Постанова від 09.02.2023 по справі 200/12092/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2023 року справа №200/12092/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2021 р. у справі № 200/12092/21 (головуючий І інстанції Тарасенко І.М.) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім “ГЕЛІОС” до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу - Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 07.10.2020 року № 0001270704 у розмірі 500000 грн.,-

УСТАНОВИВ:

16 вересня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім “ГЕЛІОС” (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу - Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач, податковий орган, ДПС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 07.10.2020 року № 0001270704 у розмірі 500000 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 13 жовтня 2020 року ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” отримало поштою податкове повідомлення - рішення від 07.10.2020 року № 0001270704 форма “С”, прияйте ГУ ДПС у Донецькій області про застосування адміністративного штрафу та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, код платежу 21081500, на суму 500000 грн.

Позивач вважає вищевказане податкове повідомлення - рішення від 07.10.2020 року протиправним, а отже просить суд визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 07.10.2020 року № 0001270704 форма “С”, прийняте ГУ ДПС у Донецькій області, про застосування адміністративного штрафу, санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, код платежу 21081500, на суму 500000,00 грн. з розрахунком.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2021 р. у справі № 200/12092/21 позов задоволено, внаслідок чого визнано незаконним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 07.10.2020 року № 0001270704 форма “С”, прийняте ГУ ДПС у Донецькій, про застосування адміністративного штрафу санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 500000,00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім “ГЕЛІОС”.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що спірне податкове повідомлення - рішення було прийнято в рамках діючого законодавства, оскільки позивачем порушено п.п. 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”, а саме: зберігання пального без наявності ліцензії.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - товариство з обмеженою відповідальністю “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС””, код ЄДРПОУ 38158656, юридична адреса 84406, Донецька область, м. Лиман, вул. Дубоноса, 1. Види діяльності за КВЕД: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний) 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля 49.41 Вантажний автомобільний транспорт 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням 23.31 Виробництво керамічних плиток і плит 23.32 Виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини 46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами.

Відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області є юридичною особою публічного права - установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб'єкта податкових відносин, як “контролюючий орган”, визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.

ГУ ДПС у Донецькій області на підставі наказу від 26.08.2020 року № 1000 та направлень від 26.08.2020 року № 1182, 1183 провело фактичну перевірку місця зберігання пального.

За результатами проведення перевірки зберігання пального ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” за адресою: Лиманський район, смт. Дробишеве, вул. Серп і Молот, 74, був складений Акт фактичної перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності відповідних дозвільних документів і ліцензій № 201/05/99/07/04/38158656 від 09.09.2020 року.

Даною перевіркою встановлено порушення: ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”, а саме зберігання пального без отримання ліцензії на право зберігання пального; п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, а саме виявлено об'єкти оподаткування, відомості про які не подавались (3 автомобілі МАЗ, ємкість для зберігання ППМ).

До ГУ ДПС у Донецькій області, позивач подавав заперечення від 28.09.2020 року до акту перевірки. За результатами розгляду заперечень, ГУ ДПС у Донецькій області висновки акту перевірки залишило без змін, про що позивачу було надано відповідь .

За результатами перевірки та на підставі вказаного вище Акту, ГУ ДПС у Донецькій області були прийняті податкові повідомлення - рішення від 07.10.2020 року: № 0001270704 про застосування фінансової санкції на суму 500000 грн., за зберігання пального без наявності відповідної ліцензії; № 0001260704 про застосування фінансової санкції на суму 4080 грн., за неподання до контролюючого органу форми № 20-ОП.

19 жовтня 2020 року, ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС”, не погоджуючись з податковим повідомленням - рішенням від 07.10.2020 року № 0001270704 подало скаргу до ДПС України.

Рішенням про результати розгляду скарг від 01.09.2021 року № 20033/6/99-00-03-01-06 від 01.09.2021 року, вищевказане податкове повідомлення - рішення залишене без змін, а скаргу ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” - без задоволення.

