"15" грудня 2022 р. Справа №907/39/22
м. Львів
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Гриців В.М. (головуючий), Зварич О.В., Малех І.Б.
секретар судового засідання С. Гілевич
з участю представника позивача - адвокат Станько М.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради на рішення Господарського суду Закарпатської області (суддя Ремецькі О.Ф.) від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Закарпатгаз Збут” до Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради про стягнення суми 329 027,58 грн
У січні 2022 року на адресу Господарського суду Закарпатської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Закарпатгаз Збут” до Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради про стягнення 329027,58 грн, у тому числі 288 237,29 грн заборгованості по оплаті за спожитий природний газ за Договором №41ЕВ887-346-21 від 01.03.2021, 5 543,63 грн пені за несвоєчасний розрахунок, 923,94 грн три відсотки річних, 5 498,99 грн інфляційних втрат, а також 28 823,73 грн штрафу за перевищення обсягів споживання природного газу.
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань по договору в частині своєчасної оплати за поставлений товар у порушення умов укладеного Договору №41ЕВ887-346-21 від 01.03.2021 та вимог статтей 525, 526, 610, 629 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України.
Господарський суд Закарпатської області рішенням від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Закарпатгаз Збут” задовольнив частково. Стягнув з Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатгаз Збут» суму 300 203,85 грн заборгованості, в т. ч. суму 288 237,29 грн основного боргу, 5 543,63 грн - пені за прострочення виконання грошового зобов'язання, суму 923,94 грн - трьох відсотків річних, суму 5 498,99 грн - інфляційних втрат, а також суму 4 503,05 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відділ освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради подав апеляційну скаргу, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно та неправильно встановлено обставини, які мають значення для справи, рішення винесене без врахування того, що 30 вересня 2021 року між Кабінетом Міністрів України в особі Прем'єр-міністра України, Міністра розвитку громад та територій України та Міністра енергетики України, НАК «Нафтогаз України», Офісом Президента України, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад було укладено Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої; води в опалювальному періоді 2021/2022 pp. з ціною газу - 13659,63 за 1000 куб.м. (без ПДВ та урахування тарифу на послуги з транспортуванню природного газу).
Просить скасувати рішення Господарського суду Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22 та прийняти нове рішення, яким стягнути з Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Закарпатгаз Збут” 128534,28 грн заборгованості.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Західного апеляційного господарського суду від 09.05.2022 справу №907/39/22 було передано на розгляд колегії суддів: Гриців В.М. (головуючий суддя), Зварич О.В., Малех І.Б.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 13.05.2022 відмовлено у задоволенні клопотання Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради про відстрочення судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22. Залишено без руху апеляційну скаргу Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради на рішення Господарського суду Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 24.10.2022 поновлено Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради строк на апеляційне оскарження, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради на рішення Господарського суду Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22. Зупинити дію рішення Господарського суду Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22 до завершення апеляційного провадження. Зобов'язано Господарський суд Закарпатської області надіслати матеріали справи №907/39/22.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 16.11.2022 призначено розгляд справи на 15.12.2022.
12.12.2022 від Товариства з обмеженою відповідальністю “Закарпатгаз Збут” надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому товариство просить залишити рішення Господарського суду Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22 без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Західний апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу, матеріали справи, заслухав представника позивача і вважає, що слід задовольнити апеляційну скаргу частково, а рішення Господарського суду Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22 скасувати в частині задоволення позовних вимог з огляду на таке.
01.03.2021 між ТОВ «Закарпатгаз Збут» (далі по тексту також - «Позивач», «Постачальник») та Відділом освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради (далі по тексту також - «Відповідач», «Споживач») укладений Договір на постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41ЕВ887-346-21 (надалі - Договір).
Згідно з умовами п. 1.1 Договору Постачальник зобов'язується передати у власність Споживачу природний газ (далі - газ), а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.
Відповідно до п. 9.1 Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) Сторін і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої Споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ “Закарпатгаз Збут” в інформаційній платформі оператора ГТС до 31 грудня 2021 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковою угодою №9 від 15.11.2021 року сторони погодили «вважати з 13.11.2021 року Договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41ЕВ887-346-21 від 01.03.2021 року - припиненим в частині поставки природного газу, а умова в частині проведення повних розрахунків за Договором - залишається незмінною і обов'язковою до виконання Сторонами».
Згідно п. 4.2.3. Договору остаточний розрахунок за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до 10 (десятого) числа, наступного за звітним місяця.
Згідно акту приймання-передачі природнього газу №ЗЗК81022651 від 30.11.2021, у листопаді 2021 року Відповідачем спожито 7 650,85 м3 природного газу на загальну суму 288 237,29 грн.
За доводами позивача, що підтверджуються матеріалами справи у порушення взятих на себе зобов'язань за Договором, Відповідач у встановлений строк не здійснив у повному обсязі оплату вартості спожитого у листопаді 2021 року природного газу, внаслідок чого в нього виникла та рахується заборгованість за спожитий природний газ перед ТОВ «Закарпатгаз Збут».
Пунктом 1.3. Договору визначено планові обсяги постачання газу по місяцях, а саме, зокрема, на листопад 2021 року - 1 300,00 м3. Водночас, додатковою угодою до Договору №8 від 20.10.2021 року планові обсяги постачання по газу по місяцях змінені та викладені в новій редакції, зокрема, у листопаді 2021 року передбачено постачання природного газу Споживачу на рівні 0,00 м3.
За умовами п. 4.1 Договору розрахунковий період для оплати за Договором становить один газовий (календарний) місяць.
Оплата вартості послуг з постачання природного газу здійснюється Споживачем не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним (п. 4.2.1 Договору).
Відповідно до п. 5.1. договору, сторони підтверджують, що ознайомлені з правами та обов'язками для Постачальника та Споживача, визначеними Кодексом газотранспортної системи, затвердженим Постановою НКРЕКП від 30.09.15 №2493; Кодексом газорозподільчих систем, затвердженим Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 244; Правила постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 та гарантують їх безумовне дотримання.
Відповідно до п. 6.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність згідно з Договором і чинним законодавством України.
Згідно з п. 6.2.1. Договору у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 Договору, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Пунктом 6.2.2. Договору встановлено, що якщо за підсумками розрахункового періоду фактичний обсяг поставленого Споживачеві газу буде перевищувати підтверджений обсяг газу на цей період (за умови, що підтверджений обсяг відповідав замовленому Споживачем), Споживач сплачує Постачальнику штраф за перевищення обсягу постачання природного газу, що розраховується за формулою.
За доводами позивача, які підтверджуються матеріалами справи відповідачем спожито у листопаді 2022 року природного газу з ресурсу ТОВ «Закарпатгаз Збут» 7650,85 м3.
З огляду на прострочення проведення розрахунку, позивачем здійснено нарахування пені, трьох відсотків річних та інфляційних втрат які він просив стягнути з відповідача на його користь 5 543,63 грн. - пені за прострочення виконання грошового зобов'язання за договором, 923,94 грн. - 3 % річних та 5 498,99 грн. - інфляційних втрат.
Крім того з урахуванням положення п. 6.2.2. Договору позивачем заявлено також позовну вимогу про стягнення штрафу у розмірі 28 823,73 грн.
Відповідно до ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки. До передання майна прирівнюється вручення коносамента або іншого товарно - розпорядчого документа на майно.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що у листопаді 2021 року Відповідачем спожито 7 650,85 м.куб. природного газу.
Разом з тим, судом першої інстанції не враховано, що 30 вересня 2021 року між Кабінетом Міністрів України в особі Прем'єр-міністра України, Міністра розвитку громад та територій України та Міністра енергетики України, НАК «Нафтогаз України», Офісом Президента України, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад було укладено Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої; води в опалювальному періоді 2021/2022 pp. (далі - Меморандум).
Відповідно до абзацу 2 пункту 10 розділу 3 Меморандуму - для установ та організацій, що фінансуються з державного або місцевого бюджетів, та використовують природний газ для забезпечення всіх своїх потреб, пропозиція укладати договори постачання природного газу із строком поставки до 31 грудня 2021 року, та окремо, на весь 2022 рік за ціною - 13659,63 за 1000 куб.м. (без ПДВ та урахування тарифу на послуги з транспортуванню природного газу). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2021 року №1234-р попередньо схвалено укладання договорів.
11 жовтня 2021 року на позаплановому засіданні Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Закарпатської ОДА було прийнято рішення (Протокол від 11 жовтня 2021 року №22) про визначення ситуації, що склалася у зв'язку з відсутністю постачання природного газу бюджетним установам на осінньо-зимовий період 2021-2022 pp. надзвичайною та повідомлено про це Державну службу України з надзвичайних ситуації про виникнення такої ситуації в регіоні. Надалі 12 жовтня 2021 року Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Експертною комісією з визначення рівнів та класів надзвичайних ситуацій затверджено в Додатку 3 до Протоколу від 12 жовтня 2021 року №15/09-21 перелік надзвичайних ситуацій, що виникли на території областей та м. Києва у зв'язку з відсутністю постачання природного газу бюджетним установам на осінньо-зимовий період 2021/2022 років» затверджено код та рівень надзвичайної ситуації - 10800- НС унаслідок аварій на системах життєзабезпечення.
Відповідно до пункту 24 ч. 2 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України - надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
11.10.2021 року повідомлення, про виникнення в регіоні надзвичайної ситуації, зі зверненням стосовно прийняття остаточного рішення щодо визначення рівня зазначеної надзвичайної ситуації було скеровано в Державну службу України з надзвичайних ситуації.
11 жовтня 2021 року, Експертною комісією з визначення рівнів та класів надзвичайних ситуацій Державної служби України з надзвичайних ситуації, (Протокол від 12 жовтня 2021 року № 15/09-21, Додаток 3), відповідно до Порядку класифікації надзвичайних ситуацій за їх рівнями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року №368, Національного класифікатора надзвичайних ситуацій ДК 019:2010 затверджено рішення класифікувати надзвичайну ситуацію, яка виникла в Закарпатській області, у зв'язку з відсутністю в постачання природного газу бюджетним установам на осінньо-зимовий період 2021-2022 років, як надзвичайну ситуацію техногенного характеру державного рівня (код надзвичайної ситуації 10800-НС унаслідок аварії на системах життєзабезпечення).
Виходячи з вищенаведеного, пропозиція ТОВ «Закарпатгаз Збут» підписати додаткові угоди щодо поставки природного газу за ціною 37,67389 грн за 1 куб.м. є порушенням та ігноруванням ситуації, що регулюються з боку держави.
Згідно Постанови КМУ від 25 жовтня 2021 р. №1102 для бюджетних установ встановлюється ціна за газ на рівні 16,8 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням податку на додану вартість).
Відповідно до Постанови №1102 метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2021/22 року операторам газорозподільних систем:
забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника "останньої надії" обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 р. бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником;
забезпечити безумовне відновлення газопостачання бюджетних установ (у значенні Бюджетного кодексу України), закладів охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладів охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо);
забезпечити внесення операторами газорозподільних систем до інформаційної платформи оператора газотранспортної системи інформації щодо всіх захищених споживачів, приєднаних до газорозподільної системи, із зазначенням відповідної категорії, до якої належить такий споживач:
- побутові споживачі;
- бюджетні установи (в значенні Бюджетного кодексу України).
Підпунктом 14.1.17 п. 14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що бюджетна установа - це установа у значенні, наведеному у Бюджетному кодексі України (далі - БКУ).
Під бюджетними установами розуміють органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими (п. 12 ст. 2 БКУ).
Бюджетні установи здійснюють свою діяльність на основі кошторису - основного планового фінансового документа, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Відповідач є бюджетною установою і встановлення йому ціни на рівні 37,67389 грн. за 1 куб.м. є порушенням прийнятих нормативних актів та є підставою для скасування рішення суду першої інстанції, так як ціна не відповідає ціні, що гарантувала держава в цій ситуації - 13659,63 за 1000 куб.м. (без ПДВ та урахування тарифу на послуги з транспортуванню природного газу).
З огляду на викладене до стягнення з відповідача підлягає 131 418, 39 грн, в т.ч. 128 534,28 грн основного боргу, 2472,09 грн інфляційних втрат, 412,02 грн - трьох відсотків річних.
Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду погоджується із позицією суду першої інстанції щодо відсутності доказів, які свідчили б про наявність з боку відповідача повного складу цивільного правопорушення. Сам факт порушення відповідачем своїх зобов'язань за договором у частині відповідності фактичного обсягу спожитого природного газу замовленим обсягам природного газу на відповідний період не може бути підставою для стягнення з відповідача збитків за умови ненадання позивачем доказів їх фактичного понесення позивачем.
Відповідно до статті 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Беручи до уваги викладені обставини справи і приписи закону суд апеляційної інстанції вважає, що висновки викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають встановленим обставинам справи в частині задоволення позовних вимог щодо стягнення 288 237,29 грн заборгованості по оплаті за спожитий природний газ за Договором №41ЕВ887-346-21 від 01.03.2021, а тому рішення Господарського Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22 підлягає скасуванню.
Судовий збір, відповідно до ст. 129 ГПК України, апеляційний суд покладає на позивача пропорційно до задоволення вимог апеляційної скарги.
Керуючись статтями 129, 269, 270, 275, 277, 281, 282, 283, 284 ГПК України, суд
Апеляційну скаргу Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради задовольнити частково.
Рішення Господарського Закарпатської області від 23 березня 2022 року у справі №907/39/22 скасувати і ухвалити нове судове рішення:
«Позов задовольнити частково.
Стягнути з Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради (90454, Закарпатська область, Хустський район, смт Вишково, пл. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 44075672) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Закарпатгаз Збут” (88015, м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2, код ЄДРПОУ 39582749) 131 418, 39 грн заборгованості, в т.ч. 128 534,28 грн основного боргу, 2472,09 грн інфляційних втрат, 412,02 грн - трьох відсотків річних та 1971,27 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
У решті позову відмовити.».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Закарпатгаз Збут” (88015, м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2, код ЄДРПОУ 39582749) на користь Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Вишківської селищної ради (90454, Закарпатська область, Хустський район, смт Вишково, пл. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 44075672) 1971,27 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили з дня прийняття.
Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 27 січня 2023 року, підписано 08 лютого 2023 року.
Суддя В.М. Гриців
Суддя О.В. Зварич
Суддя І.Б. Малех