Ухвала від 10.02.2023 по справі 140/4380/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову відстрочення виконання судового рішення

10 лютого 2023 року ЛуцькСправа № 140/4380/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши в письмовому провадженні заяву представника позивача про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у даній справі, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2022, позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Київської міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 24 листопада 2021 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, яка згідно генерального плану м. Київ віднесена до земель одноквартирної садибної забудови, загальною площею 8.1055 га, з кадастровим номером 8000000000:78:139:0356, на земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у відповідності до викопіювання з кадастрової карти у порядку, встановленому статтею 118 Земельного кодексу України. Зобов'язано Київську міську раду розглянути на пленарному засіданні з прийняттям рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України клопотання ОСОБА_1 від 24 листопада 2021 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, яка згідно Генерального плану м. Київ віднесена до земель одноквартирної садибної забудови, загальною площею 8.1055 га, з кадастровим номером 8000000000:78:139:0356, на земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у відповідності до викопіювання з кадастрової карти.

31.01.2023 до суду надійшла заява представника позивача адвоката Заматова Романа Валерійовича про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 до закінчення дії воєнного стану. Заява обгрунтована тим, що у зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який продовжено на теперішний час. Законом України від 24.03.2022 №2145-ХІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07.04.2022, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України. Так, вказаним законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено підпунктом 5 пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.02.2023 заяву про відстрочення виконання судового рішення призначено до судового розгляду у судовому засіданні на 10:00 год. 10.02.2023.

У судове засідання особи, які беруть участь у справі не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що не перешкоджає розгляду заяви за їх відсутності.

Відповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

З врахуванням наведеного, суд прийшов до висновку про розгляд заяви в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що заява про відстрочення виконання судового рішення не підлягає задоволенню з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з частинами 2, 4 статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

В силу приписів статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.

За правилами частин 1-5 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі.

Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у даній справі, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2022, позов у даній справі задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Київської міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 24 листопада 2021 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, яка згідно генерального плану м. Київ віднесена до земель одноквартирної садибної забудови, загальною площею 8.1055 га, з кадастровим номером 8000000000:78:139:0356, на земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у відповідності до викопіювання з кадастрової карти у порядку, встановленому статтею 118 Земельного кодексу України. Зобов'язано Київську міську раду розглянути на пленарному засіданні з прийняттям рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України клопотання ОСОБА_1 від 24 листопада 2021 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, яка згідно Генерального плану м. Київ віднесена до земель одноквартирної садибної забудови, загальною площею 8.1055 га, з кадастровим номером 8000000000:78:139:0356, на земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у відповідності до викопіювання з кадастрової карти.

Вказане судове рішення набрало законної сили, а отже, є обов'язковим до виконання. Водночас позивач просить відстрочити його виконання до закінчення воєнного стану, запровадженого Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

Оцінюючи питання об'єктивної неможливості виконання рішення суду із наведених позивачем підстав, суд враховує, що у зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Надалі Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 14.03.2022 №2119-ІХ), від 18.04.2022 №259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ), від 17.06.2022 №341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ), від 12.08.2022 №573/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ), від 07.11.2022 №757/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 16.11.2022 №2738-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні (востаннє з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 на 90 діб).

Законом України від 24.03.2022 №2145-XI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”, який набрав чинності 07.04.2022, розділ X “Перехідні положення” ЗК України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (підпункт 5). Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.

Разом з тим рішенням у цій справі зобов'язано Київську міську раду розглянути на пленарному засіданні з прийняттям рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України клопотання ОСОБА_1 від 24 листопада 2021 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, яка згідно Генерального плану м. Київ віднесена до земель одноквартирної садибної забудови, загальною площею 8.1055 га, з кадастровим номером 8000000000:78:139:0356, на земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у відповідності до викопіювання з кадастрової карти.

Відповідно, встановлена вищезазначеними нормами закону заборона не є перешкодою для виконання відповідачем ухваленого судом рішення в зобов'язальній частині, що однак не звільняє його від обов'язку враховувати відповідні вимоги закону, залежно від результатів розгляду клопотання позивача.

Суд наголошує, що межі покладеного на відповідача обов'язку не охоплюють зобов'язання ради всупереч Закону № 2145-XI безальтернативно прийняти позитивне для позивача рішення про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки. Обсяг обов'язків, які виникли у відповідача на виконання судового рішення включає: 1) повторний розгляд клопотання позивача; 2) врахування висновків суду при його розгляді; 3) прийняття рішення за результатом розгляду клопотання.

Той факт, що позитивне для позивача рішення про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки не може бути ухвалено радою з огляду на заборону, встановлену Законом № 2145-XI, на думку суду, не є перешкодою для повторного розгляду відповідачем клопотання позивача на виконання покладеного судом рішенням обов'язку. Адже, враховуючи дисрекційність повноважень відповідача, результати такого розгляду не виключають прийняття рішення про відмову в наданні відповідного дозволу із законних підстав. Водночас за відсутності законних підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, відповідач не позбавлений можливості самостійно відтермінувати прийняття позитивного рішення до закінчення воєнного стану.

Таким чином, оскільки правовою підставою відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі є наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, але таких підстав у цій справі позивачем не доведено, а судом не встановлено, суд дійшов переконання, що у задоволенні заяви представника позивача належить відмовити.

Керуючись статтями 248, 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволені заяви представника позивача адвоката Заматова Романа Валерійовича про відстрочення виконання рішення суду від 18.06.2022 у справі №140/4380/22 відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Т.М. Димарчук