Справа № 216/5358/22
Провадження № 1-кс/216/378/23
про надання дозволу на тимчасовий доступ
08 лютого 2023 року місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Слідчий суддя Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурор відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 62022080000000040 від 25.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, -
07 лютого 2023 року до суду надійшло клопотання слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів. Дане клопотання мотивоване наступним.
Досудовим розслідуванням встановлено, що станом на 24 лютого 2022 ОСОБА_5 перебував на посаді заступника ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на вказаній посаді по теперішній час.
Згідно зі ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
З 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, з часу видання Президентом України Указу №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та затвердження його Законом України №2102-IX Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» та до теперішнього часу, відповідно до Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» почав діяти воєнний стан в Україні.
Так, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна ІНФОРМАЦІЯ_2 проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України, захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Херсонська область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України, питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права представники влади Російської Федерації (далі - РФ), діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і почали воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил РФ на територію України.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил РФ, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили часткову окупацію території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Після початку агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців збройних сил РФ було тимчасово взято під контроль м. Херсон - обласний центр Херсонської області та частину інших населених пунктів на території Херсонської області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами, які на даний час контролюються та утримуються російськими військами.
З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю Української влади на територіях населених пунктів Херсонської області, які на даний час контролюються (контролювались) та утримуються (утримувались) російськими військами, представниками РФ залучаються особи з числа місцевого населення Херсонської області для формування органів місцевого самоврядування, які виконують функції виконавчих органів, тим самим вчиняють діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
У свою чергу, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, виконуючи обов'язки заступника міського голови м. Херсона з питань діяльності виконавчих органів, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для розуміння факту захоплення та подальшого утримання РФ території Херсонської області, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_3 , усвідомлюючи проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади РФ виявив бажання допомогти окупаційній адміністрації РФ та зробити свій особистий внесок для утворення та функціонування на території Херсонської області та, зокрема, м. Херсона, системи органів державної влади РФ, у тому числі органів місцевого самоврядування.
Так, з метою завдання шкоди України, вчиняючи дії на спрямовані на системну допомогу державі-агресору, збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора у становленні та зміцненні окупаційної влади, а також недопущення контролю української влади, в порушення вимог ст.65 Конституції України, якою передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, починаючи з березня 2022 року по теперішній час, перебуваючи на території м. Херсона, будучи обізнаним про факт ведення РФ агресивної війни проти України, діючи умисно, з власної ініціативи добровільно вчиняв дії спрямовані на допомогу державі-агресору, збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, шляхом продовження негласного виконання обов'язків у складі окупаційної військової адміністрації, налагодження роботи підприємств комунально-житловій сфері за російським законодавством, участі у створенні механізмів отримання представниками країни агресора платежів та зборів.
Таким чином, було забезпечено належне функціонування наступних об'єктів: Військово-цивільної адміністрації Херсонської області РФ, поліції РФ, підрозділів Росгвардії, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ЗС РФ.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні умисних дії, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора; добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів та інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора-, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
27.11.2022 підозрюваному ОСОБА_5 вручене письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Так, 02.01.2023 у кримінальному провадженні № 62022000000000148 від 17.03.2022, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.111, ч.3 ст.111-1, ч.6 ст.111-1, ч.5 ст.111-1 КК України, на підставі ухвали слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 від 22 грудня 2022 року ( справа №757/36980/22-к), в період з «15» год. «10» хв. до «16 год. «58» хв. мною як слідчим з групи слідчих проведено обшук за місцем проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 , в ході проведення обшуку виявлено та вилучено документи які підтверджують співпрацю підозрюваного у кримінальному провадженні № 62022080000000040 ОСОБА_5 з органами окупаційної влади (опис структури « ІНФОРМАЦІЯ_6 » де ОСОБА_5 позначений як консультант голови адміністрації, накази «Военного коменданта г.Херсона», «Распоряжение губернатора Херсонской области ОСОБА_7 », та інші документи що підтверджують протиправну діяльність ОСОБА_5 та ОСОБА_7 )
Також, 21.01.2023 у кримінальному провадженні № 62022000000000148 від 17.03.2022, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.111, ч.3 ст.111-1, ч.6 ст.111-1, ч.5 ст.111-1 КК України, на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного сущу м.Києва ОСОБА_6 від 22 грудня 2022 року ( справа №757/37036/22-к), в період з «11» год. «53» хв. до «14 год. «00» хв., мною як слідчим з групи слідчих проведено обшук у нежитловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , в ході проведення обшуку виявлено та вилучено документи які підтверджують співпрацю підозрюваного у кримінальному провадженні № 62022080000000040 ОСОБА_5 з органами окупаційної влади («Список учасников совещания» на 2 арк.» в якому ОСОБА_5 позначений як консультант голови адміністрації, та особа що здійснює доповідь на зібранні з приводу проведення т.з. «референдуму», «Положение о военно-гражданской администрации (копия)» на 6 арк., «Раскладка по кабинетам» на 1 арк., «Повестка совещания» на 2 арк. та інші документи що підтверджують протиправну діяльність ОСОБА_5 та ОСОБА_7 ).
