29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"31" жовтня 2007 р. Справа №9/7310-А
за позовом Сільськогосподарського кооперативу "Нива" с. Михнів Ізяславського району
до Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі м. Ізяслав
про спонукання відповідача про списання боргу по пільгових пенсіях в сумі
45825,75 грн.
Суддя Олійник Ю.П. Секретар судового засідання Степчук Т.А.
Представники сторін:
Від позивача - Пахарчук П.В. -голова правління згідно Статуту,
Від відповідача - Пилипчук Н.Ю. - за дор. від 2.03.07
Постанова ухвалюється 31.10.07 після оголошеної в судовому засіданні 23.10.07 перерви.
Позивач у позовній заяві та представник у судовому засіданні просять про спонукання відповідача до прийняття рішення про списання боргу по пільгових пенсіях в сумі 45825,75 грн. на підставі висновку Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини від 01.09.05 №2174/05-4. Позовні вимоги обґрунтовують тим, що за результатами проведеної відповідачем перевірки нарахована заборгованість за період з лютого по грудень 2005р. в сумі 45825,75 грн. Звертають увагу, що висновком ТПП про форс-мажорні обставини підтверджено, що через несприятливі погодні умови спричинено загибель сільськогосподарських культур . Звертають увагу на положення прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , ст.14 Закону України «Про систему оподаткування», п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.5.2.1 п.5.2 ст.5 , п.5.7.1 п.5.7 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», роблять висновок, що пенсії, призначені на пільгових умовах, не відносяться до складу витрат на оплату праці та не є збором на обов'язкове державне пенсійне страхування , нарахованим на оплату праці. Крім того, зазначають, що оскільки спірні відносини не є майновими відносинами, заснованими на адміністративному підпорядкуванні, а також не є податковими та бюджетними відносинами згідно ст.9 ЦК України, то сума богу не належить ні до податкової заборгованості, ні до заборгованості по сплаті збору до ПФУ чи страхових внесків. Дані відносини носять цивільно-правовий характер і є платою підприємства, що покриває витрати на виплату та доставку пільгових пенсій з коштів, призначених на оплату праці. Оскільки позивач немає заборгованості по сплаті страхових внесків, виявлених борг не є недоїмкою, а носить характер зобов'язання, що випливає з цивільних відносин і підлягає списанню.
Відповідач у запереченнях на позов та його представник у судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись те, що згідно ч.2 Прикінцевих положень на Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.п.6.1 п.6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Підпунктом 18.2.1 п.18.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачене списання податкового боргу юридичних та фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили, при цьому нічого не зазначено про списання заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Зазначають, що згідно ст.65 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» заборонено списання заборгованості суб'єктів господарювання перед державою.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Згідно наданої відповідачем розрахунку за позивачем рахувалася заборгованість за 2005 рік по по витратах на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 45825,75 грн., з якої залишок несплачених сум - 37436,82 грн.
На підставі акту Ізяславської райдержадміністрації від 23.08.05 про обстеження посівів СГК «Нива», які потерпіли 18.08.05 від несприятливих погодних умов, протоколу засідання №10 від 26.08.05 засідання комісії з питань ТНБ і НС Ізяславської райдержадміністрації , довідки Ізяславської райдержадміністрації від 30.08.05 №37 про завдання шкоди посівам СГК «Нова» внаслідок стихійного лиха 18-19 серпня 2005р. та даних Хмельницького обласного центру з гідрометеорології від 30.08.05 позивач звернувся до Торгово-промислової палати України для надання висновку про форс-мажорні обставини.
Згідно наданого ТПП України висновку від 01.09.05 №2174/05-4 підтверджено, що внаслідок сильного дощу, граду діаметром 10мм. Та шквалистого посилення вітру 16-20 м/сек.. загинули посіви на площах СГК «Нива». Дані обставини є форс-мажорними станом на 18.08.05 відповідно до пп. «г» п.18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який тимчасово зупинено Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік».
У зв'язку з цим позивачем подано позов до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Згідно п. 18.2.1 ( п.п. «г») Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. і з змінами і доповненнями підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном "безнадійний" слід розуміти, крім іншого, податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Однак, дію підпункту "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 зупинено згідно із Законом України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» від 30.11.2006 .
Крім того, згідно ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» заборонено списання заборгованості суб'єктів господарювання перед державою.
Судом приймається до уваги, що згідно ст.1 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" *податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання, а податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Згідно ст. 2 Закон України " Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування для платників збору, визначених п.1 та 2 ст. 1 цього Закону є - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" ( крім сум виплат, що не враховуються при визначенні бази нарахування страхових внесків відповідно до пункту 2 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян"), а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.
Згідно Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Як вбачається з поданого відповідачем розрахунку у нього за 2005 рік рахується заборгованість по відшкодуванню втрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 37436,82грн.
Вищезазначене свідчить про те, що дана заборгованість не є податковим боргом, який підлягає списанню в порядку ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Крім того, позивачем не враховано її зменшення до 37436,82грн.
Порядок обчислення та сплати витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах регулюється нормами чинного законодавства України, що викладені вище, які не передбачають порядку списання такої заборгованості. Не передбачає списання такої заборгованості і норми ст.ст. 218 ГК України та 617 ЦК України , на які посилається позивач.
Враховуючи, що позивачем всупереч ст. 71 КАС України належними доказами не підтверджені позовні вимоги, а відповідачем доведена відсутність підстав для списання заборгованості в сумі 45825,75 грн., у позові належить відмовити.
Керуючись ст.ст.4, 14, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 254-255, п.6 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України , СУД
У позові Сільськогосподарського кооперативу «Нива» с. Михнів Ізяславського району до Управління Пенсійного Фонду України в Ізяславському районі м. Ізяслав про спонукання до прийняття рішення про списання боргу по пільгових пенсіях в сумі 45825,75 грн. відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено кодексом набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ю.П. Олійник
Постанова складена у повному обсязі і підписана 31.10.07.
Віддрук.3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу