Ухвала від 09.02.2023 по справі 160/2653/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

09 лютого 2023 року Справа №160/2653/20

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дєєв М.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.07.2022 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено.

12.08.2020 року видано виконавчі листи.

27.05.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла постанова від 14.02.2022 року про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа, виданого у даній справі, згідно якої рішення суду залишається невиконаним, оскільки перерахунок пенсії позивачу боржником проведено, однак доплата за період з 01.01.2018 по 30.09.2022 року у розмірі 48 363,48 грн. буде здійснена після виділення додаткових бюджетних асигнувань.

20.01.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій останній просить керуючись ст.382 КАС України встановити судовий контроль по справі №160/2653/20 зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії позивача у розмірі 86% грошового забезпечення на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 року.

В обґрунтування заяви зазначено, що згідно відповіді відповідача, перерахунок пенсії у розмірі 86% позивачу не проведений через відсутність бюджетних асигнувань, що є порушенням законодавства.

24.01.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку письмового провадження з 06.02.2023 року та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 10 денний строк з дня отримання даної ухвали, але не пізніше 03.02.2023 року, для подання суду пояснень щодо вищезазначеної заяви.

24.01.2023 року ухвалу суду від 24.01.2023 року доставлено до електронного кабінету відповідача в підсистемі «Електронний суд», станом на дату винесення ухвали будь-яких пояснень від відповідача не надходило.

Розглянувши заяву позивача, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Крім того, за частиною 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до приписів статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання.

У Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Приписи статті 382 КАС України не передбачають умови, при настанні яких має бути застосована вказана процесуальна форма судового контролю. А отже, суд має оцінювати та враховувати обставин у кожній конкретній справі окремо.

Так, рішенням суду по даній справі зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року в розмірі 86% суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної станом на дату призначення пенсії.

У відповіді відповідача від 20.10.2022 року, яка долучена до заяви про встановлення судового контролю, зокрема, зазначено:

1) На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року у справі № 160/2653/20 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 86% від грошового забезпечення 9159,73 грн., яке зазначено в довідці, наданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 30.09.2020 становить 48363,48 грн.

2) На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2022 року у справі № 160/3262/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 22924,28 грн., яке зазначено у довідці від 28.10.2021 за № 33/24/С-5031, яка надана Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області”.

Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.12.2019 по 30.09.2022 складає 272565,07 грн.

3) Одночасно повідомляємо, що рішенням суду від 28 липня 2022 року у справі №160/3262/22 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 86% відповідних сум грошового забезпечення, тому позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби.

4) доплати на виконання рішень судів, винесених на Вашу користь, будуть здійснені після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Таким чином, судом встановлено, що на виконання рішення суду по справі №160/2653/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено нарахування пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року в розмірі 86% суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної станом на дату призначення пенсії.

При цьому, у заяві, що розглядається позивач, просить керуючись ст.382 КАС України встановити судовий контроль по справі №160/2653/20 зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії позивача у розмірі 86% грошового забезпечення на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 року.

Суд зазначає, що зміна відсоткового розміру грошового забезпечення, з якого розраховується розмір пенсії позивача, відбулася на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2022 року у справі № 160/3262/22.

Таким чином, зазначене свідчить про те, що між сторонами після набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2022 року у справі № 160/3262/22 виникли нові спірні правовідносини.

Вказані обставини можуть бути підставою для подачі нової позовної заяви, а не встановлення судового контролю по справі №160/2653/20.

Отже, суд вважає, що підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/2653/20 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії позивача у розмірі 86% грошового забезпечення на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 року - відсутні, тому, у задоволенні заяви позивача необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 КАС України.

Суддя М.В. Дєєв