73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"30" жовтня 2007 р. Справа № 16/357-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Горголь О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Одеської залізниці, м. Одеса
до Круглоозерської сільської Ради, с. Круглозерка Голопристанського району Херсонської області
про скасування рішення ради № 140 від 20.04.07
за участю:
представників сторін:
від позивача - Мишак Е. А. довіреність № 436 від 15.09.2007р., ю/к
від відповідача - Краснова Л. П. довіреність № б/н від 07.02.2007р.
Одеська залізниця (позивач) звернувся до суду з позовом , в якому просить визнати визнання неправомірним та скасування рішення 8 сесії п'ятого скликання Круглоозерської сільської Ради (відповідач) № 140 від 20.04.07 “Про відмову у передачі земельних ділянок в постійне користування».
Відповідач позовні вимоги не визнав і вважає, що спірне рішення прийняте Радою відповідно до вимог чинного законодавства . На думку відповідача, згідно статуту позивач не має права займатися діяльністю по розміщенню баз відпочинку, спортивних таборів, пансіонатів. Відповідач пояснив, що згідно статуту залізниці база відпочинку “Каштан» не входить в перелік структурних підрозділів позивача. Відповідач також пояснив, що земельна ділянка на якій розміщена база відпочинку “Каштан» знаходиться у рекреаційній зоні, відповідно, рада має право відмовити в передачі земельної ділянки в постійне користування. На думку відповідача, сільська Рада може визначати умови передачі земельних ділянок, що знаходяться у межах території сільської Ради в інтересах громади. В зв'язку з цим, відповідач пояснює, що не виключена можливість, що спірна земельна ділянка може бути передана позивачу на умовах оренди для використання в цілях, не пов'язаних з його функціонуванням та основною виробничою діяльністю, передбачену статутом, в тому числі і під розміщення бази відпочинку.
В судовому засіданні оголошену вступну та резолютивну частину постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
Рішенням восьмої сесії п'ятого скликання Круглоозерської сільської ради № 140 від 20.04.2007 р. “Про відмову у передачі земельних ділянок в постійне користування» Одеській залізниці відмовлено в передачі в постійне користування земельної ділянки площею 0,9475 га під існуючою базою відпочинку в селі Більшовик.
На думку позивача, рішення Круглоозерської сільської ради незаконним і таким, що підлягає скасуванню. В зв'язку з цим він звернувся до адміністративного суду.
Відповідно до Роз»яснень ВАС України “ Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» акт державного чи іншого органу -це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/ або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення, в зв'язку з прийняттям відповідного акту прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту порушення такого права не встановлено, у суду немає правових підстав задовольняти позовні вимоги.
При розгляді зазначеної справи суд досліджував вище перераховані підстави при наявності яких може бути визнано недійсним ( скасованим) акт ненормативного характеру.
Відповідно до п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її позовні вимоги.
Судом встановлено, що згідно наданого статуту, свідоцтва про державну реєстрацію та довідки про включення суб'єкта підприємницької діяльності Одеська залізниця заснована на державні власності та підпорядкована Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України.
Судом встановлено, що на землях Круглоозерської сільської ради в селі Більшовик по вул. Чорноморській Голопристанського району Херсонської області знаходяться будівлі та споруди бази відпочинку "Каштан", яка згідно із свідоцтвом про право власності від 12.04.2006 р. серія ЯЯЯ № 847120 та витягом із Державного реєстру прав власності на нерухоме майно, належать Міністерству транспорту України в особі державної адміністрації транспорту Одеської залізниці.
Судом встановлено, що 13.04.2007 р. за № 9/2364 позивачем направлено клопотання голові Круглоозерської сільської ради про виділення в постійне користування Одеській залізниці земельної ділянки площею 0,9475 га із земель запасу населеного пункту с.Більшовик під розташування існуючої бази відпочинку "Каштан".
Рішенням восьмої сесії п'ятого скликання Круглоозерської сільської ради № 140 від 20.04.2007 р. Одеській залізниці відмовлено в передачі в постійне користування земельної ділянки. При цьому причиною відмови вказано - в зв'язку з недостатнім фінансуванням бюджету сільської ради.
Відповідно до ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу Ради. Повноваження сільських, селищних, міських Рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст встановлено ст.12 Земельного кодексу України ( чинного з 01.01.02), відповідно до вимог якої, радам надано право розпорядження землями територіальних громад, зокрема, передачу земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу.
Відповідно до ст.19 Конституції України п.3 ст.24 Закону України "“Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Система, засади організації та діяльності органів місцевого самоврядування в Україні визначені законом України "“Про місцеве самоврядування в Україні". За змістом статті 2 вказаного Закону місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що сільська Рада в межах своїх повноважень розглянула заяву позивача на засіданні сесії.
Згідно з п.9 ст. 123 Земельного кодексу України рішення про відмову у наданні земельної ділянки в постійне користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Судом встановлено, що чинне земельне законодавство не містить підставу для відмови надати земельну ділянку у постійне користування - недостатнє фінансування бюджету сільської ради.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що сільські Ради при здійсненні своїх повноважень щодо розпорядження землями комунальної та державної власності зобов'язані керуватися чинним законодавством. Круглоозерська сільська рада відмовила в задоволенні клопотання позивача по надуманим підставам. Відповідач прийняв рішення в порушення приписів ст.92 ч.2 Земельного кодексу України, де визначено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
При цьому в наведеній статті Земельного кодексу України не визначена залежність в наданні земельної ділянки на умовах постійного користування державним підприємствам від виду діяльності останнього.
Відповідно до приписів ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту право на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь - яких порушень його прав на землю.
Із огляду на наведені приписи чинного законодавства суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся з позовом до суду за захистом свого порушеного права. В судовому засіданні довів позовні вимоги. В зв'язку з цим, суд визнає рішення № 140 неправомірним та скасовує.
В частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача винести рішення про виділення Одеській залізниці у постійне користування земельної ділянки та згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки, суд відмовляє в задоволенні виходячи з наступного. Відповідно до роз'яснень Президії Вищого господарського суду України № 01-5/743 від 27.06.01, оскільки вирішення питань про передачу землі у власність чи користування є виключним правом ради, як суб'єкта права власності на землю, заяви зацікавлених осіб про зобов'язання судом відповідної ради передати земельну ділянку у власність, або користування задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94 158-163, п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати неправомірним та скасувати рішення 8 сесії п'ятого скликання Круглоозерської сільської Ради (відповідач) № 140 від 20.04.07 " Про відмову у передачі земельних ділянок в постійне користування".
3. В решті позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.М. Немченко
Повний текс постанови виготовлено
відповідно до ст. 163 КАС України 01.11. 2007 р.