65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про визнання вимог кредитора
"01" лютого 2023 р.м. Одеса Справа № 916/2527/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Антощук Світлани Іванівни,
при секретарі судового засідання Скогутовському І.П.
дослідивши матеріали справи
За заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю "САД-М" (67668, Одеська обл., Біляївський р-н., с. Великий Дальник, вул. Соборна, 2-А; код ЄДРПОУ 37484669)
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" (67741, Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н., с. Підгірне, вул. Пушкіна, буд. 70; код ЄДРПОУ 05530837)
про банкрутство,
За участю:
від Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО" та Товариства з обмеженою відповідальністю "САД-М": адвокат Бонтлаб Василь Васильович;
від ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАВИТА-С": Вінчковський В.Л. (адвокат);
від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області: Бикова Ю.А. - у порядку самопредставництва;
від Головного управління Державної податкової служби в Одеській області: Соколовська А.О. - у порядку самопредставництва;
арбітражний керуючий Шмуйло Андрій Дмитрович;
Товариство з обмеженою відповідальністю "САД-М" звернулось до Господарського суду Одеської області із заявою вх. ГСОО №2615/21 від 19.08.2021р. про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1", посилаючись на положення Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.10.2021р. відкрито провадження у справі про банкрутство провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1"; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Косякевича Сергія Олексійовича.
05.10.2021р. господарським судом в автоматизованій системі "Діловодсто спеціалізованого суду" в електронній формі було сформовано оголошення про відкриття провадження у справі №916/2527/21 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1".
05.10.2021р. на офіційному сайті Вищого господарського суду України опубліковано повідомлення про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" (публікація №67333 від 05.10.2021р.).
Частиною 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
17.05.2022р. до господарського суду надійшла заява Головного управління ДПС в Одеській області з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" у сумі 211 118, 65 грн. (т. 10 а.с. 38-184).
За подання заяви кредитором сплачено 4 962, 00 грн. судового збору (т. 10 а.с. 47).
Частиною 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Згідно ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.05.2022р. заяву Головного управління ДПС в Одеській області з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" у сумі 211 118, 65 грн. прийнято до розгляду.
14.12.2022р. господарським судом постановлено ухвалу за результатами попереднього засідання у якій визначено розмір та перелік визнаних та не визнаних господарським судом вимог конкурсних кредиторів для внесення розпорядником майна боржника до реєстру вимог кредиторів. Також вказаною ухвалою заяву Головного управління ДПС в Одеській області з грошовими вимогами до Боржника призначено до розгляду у засіданні суду на 01.02.2023р. об 11:45 год.
Розглянувши заяву кредитора, суд встановив:
Частиною 1 ст. 3 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 6 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що Господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 31, ст. 440 із наступними змінами); Постанову Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про банкрутство" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 31, ст. 441).
Згідно ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Стаття 1 Кодексу України з процедур банкрутства встановлює, що грошовим зобов'язанням є зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загально-обов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Частиною 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
У заяві з грошовим вимогами до Боржника Кредитором зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" перебуває за основним місцем обліку як платник податків у Головному управлінню ДПС в Одеській області. Станом на дату відкриття провадження у справі про банкрутство у Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" наявна заборгованість перед бюджетом у розмірі 211 118, 65 грн.
В обґрунтуванні розміру заборгованості Боржника перед державним бюджетом Заявник посилається на інтегровану картку платника, довідки-розрахунки заборгованості, податкову звітність боржника, акти про проведення камеральних перевірок податкової звітності Боржника та винесених за результатом їх проведення податкових повідомлень-рішень. Також, у зв'язку із несвоєчасним виконанням грошового зобов'язання Боржником, керуючись ст. 129 Податкового кодексу України Контролюючим органом було нараховано пеню.
З матеріал заяви Кредитора та доданих до неї доказів вбачається, що податкова заборгованість Боржника складається із заборгованості по:
- єдиному податку з с/г товаровиробництва, у яких частка с/г товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75% у сумі 17 338,62 грн. штрафні санкції та 100, 06 грн. пеня;
- орендній платі з юридичних осіб у сумі 14 807, 37 грн. основне зобов'язання, 4 231, 41 грн. штрафні санкції та 4 681, 90 грн. пеня;
- податку на додану вартість у сумі 23 371,50 грн. основне зобов'язання, 126 830, 27 грн. штрафні санкції, 5 807, 04 грн. пеня;
- єдиному внеску у сумі 11 407, 63 грн. основне зобов'язання, 1 206, 93 грн. штрафні санкції, 1 335, 92 грн. пеня.
Частиною 1.1. Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 61 Податкового кодексу України передбачено, що одним із основних завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а саме на орган державної податкової служби України.
Відповідно до п.п.14.1.175. п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.162. п.14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 59.5. ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Статтею 129 Податкового кодексу України встановлено порядок нарахування пені за несвоєчасну сплату зобов'язань за результатами КПР та самостійно задекларованих показників.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Відповідно приписам п. 6.2. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року № 449 у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Єдиний внесок відповідно до вимог ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підлягає обов'язковій сплаті за період здійснення підприємницької діяльності незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язанням із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
З повідомлень розпорядників майном Боржника арбітражного керуючого Косякевича С.О. (т. 11 а.с. 116-125) та Дарієнка В.Д. (т. 12 а.с. 229-230) про розгляд грошових вимог Головного управління ДПС в Одеській області вбачається, що арбітражні керуючі заперечень щодо визнання вказаних вимог не мають .
Дослідивши заяву Головного управління ДПС в Одеській області з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" у сумі 211 118, 65 грн., господарським судом встановлено, що вона є обґрунтованою та підтвердженою належними та допустимими доказами.
Доказів погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" перед Головним управлінням ДПС в Одеській області до господарського суду не надано.
Враховуючи наведене, господарський суд визнає заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" перед Головного управління ДПС в Одеській області у сумі 11 407, 63 грн., що підлягають задоволенню у другу чергу задоволення вимог кредиторів, 38 178, 87 грн., що підлягають задоволенню у третю чергу задоволення вимог кредиторів та 161 532, 15 грн., що підлягають задоволенню у шосту чергу задоволення вимог кредиторів.
Крім того, п. 1 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, підлягають задоволенню у першу чергу вимог кредиторів.
Таким чином, витрати Кредитора, пов'язанні зі сплатою судового збору за подання до суду заяви з грошовими вимогами у розмірі 4 962, 00 грн., підлягають визнанню та задоволенню у першу чергу задоволення вимог кредиторів.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 45-47, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Визнати конкурсні грошові вимоги Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5; код ЄДРПОУ 43142370) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОБЕДА 1" (67741, Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н., с. Підгірне, вул. Пушкіна, буд. 70; код ЄДРПОУ 05530837) у сумі 11 407, 63 грн., що підлягають задоволенню у другу чергу задоволення вимог кредиторів, 38 178, 87 грн., що підлягають задоволенню у третю чергу задоволення вимог кредиторів та 161 532, 15 грн., що підлягають задоволенню у шосту чергу задоволення вимог кредиторів та витрати у сумі 4 962, 00 грн. (судовий збір), що підлягають задоволенню у першу чергу задоволення вимог кредиторів.
2. Визнані у п.1 даної ухвали суду вимоги підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів, однак не надають кредитору Головному управлінню ДПС в Одеській області право вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Ухвала набрала чинності 01 лютого 2023 р. та може бути оскаржена у порядку, встановленому ст.9 Кодексу України з процедур банкрутства, та ст.ст. 254, 255 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 09 лютого 2023 р. у зв'язку із відсутністю у Господарському суді Одеської області з 01.02.2023р. по 08.02.2023р. електроенергії та Інтернет зв'язку, що підтверджується відповідними довідками суду.
Копію ухвали надіслати: Головному управлінню ДПС в Одеській області (od.official@tax.gov.ua); арбітражному керуючому Дарієнку В.Д. ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Суддя С.І. Антощук