06 лютого 2023 р. Справа № 215/5283/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до заступника Криворізького міського голови Белікова Костянтина Аркадійовича про встановлення наявності компетенції, -
27.12.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовною заявою до заступника Криворізького міського голови Белікова Костянтина Аркадійовича, в якій просить:
- встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника Криворізького міського голови Белікова Костянтина Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 07.06.2022 року № С-2052-П у сфері управління, надати належним чином завірене положення про виконавчий комітет Криворізької міської ради, яке потрібне при зверненні до суду, належним чином завірену посаду інструкцію в.о. міського голови і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю та зобов'язати таку процедуру виконати;
- встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника Криворізького міського голови Белікова Костянтина Аркадійовича результатом розгляду заяви від 07.06.2022 року № С-20520-П у сфері управління, надати протокол засідання міської комісії з питання надання одноразової матеріальної допомоги від 21.01.2022 року № 3, 28.01.2022 року № 4, 04.02.2022 року № 5, 11.02.2022 року № 6, належним чином завірені копії заяви від 21.01.2022 з реєстраційним номером і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю та зобов'язати таку процедуру виконати;
- встановлення наявності компетенції (повноважень) заступника Криворізького міського голови Белікова Костянтина Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 07.06.2022 року № С-2052-П у сфері управління, надати належним чином завірені дві копії рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 23.03.2022 року № 135 з повним змістом додатків № 1 та № 2 і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю та зобов'язати таку процедуру виконати.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28.12.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до заступника Криворізького міського голови Белікова Костянтина Аркадійовича про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії, передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №215/5283/22 передано судді Захарчук-Борисенко Н.В.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статі 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому:
- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Таким чином, юрисдикція адміністративних судів поширюється спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 року у справі № 820/3713/17, а саме: «За змістом наведених правових норм, компетенційними є спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень. Особливістю таких спорів є те, що сторонами у них - як позивачем, так і відповідачем - є суб'єкти владних повноважень. Тобто позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб'єкт владних повноважень - відповідач своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.
У справі, яка переглядається, позивач не є суб'єктом владних повноважень, а, отже, не наділений адміністративною процесуальною дієздатністю в частині пред'явлення позову щодо визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) у відповідача.
Разом із цим, Велика Палата Верховного Суду вважає, що у цій справі поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» щодо вказаних позовних вимог слід тлумачити як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду. А тому зазначені вище вимоги не можуть бути вирішені в жодній юрисдикції.».
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження у даній справі.
Керуючись статтями 170, 171, 243, 248 КАС України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до заступника Криворізького міського голови Белікова Костянтина Аркадійовича про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали надіслати позивачці.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко