Рішення від 01.11.2007 по справі 16/2430

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "01" листопада 2007 р.

Справа № 16/2430

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гансецького В.П.

за участю представників сторін

від позивача Шепель Л.І., дов.№ 267д від 29.12.06р.

від відповідача Борецький Л.О. - ген.директор, паспортВМ 129719 від 11.11.96р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом прокурора Корольовського району м.Житомира в інтересах держави - Міністерства аграрної політики в особі Державного підприємства "Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу" (м.Київ) в особі Товариства з обмеженою відповідальністю "Хліб України - Полісся" (м.Житомир)

до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Тетірське" (с.Тетірка Червоноармійського району Житомирської області)

про стягнення 92,136 тонн пшениці 3 класу

Прокурор звернувся з позовом про стягнення з відповідача на користь ДП "Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу" 92,136 тн пшениці 3-го класу вартістю 80619,00грн. за поставлені мінеральні добрива.

Представник позивача та прокурор позов підтримали в повному обсязі. Зокрема зазначили, що відповідно до Закону України від 18.01.2001р. № 2237-ІІІ "Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу" відповідачу реструктуризовано на 8 років сплату заборгованості, починаючи сплату рівними частками з 01.01.04р.

Відповідач у заяві від 29.10.07р. № 308, поданій представником в судовому засіданні, та сам представник проти позову заперечили, просили в позові відмовити, посилаючись, зокрема, на пропуск позивачем строку позовної давності.

Заслухавши представників сторін та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України №977 від 03.09.1997р. "Про умови забезпечення мінеральними добривами потреб сільського господарства під урожай 1998 року" наказом Міністерства агропромислового комплексу, Міністерства фінансів України, Державної акціонерної компанії "Хліб України" від 14.10.1997р. за №65/213/77 був затверджений "Порядок забезпечення сільськогосподарських товаровиробників мінеральними добривами під урожай 1998 року" (а.с.9-12).

Відповідно до абзацу 2 пункту 7 зазначеної Постанови умови виконання цієї постанови визначаються за тристоронніми угодами між постачальниками мінеральних добрив, об'єднанням "Украгрохім", Державною акціонерною компанією "Хліб України", а також за угодами із сільськогосподарськими товаровиробниками.

Згідно пункту 5 "Порядку забезпечення сільськогосподарських товаровиробників мінеральними добривами під урожай 1998 року" взаємодія між постачальниками мінеральних добрив, ВАТ "Агрохімцентр" та Державною акціонерною компанією "Хліб України" (далі - ДАК "Хліб України") визначається за тристоронніми договорами та цим порядком. Власником отриманих райагрохімами мінеральних добрив є ДАК "Хліб України", який доручає ВАТ "Агрохімцентр" надавати погоджені розпорядження на відвантаження, зберігання і передачу сільськогосподарським товаровиробникам мінеральних добрив на підставі тристоронніх договорів між райагрохімом, сільгосптоваровиробником і заготівельним або переробним підприємством. Взаємодія між постачальниками мінеральних добрив та підприємствами визначається за двосторонніми договорами, де передбачається зобов'язання оптового постачальника по забезпеченню виробництва міндобрив енергоносіями і сировиною у межах витратних коефіцієнтів, умови оплати витрат за переробку, упакування, залізничного тарифу з урахуванням податків на додану вартість та інших обов'язкових платежів, передбачивши, при цьому, порядок нарахування та сплати зазначених платежів до бюджетів.

Відповідно до п.6 Порядку, райагрохіми укладають з сільськогосподарськими товаровиробниками, заготівельними та переробними підприємствами договори на оплату за отримані мінеральні добрива коштами, зерном або іншою сільськогосподарською продукцією з урожаю 1997-1998 рр., які погоджуються з відділеннями Державного казначейства України.

Підтвердженням факту одержання мінеральних добрив є акт їх передачі-приймання, що підписаний райагрохімом, заготівельним підприємством і сільсько господарським товаровиробником та погоджений з відділенням Державного казначейства України в районі (п.7 Порядку).

Відповідно до вказаного Порядку, 14.11.1997р. між Червоноармійським ВАТ "Вікторія" (Райагрохім), Курненським хлібоприймальним підприємством (Заготівельник) та Одержувачем - КСП "Переможець" (правонаступником якого є СТОВ "Тетірське", що підтверджується листом Управління агропромислового розвитку Червоноармійської райдержадміністрації від 20.12.06р. № 5/622 (а.с.41) був укладений тристоронній договір №4 від 14.11.97р. (а.с.17,18).

Згідно п.2.1 зазначеного договору райагрохім зобов'язався поставити відповідачу до 01.07.98р. мінеральні добрива в обмін на сільськогосподарську продукцію за затвердженими еквівалентами (згідно з додатком до договору). При цьому в договорі не було зазначено яку кількість мінеральних добрив райагрохім зобов'язався поставити.