У зв'язку із вищевикладеним, для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставини кримінального провадження, органу досудового розслідування необхідно здійснити тимчасовий доступ до речей та документів - матеріалів кримінального провадження № 62022000000000148 від 17.03.2022, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.111, ч.3 ст.111-1, ч.6 ст.111-1, ч.5 ст.111-1 КК України, досудове розслідування якого здійснюється слідчими ГСУ ДБР.
Вищеперелічені документи, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .
Ці документи мають суттєве значення для досудового розслідування, оскільки без їх вилучення та аналізу не можливо буде встановити та підтвердити посаду яку займав ОСОБА_5 та перелік функціональних обов'язків які були на нього покладенні окупаційною владою.
Відомості, що містяться у документах доступ до яких планується отримати в подальшому будуть використовуватись як докази. Слідчий, керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 159-166 КПК України, подав дане клопотання.
У судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву, в якій клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав викладених у ньому.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Перевіривши клопотання та додані до нього матеріали, беручи до уваги зазначене, слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
При цьому, ч. 5 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Викладені в клопотанні обставини підтверджуються документами, доданими до клопотання, а саме: витягом з ЄРДР, відповідно до якого 25 листопада 2022 року внесені до ЄРДР за № 62022080000000040 відомості про вчинення злочину з кваліфікацією ч. 1 ст. 111-2 КК України; копією повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 27.11.2022 року; копіями рапортів слідчого третього СВ (з дислокацією у м. Херсоні) ТУ ДБР ОСОБА_8 .
Слідчий суддя, дослідивши матеріали поданого клопотання, приходить до висновку, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, а тому з метою всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів документів, що містять зазначену інформацію, та які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , вважає клопотання підставним та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 163, 164, 395 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурор відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 62022080000000040 від 25.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, - задовольнити.
Надати старшим слідчим третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , слідчим третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , а саме:
«Приказ военного коменданта ІНФОРМАЦІЯ_8 » на 1 арк.;
«Структура военно-гражданской администрации ІНФОРМАЦІЯ_6 » на 1 арк. (копія);
«Распоряжение губернатора Херсонской области ОСОБА_7 на 1 арк.(копія) ;
Распоряжение Губернатора Херсонской области ОСОБА_7 №134-р (копія);
Распоряжение Губернатора Херсонской области ОСОБА_7 №163-р (копія);
«Приказ военного коменданта Херсонской области ОСОБА_14 » от 26 апреля №12-2 на 1 арк. (копія);
Розписка ОСОБА_15 про отримання грошових коштів від ОСОБА_7 на 1 арк.;
«Расписание главы ВГА Херсонской области» на 1 арк.;
«Организационная структура департамента по экономике и инвестициям ВГА Херсонской городской территориальной громады» на 1 арк.;
Заява на ім'я ОСОБА_16 від 24.06.2022 на 1 арк.;
«Выписка из реестра предпринимателей без образования юридического лица от 04.08.2022» з відтиском печатки «Налоговая служба Херсонской области» на 1 арк.;
«Департамент по экономике и инвестициям по состоянию на 08.08.2022» на 3 арк.;
«Положение о военно-гражданской администрации (копия)» на 6 арк.;
Лист №8 от 06.10.2022 за підписом « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на 1 арк.;
«Список участников совещания» на 2 арк.;
«Письмо от ЧП «Днипронефтепродукты» на ОСОБА_7 на 1 арк.;
«Раскладка по кабинетам» на 1 арк.;
«Повестка совещания» на 2 арк.;
Протокол проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 ;
Протокол проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_2 ,
із можливістю вилучення оригіналів зазначених документів.
Термін дії ухвали встановити до 08.03.2023 року.
Надати слідчому третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_3 , оригінал ухвали про тимчасовий доступ до документів для пред'явлення, а копію - для вручення посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_7 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Ухвала слідчого судді, яка не може бути оскаржена, набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1