154/2406/22
3/154/11/23
13 лютого 2022 року суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Лутай А.М.
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 КУпАП, яка надійшла з Управління патрульної поліції у Волинській області, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця вч НОМЕР_1 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 249626 складеного 29 липня 2022 інспектором ВРОМ ДТП УПП у Волинській області ДПП, 14 липня 2022 року о 08 год 00 хв на а/д Н-22 «Устилуг-Луганськ-Рівне» (с. Забороль, перехрестя вул. Володимирська та вул. Перемоги) ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «KIA SPORTEGE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , був учасником дорожньо-транспортної пригоди, та в порушення вимог п.2.10 «а» Правил дорожнього руху України, залишив місце ДТП до приїзду працівників поліції.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Згідно наданих ним довідок з 21 липня 2022 року ОСОБА_1 знаходиться на стаціонарному лікуванні в КП «Волинська обласна психіатрична лікарня м.Луцька». Крім того, ОСОБА_1 надав суду клопотання про направлення протоколу про адміністративне правопорушення для доопрацювання, в якому зазначив, що не має можливості пояснити по суті складеного на нього протоколу, так як дійсно випадків ДТП за його участю та участю його транспортного засобу, не пам'ятає, про що і пояснював неодноразово працівникам поліції. Докази його причетності до ДТП, в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи те, що відповідно до ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 КУпАП, не є обов'язковою, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 , та ухвалити рішення на підставі тих доказів, які містяться в матеріалах справи, а також з урахуванням письмових пояснень останнього.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов таких висновків.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ст. 122-4 КУпАП, за якою стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачає відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 начебто був причетний до дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 14 липня 2022 року о 08 год 00 хв на а/д Н-22 «Устилуг-Луганськ-Рівне» (с. Забороль, перехрестя вул. Володимирська та вул. Перемоги).
Проте, Володимир-Волинський міський суд Волинської області своєю постановою від 13.02.2023 закрив провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Згідно вказаною постанови розглядом справи в суді не встановлена причетність ОСОБА_1 та належного йому автомобіля «KIA SPORTEGE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , до дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 14 липня 2022 року о 08 год 00 хв на а/д Н-22 «Устилуг-Луганськ-Рівне» (с. Забороль, перехрестя вул. Володимирська та вул. Перемоги).
Таким чином обставини, які викладені у протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , а саме те, що він, будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце цієї пригоди, не знайшли свого підтвердження.
На підставі викладеного суд, відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, вважає необхідним закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 122-4, 245, 247, 251, 252, 266, 280 КУпАП, суд
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена у Волинському апеляційному суді протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.М.Лутай