Рішення від 10.02.2023 по справі 384/76/23

РІШЕННЯ № 384/76/23

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ №пр. 2-о/384/11/2023

10 лютого 2023 року Вільшанський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Галицького В.В.,

зі секретарем судового засідання Лалаян А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Вільшанка Кіровоградської області справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Вільшанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, заінтересована особа: Вільшанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у місті Севастополь Автономної Республіки Крим померла громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 та доводиться тіткою заявнику. У зв'язку з російською окупацією Автономної Республіки Крим та оголошенням воєнного стану по усій території України з 24.02.2022 року, спілкування заявника з ОСОБА_2 припинилося через проблеми із телефонним та іншим зв'язком з тимчасово окупованою територією. У січні місяці 2023 року заявник, через своїх знайомих довідався про те, що ОСОБА_2 померла та отримав відповідні документи про її смерть, які видані окупаційною владою півострова Крим. З метою впорядкування документів, які засвідчують факт смерті та є необхідними для вирішення питання із спадкуванням майна, що залишилося після смерті ОСОБА_2 заявник звернувся до Вільшанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для проведення державної реєстрації смерті надавши ксерокопію свідоцтва про смерть від 04.04.2022 року НОМЕР_1 , виданого 99200002 відділом запису актів громадянського стану Гагарінського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя. На вищевказане звернення заявник отримав відмову у проведенні державної реєстрації смерті з тих підстав, що пред'явлений документ не відповідає вимогам ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», оскільки посвідчує факт смерті померлої особи на території визначеної ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», як - тимчасово окупованою. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 має для заявника юридичне значення, оскільки потрібно йому для державної реєстрації смерті тітки та подальшої реалізації спадкових прав. Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки смт. Вільшанка Вільшанського району Кіровоградської області, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь Автономної Республіки Крим, Україна.

Заявник в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі. Заявлені вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Представник Вільшанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просить справу розглянути без участі представника відділу та вирішити питання по суті на розсуд суду.

Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з'явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до п. 8 ст. 315 ЦПК України, суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема (згідно з п. 8 цієї ж статті), справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого 04.04.2022 року 99200002 відділом запису актів громадянського стану Гагарінського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка смт. Вільшанка Вільшанського району Кіровоградської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Севастополь.

Заявник звернувся до Вільшанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо державної реєстрації смерті гр. ОСОБА_2 , однак отримав відмову, яка мотивована тим, що пред'явлений документ не відповідає вимогам статті 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», оскільки посвідчує факт смерті померлої особи на території, визначеній ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупованою територією. У зв'язку з цим, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. І будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Тимчасово окупованою територією визначається, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином, свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , видане відділом запису актів громадянського стану Гагарінського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя, не є підставою для реєстрації смерті на території України, оскільки видане органом, створеним всупереч законодавства України.

Частиною 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Частиною 4 ст.49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про смерть особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій території України в м. Севастополь Республіки Крим, свідоцтво про смерть видане на вказаній території є недійсним, не створює правових наслідків і не може бути використане для реєстрації смерті на території України та не визнається державними органами України, оскільки видане органом, створеним всупереч законодавства України.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі від 15 квітня 2016 року № 9-1130/0/4-16 "Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VIII "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України" роз'яснив, що враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку при розгляді справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

В даному випадку суд керується тим, що права громадян України мають бути захищені, про що зазначено зокрема, у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) де зазначено, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється у сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях подібних до тих, які наводяться у цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів /окупаційної влади/ далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватись третіми країнами, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюють в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Встановлення факту смерті необхідне заявнику для державної реєстрації смерті його тітки, проведеної відповідним державним органом України. Враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, встановлення факту смерті ОСОБА_2 дасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України та реалізувати спадкові права.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження, або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховної Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Згідно п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах, зокрема, про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Керуючись ст. ст. 259, 263 - 265, 268, 315-317 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Вільшанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки смт. Вільшанка Вільшанського району Кіровоградської області, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь Автономної Республіки Крим, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: Вільшанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (місцезнаходження: вул. Лагонди, 30, смт.Вільшанка, Голованівський район, Кіровоградська область), код ЄДРПОУ 26504838.

Суддя: