160 КУпАП. Крім того, 25.01.2023 до суду надійшла для розгляду справа №336/752/23, пр.3/336/814/2023 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.160 КУпАП. Так, протоколи про адміністративне правопорушення по зазначеним справам складені відносно однієї й тієї ж особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи вказану обставину, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду адміністративних справ, вислухавши думку особи, відносно якої складено вказані протоколи, суддя дійшла висновку про те, що необхідно об'єднати вищезазначені справи в одному провадженні.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №393679 від 05.01.2023, - 05.01.2023 о 09-20 годині ОСОБА_1 за адресою: м. Запоріжжя, по вул. Моторобудівників, біля б. 122, здійснював реалізацію живої риби в невстановленому місці, а саме на тротуарі. Зазначено, що ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності 28.12.2022 за ст. 152 КУпАП, 24.12.2022 за ст. 152 КУпАП, 15.12.2022, 30.11.2022 - за ст. 160 КУпАП. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано під час складення протоколу за ч.1 ст.160 КУпАП.

Разом з цим, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №053354 від 12.01.2023, - 12.01.2023 о 10-40 годині ОСОБА_1 здійснював торгівлю з рук рибою на тротуарній доріжці за адресою: м. Запоріжжя, пр. Моторобудівників, поблизу будинку №23, у забороненому для цього місці. Зазначено, що ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано під час складення протоколу за ч.1 ст.160 КУпАП.

У судовому засіданні 06.02.2023 ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, зазначив, що дійсно продавав рибу, іншого доходу не має, щодо виду та кількості риби, що мав намір продати, точно зазначити не може (стосовно кожного епізоду).

Всебічно вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення особи, суддя встановила, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.160 КУпАП, не знайшла свого підтвердження з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративне правопорушення складається з КУпАП та інших законів України. Згідно положень ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори» та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» усталена судова практика ЄСПЛ є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

За положеннями ст.7, 9 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За нормою ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

За змістом ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Диспозицією ч.1 ст.160 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за торгівлю в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під'їздах, скверах та в інших невстановлених місцях. Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини в сфері торгівельної діяльності. Об'єктивною стороною правопорушення є торгівля з рук у невстановлених місцях.

Для наявності складу вказаного правопорушення необхідним є доведення як факту торгівлі, так і факту того, що торгівля здійснювалась саме у невстановленому місці, із вказівкою на різновид місця продажу.

Проте, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №393679 від 05.01.2023 додано лише копію паспорту особи, відносно якої складено протокол, письмові пояснення ОСОБА_1 , копія частини товарної накладної, яка не засвідчена належним чином, з якої не вбачається дати та інших реквізитів, фототаблиця із зображенням чоловіка, поряд із яким розміщено ящики з рибою, та інша, із трьома ящиками риби, без пояснювальних написів (дати, місця тощо).

Разом з цим, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №053354 від 12.01.2023 додано копію паспорту особи, відносно якої складено протокол, два рапорти офіцера поліції О. Подмазіна від 12.01.2023, фототаблиця з пояснювальними написами. Також, в матеріалах справи міститься копія накладної №314 від 10.01.2023, за змістом якої перелічено назву риби, її кількість та ціну й зазначено, що зазначений товар прийнято від ФОП ОСОБА_2 , та відпущено ОСОБА_3 , тобто, відношення ОСОБА_4 до вказаного у накладній товару не підтверджено.

Перелічені докази, наявні у обох справах про адміністративне правопорушення, є недопустимими, суперечать основним положенням про докази, врегульованим КУпАП.

Суддя наголошує, що факт здійснення продажу має бути чітко зафіксований та підтверджений в належний спосіб, як і різновид й кількість риби, продаж якої здійснювався.

Таким чином, обов'язок доведення наявності складу правопорушення в діях ОСОБА_1 з боку посадових осіб, що складали протоколи, не дотриманий в належний спосіб.

Згідно з ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.

Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст.129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст.62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Суд зберігає неупередженість і не може вийти за рамки пред'явленого обвинувачення (протоколу), і так само самостійно знаходити нові обставини та підстави для засудження особи, займаючи тим самим обвинувальну позицію у справі.

Конституційний Суд України зауважує, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип «in dubio pro reo», згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості. Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу (абз. 1-3 п. 4 рішення ВП КСУ у справі за конституційним поданням 59 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) ст. 368-2 КК від 26.02.2019 № 1-р/2019).

Зазначене узгоджується і з судовою практикою ЄСПЛ, згідно якої «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом» (п. 43 рішення від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (Kobets v. Ukraine), з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey). «Розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду усіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення».

Стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було вчинене і правопорушник є винним у його вчиненні. Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння. Це питання має бути вирішено на підставі безстороннього та неупередженого аналізу наданих сторонами допустимих доказів, які свідчать за чи проти тієї або іншої версії подій.

Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду. Суд не може залишити без уваги ту частину доказів та встановлених на їх підставі обставин лише з тієї причини, що вони суперечать версії обвинувачення. Наявність таких обставин, яким версія обвинувачення не може надати розумного пояснення або які свідчать про можливість іншої версії інкримінованої події, є підставою для розумного сумніву в доведеності вини особи.

Для дотримання стандарту доведення поза розумним сумнівом недостатньо, щоб версія обвинувачення була лише більш вірогідною за версію захисту. Необхідно, щоб будь-який обґрунтований сумнів у тій версії події, яку надало обвинувачення, був спростований фактами, встановленими на підставі допустимих доказів, і єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити всю сукупність фактів, установлених у суді, є та версія подій, яка дає підстави для визнання особи винною за пред'явленим обвинуваченням.

Згідно з п.3 ч.1, ч.2 ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить, зокрема, постанову про закриття справи при наявності обставин, передбачених ст. 247 цього Кодексу. Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п.1 ч.1 ст.247 КУпАП).

На підставі вищевикладеного та за результатами дослідження наявних у об'єднаній справі доказів, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, передбаченихо ч.1 ст.160 КУпАП, тому провадження в об'єднаній справі підлягає закриттю.

Керуючись ст. 9, 160, 245, 247, 256, 280, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Об'єднати в одному провадженні справи про адміністративні правопорушення: №336/749/23, пр. 3/336/812/2023 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.160 КУпАП та №336/752/23, пр. 3/336/814/2023 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.160 КУпАП.

Визначити єдиний номер справи - 336/749/23, пр. 3/336/812/2023.

Провадження в об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння адміністративних правопорушень, передбаченьх ч.1 ст.160 КпАП України, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя (Рішення КСУ справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_5 щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст. 294 КУпАП у взаємозв'язку з положеннями п.8 ч.3 ст. 129 Конституції України N 2-рп/2015 від 31.03.2015).

Суддя Л.А. Вайнраух

Постанова набрала законної сили “___”_____________ 20___рік

Дата видачі постанови “___”_____________ 20___рік