Отже, спірним питанням даної справи є правомірність дій податкового органу при прийнятті податкового повідомлення - рішення від 07.10.2020 року № 0001270704 форма “С”.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 року.

Відповідно до вимог пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

За приписами підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

У відповідності до вимог п.п.80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Під час розгляду справи, судом було з'ясовано, що з метою отримання ліцензії на право зберігання пального ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” сплатило кошти за видачу ліцензії у розмірі 780,00 грн. платіжним дорученням № 196 від 31.03.2020 року та надіслало до ГУ ДПС у Донецькій області відповідну заяву № 31/03-1 від 31.03.2020 року, в якій просила видати ліцензію на право зберігання пального для потреб власного споживання за адресою: Донецька область, Лиманський район, смт. Дробишева, вул. Серп і Молот, 74, у резервуарі місткістю 10 куб. м. з 20.04.2020 року до 20.04.2025 року.

Рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.04.2020 року, позивачу було відмолено у видачі ліцензії на підставі того, що за адресою: Донецька область, Лиманський район, смт. Дробишеве, вул. Серп і Молот, 74, у ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” не зареєстровані об'єкти оподаткування (не надано повідомлення за формою 20-ОПП).

14 травня 2020 року ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” повторно подало заяву до ГУ ДПС у Донецькій області, за № 14/05-1, в якій просило видати ліцензію на право зберігання пального для потреб власного споживання за адресою: Лиманський район, смт. Дробишева, вул. Серп і Молот, 74 у резервуарі місткістю 10 куб.м з 20.04.2020 року по 20.04.2025 року.

Рішенням ГУ ДПС у Донецькій області від 05.06.2020 року, позивачу було знову відмолено у видачі ліцензії на право зберігання пального, на підставі того, що в заяві загальна місткість пального в резервуарі для зберігання вказана в кубічних метрах, а не в літрах.

Рішення Головного управління ДПС у Донецькій області про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального № 33017/10/05-99-32-02 від 16.04.2020 року та рішення про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального № 47420/10/05-99-32-02 від 05.06.2020 року були оскаржені в адміністративному порядку.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року по справі № 200/10329/20-а, визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) № 33017/10/05-99-32-02 від 16.04.2020 року, та № 47420/10/05-99-32-02 від 05.06.2020 року та зобов'язано Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області видати Товариству з обмеженою відповідальністю “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” ліцензію на право зберігання пального для потреб власного споживання на підставі заяви про видачу ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” № 31/03-1 від 31.03.2020 року.

Не зважаючи на адміністративну процедуру оскарження вищевказаних рішень податкового органу про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального, Головним управлінням ДПС у Донецькій області було сформовано спірне податкове повідомлення - рішення № 0001270704 від 07.10.2020 року, щодо порушень ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”, внаслідок чого було застосовано штрафні санкції у сумі 500000 грн.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначаються Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” (далі - Закон № 481 в редакції, станом на момент проведення перевірки).

Статтею 1 Закону №481 серед іншого надано визначення наступним поняттям:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Згідно норм статті 15 Закону № 481, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством. Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на п'ять років. Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального). Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.

Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Суд вказує на те, що в судовому порядку було встановлено, що зберігання пального для потреб власного споживання ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” не було не законним, оскільки позивачем були здійсненні всі необхідні дії, передбачені законодавством для отримання ліцензії. До того ж, судовим рішенням ГУ ДПС у Донецькій області було зобов'язано видати ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” ліцензію на підставі заяви про видачу ліцензію ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС” № 31/03-1 від 31.03.2020 року, тобто з 20.04.2020 року.

У відповідності до ч. 4 ст. 78 КАСУ обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність спірного податкового повідомлення - рішення від 07.10.2020 року № 0001270704 форми “С”, прийнятого ГУ ДПС у Донецькій області, а отже позовні вимоги ТОВ “АГРАРНИЙ ДІМ “ГЕЛІОС”, є такими, що підлягають задоволенню повністю.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2021 р. у справі № 200/12092/21 - залишити без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2021 р. у справі № 200/12092/21 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 09 лютого 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В. Сіваченко