У додатку до договору №4 від 14.11.97р., вказані кількість мінеральних добрив у тоннах (всього 160 тн) та кількість пшениці в обмін (всього 174,60). При цьому не вказано в яких одиницях виміру повинна поставлятись пшениця (а.с.19).

Заготівельник зобов'язався прийняти від відповідача сільськогосподарську продукцію (зерно і соняшник), але не пізніше 01.12.1998р. в обсягах, еквівалентних визначеними актами приймання-передачі міндобрив (п.4.1 договору).

Згідно п.3.1 та п.3.2 договору №4 від 14.11.97р. Одержувач зобов'язався прийняти від райагрохіму на баланс засоби хімізації по акту передачі-приймання згідно з Порядком та поставити заготівельнику в обумовлені договором строки до 01.12.1998р. на адресу ДАК "Хліб України" за свій рахунок сільськогосподарську продукцію (зерно і соняшник) у кількості згідно з додатком.

Як вбачається з накладних від 24.09.08р. № 13 та № 14 (а.с.21,22), довіреності серії ЕАИ №768439 від 24.09.1998р. (а.с.20), реєстру відвантаження мінеральних добрив (а.с.23) в сукупності Райагрохім на виконання умов договору №4 від 14.11.97р. фактично передав відповідачу мінеральних добрив в кількості 92,964 тонн на загальну суму 22002,02 грн. Дана обставина підтверджується підписаним сторонами актом звірки від 20.12.99р. (а.с.24).

31.01.2001р. між Житомирським ОДП ДАК "Хліб України" та СТОВ "Тетірське" було укладено мирову угоду про розстрочення виконання зобов'язань відповідача до 01.10.2003р. (а.с.26).

З матеріалів справи вбачається, що свої зобов'язання за договором та мировою угодою відповідач виконав неналежним чином, поставивши на хлібоприймальне підприємство у 2001 та 2002 роках, згідно даних позивача, 11,43 тн пшениці 3 класу (з врахуванням перерахунку).

Згідно розрахунку позивача, борг відповідача становить 92,136 тн на суму 80619,00грн. (а.с.5-7).

Зазначену суму позивач визначив на підставі наказу Міністерства аграрної політики України від 30.05.07р. № 371, згідно якого мінімальна закупівельна ціна (з урахуванням податку на додану вартість) пшениці 3 класу становить 875,00грн. за одну тону (а.с.40).

Господарський суд вважає позовні вимоги безпідставними, виходячи з наступного.

Як вбачається з вказаного тристороннього договору № 4 від 14.11.97р. цивільні права та обов'язки відповідача виникли саме з даного договору, а не з вказаних Постанови і Порядку, на які посилається позивач. Зазначені Постанова і Порядок породжували певні (не цивільно-правові) права та обов'язки для позивача як державної інституції, а не для відповідача як суб'єкта господарювання.

Відповідно до ст.161 ЦК УРСР (який діяв на час укладення сторонами договору та мирової угоди), зобов'язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк, відповідно до вказівок, зокрема, договору.

Аналогічні положення містить і ст.526 ЦК України.

Як зазначено в пп.3.2. договору, відповідач повинен був виконати своє зобов'язання до 01.12.98р. Саме з цього строку, внаслідок невиконання зобов'язання відповідачем, починається перебіг строку позовної давності.

Враховуючи, що сторони до спливу строку давності уклали мирову угоду, в якій встановили остаточний строк виконання зобов'язання відповідачем до 01.10.03р., - відповідно трирічний строк позовної давності сплинув 01.10.06р.

Відповідно до ч.5 ст.267 ЦК України, якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.

Позивач не надав суду доказів поважності пропуску строку позовної давності і клопотання про його поновлення.

На підставі ЦК України 2003 року позивач мав право звертатись до суду з позовом про стягнення з відповідача боргу у зв'язку з невиконанням умов мирової угоди.

Однак, своїм правом позивач не скористався і, як наслідок, пропустив строк позовної давності.

Відповідно до ч.3 ст.267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленої до винесення ним рішення.

Як вищезазначено, представник відповідача в судовому засіданні подав письмову заяву про застосування строку позовної давності.

Відповідно до ч.4 ст.267 ЦК України, сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Позивач, вважаючи, що ним не пропущено строк позовної давності посилається на Закон України від 18.01.2001р. № 2237-ІІІ "Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу".

Господарський суд дійшов висновку, що зазначений Закон не може бути застосований до спірних правовідносин, з огляду на наступне.

Стаття 1 даного Закону визначає, що зменшується заборгованість державних та інших сільськогосподарських підприємств усіх форм власності і господарювання, а також обслуговуючих, заготівельних та переробних підприємств, з якими такі сільськогосподарські підприємства уклали угоди на закупівлю зерна до державних ресурсів за державним замовленням (контрактом), за станом на 1 січня 2000 року за отримані ними в 1994-1999 роках бюджетні позички, включаючи грошові аванси та натуральні насіннєві і фуражні позички, зерно державних ресурсів та державних резервів, використане для придбання матеріально-технічних ресурсів, крім заборгованості за отриману імпортну техніку, коштів, використаних не за цільовим призначенням, та сум, що підлягають списанню відповідно до вимог статті 2 Закону України "Про списання заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) платників податків у зв'язку з реформуванням сільськогосподарських підприємств", на суму заборгованості держави перед сільськогосподарськими підприємствами, пов'язаної з будівництвом об'єктів соціально-культурного призначення на селі у 1995-2000 роках, а також заборгованості за зерно, поставлене ними в рахунок державного замовлення (контракту) до державних ресурсів, і витрат на його доставку до заготівельних підприємств.

З укладеного сторонами спору договору видно, що він укладений відповідно до Порядку забезпечення сільськогосподарських товаровиробників мінеральними добривами в обмін на сільгоспродукцію, в той час, як вказана ст.1 Закону стосується сільськогосподарських підприємств, які уклали угоди щодо закупівлі зерна до державних ресурсів за державним замовленням (контрактом).

Тобто, Порядок та зазначений Закон регулюють не тотожні правовідносини.

Відповідно до ст.2 Закону від 18.01.2001р. № 2237-ІІІ, реструктуризується на 8 років з виплатою щороку рівними частинами починаючи з 1 січня 2004 року решта заборгованості державних та інших сільськогосподарських підприємств усіх форм власності і господарювання, не врегульованої відповідно до статті 1 цього Закону, а також обслуговуючих, заготівельних та переробних підприємств, з якими такі сільськогосподарські підприємства уклали угоди на закупівлю зерна до державних ресурсів за державним замовленням (контрактом), за станом на 1 січня 2000 року за отримані ними в 1994-1999 роках бюджетні позички, включаючи грошові аванси та натуральні насіннєві і фуражні позички, зерно державних ресурсів та державних резервів, використане для придбання матеріально-технічних ресурсів, крім заборгованості за імпортну техніку, коштів, використаних не за цільовим призначенням, та сум, що підлягають врегулюванню відповідно до вимог статті 1 цього Закону і статті 2 Закону України "Про списання заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) платників податків у зв'язку з реформуванням сільськогосподарських підприємств".

Вказана ст.2 Закону також не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки ці правовідносини між сторонами припинились з 02.10.03р.

Крім того, правовідносини між сторонами, які є цивільно-правовими, регулюються Цивільним кодексом України, оскільки, відповідно до ч.1 ст.1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Як вбачається з назви Закону від 18.01.2001р. № 2237-ІІІ, він регулює правовідносини між сторонами, які виникли в результаті не цивільних правовідносин (заснованих на юридичній рівності сторін), а на підставі бюджетних правовідносин за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам.

Враховуючи, що предметом спору є цивільно - правова угода, а не бюджетна позичка, зазначений Закон від 18.01.2001р. № 2237-ІІІ, відповідно до ч.2 ст.1 ЦК України суд не вправі застосовувати.

Крім того, суд приходить до висновку, що договір № 4 від 14.11.97р. слід визнати недійсним, як такий, що суперечить законодавству, чинному на час його укладення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.83 ГПК України, господарський суд, приймаючи рішення, має право визнати недійсним повністю чи у певній частині пов'язаний з предметом спору договір, який суперечить законодавству.

Оскільки зазначений договір укладено в період дії ЦК УРСР, господарський суд застосовує положення саме цього Кодексу.

Відповідно до ст.153 ЦК УРСР, договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній у належних випадках формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах. Істотними є ті умови договору, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї з сторін повинно бути досягнуто згоди.

Як вбачається з вказаного договору № 4 від 14.11.97р. (а.с.17,18) сторонами у тексті договору не вказані такі істотні умови договору, як: кількість мінеральних добрив, які райагрохім зобов'язується поставити відповідачу (п.2.1), конкретний вид сільгоспродукції, яку повинен поставити відповідач (п.5.1, 6.3).

Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Позивач, крім іншого, не надав доказів виконання пунктів 2.3, 2.4, 3.1, 4.3 договору, згідно яких повинні були бути оформлені акти передачі-приймання мінеральних добрив та довідки про хід виконання постанови КМУ № 977 від 03.09.97р.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що через пропуск позивачем строку позовної давності у позові слід відмовити та визнати недійсним договір № 4 від 14.11.97р. про постачання сільськогосподарським товаровиробникам мінеральних добрив в обмін на сільськогосподарську продукцію.

На підставі ст.ст.153 ЦК УРСР, ст.ст.1,256,257,267,526 ЦК України, керуючись ст.ст.82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити.

2. Визнати недійсним як такий, що суперечить законодавству договір № 4 від 14.11.97р. про постачання сільськогосподарським товаровиробникам мінеральних добрив в обмін на сільськогосподарську продукцію, укладений між Червоноармійським ВАТ "Вікторія", КСП "Переможець" та Курненським хлібоприймальним підприємством.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Суддя

Гансецький В.П.

Дата підписання рішення 02.11.07р.

Друк: 5 прим.

1 - у справу,

2,3 - сторонам,

4,5 - прокурору.