Справа № 161/2204/23
Провадження № 2-о/161/111/23
13 лютого 2023 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:головуючої - судді Пушкарчук В.П.
при секретарі - Швед Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Луцьк Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
10.02.2023 року представник ОСОБА_1 - адвокат Біцулова А.А. звернулася до суду з даною заявою на обґрунтування вказавши, що 18.07.2015 року між заявником та ОСОБА_2 було укладено шлюб, за час якого у них ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася спільна дитина ОСОБА_3 . Вказує, що донька була народжена на тимчасово окупованій території у м. Маріуполь Донецької області. На підтвердження даної обставини було видано відповідне свідоцтво, яке на території України є недійсним. Враховуючи наведене, просить суд встановити факт народження громадянкою України, уродженкою с. Кальчик Володарського р-ну Донецької області - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - другої дитини жіночої статі, ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Маріуполь Донецької обл., Україна, батьком якої є громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Касянівка Володарського р-ну Донецької області. Розгляд справи просила здійснювати у її відсутності.
Заінтересовані особи в судове засідання не з'явились, причини неявки суду не повідомили.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 та заінтересована особа ОСОБА_2 з 18.07.2015 року перебувають у шлюбі, який було зареєстровано виконкомом Кальчицької сільської ради Володарського району Донецької області. Дана обставина підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_2 народилася друга дитина - дівчинка, що підтверджується копією медичного свідоцтва про народження № 225 від 16.12.2022 року, виданого Міською лікарнею № 2 м. Маріуполь (зворот а.с.7)
З оглянутої в судовому засіданні копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 22.12.2022 року, виданого «Міським відділом РАЦС Маріупольського міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР» вбачається, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Маріуполь Жовтневого р-ну Донецької області, батьками вказані заявник ОСОБА_1 та заінтересована особа ОСОБА_2 (а.с.6).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності.
Відповідно до п.п. б п. 2 ч. 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація народження дитини проводитися за письмовою або усною заявою батьків чи одного з батьків за місцем її проживання або за місцем проживанням батьків.
Згідно з п.4 ч. 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 проведення державної реєстрації народження дитини здійснюється за оригіналом або дублікатом медичного свідоцтва про народження.
Згідно з ч.ч. 1, 3, 4 ст. 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Заявник не має іншої можливості здійснити реєстрацію народження своєї дитини згідно вимог законодавства України та одержати відповідне свідоцтво про народження.
З врахуванням викладеного, суд вважає заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України обґрунтованою та такою що підлягає до задоволення.
Як слідує з ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справі про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Таким чином, рішення у даній справі підлягає до негайного виконання.
На підставі ст.ст. 10-13, 77-81, 317, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Луцьк Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України, уродженкою с. Кальчик Володарського р-ну Донецької області - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - другої дитини жіночої статі, ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Маріуполь Донецької обл., Україна, батьком якої є громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Касянівка Володарського р-ну Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення рішення відповідно до ч. 6 ст. 259 ЦПК України - з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на рішення суду всіма учасниками справи. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа:Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Луцьк Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса місцезнаходження: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, пр-т Соборності, 18, код ЄДРПОУ: 26038916.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Повний текст ріщення складений 13 лютого 2023 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області В.П. Пушкарчук