Справа № 127/2467/23
Провадження № 3/127/874/23
10 лютого 2023 року м. Вінниці
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Волошин С.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 та адреса проживання: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП,
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення АА №653796 від 23.01.2023, ОСОБА_1 23.01.2023 о 16:22 год. за місцем проживання свого чоловіка, за адресою: АДРЕСА_3 , вчинила відносно свого чоловіка громадянина ОСОБА_2 насильство в сім'ї, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у відмові побачень з власною донькою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю ОСОБА_2 , чим вчинила домашнє насильство психологічного характеру.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано працівниками поліції як правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, не визнає, просила провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю складу правопорушення, пояснивши, що вона та її неповнолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживають в м. Гайворон, Кіровоградська область, тобто окремо від ОСОБА_2 23.01.2023 в місце проживання свого чоловіка, за адресою: АДРЕСА_3 , вона приїхала для того, щоб забрати дочку ОСОБА_3 , яка на протязі трьох тижнів гостювала у свого батька. Між нею та ОСОБА_2 виникла розмова з приводу їх відносин, а саме щодо побачень батька із дитиною, який забажав щоб дитина залишилась у нього ще на деякий час, на що вона заперечила, оскільки дитині треба було приступити до навчання, так як канікули закінчились. Після їх розмови її чоловік викликав працівників поліції. ОСОБА_1 зазначила, що домашнього насильства відносно свого чоловіка вона не вчиняла, між ними навіть не було сварки на підвищених тонах. Було певне непорозуміння, однак насильства не було. Викликати працівників поліції до неї, це нормальна практика її чоловіка. Дитина гостювала на канікулах у батька, до узгодженої ними дати, тобто до 23.01.2023, про що представила суду відповідну розписку ОСОБА_2 , а тому зазначена у протоколі обставина, про відмову в побаченнях її чоловіку з дитиною не відповідає дійсності.
Представник ОСОБА_1 адвокат Куцигін І.В. просив закрити провадження у справі, оскільки протокол складено зі слів ОСОБА_2 та не ґрунтується на доказах. Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження по справі, що розпочате відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Згідно з положеннями ч.1 та 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, встановити в чому виразились його об'єктивні ознаки.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ст.173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконанні захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходженні корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї (матеріальний склад).
Стаття 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає, що домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
З протоколу про адміністративне правопорушення від 23.01.2023 року вбачається, що цього дня о 16:22 год. ОСОБА_1 23.01.2023 о 16:22 год. за місцем проживання свого чоловіка, за адресою: АДРЕСА_3 , вчинила відносно свого чоловіка громадянина ОСОБА_2 насильство в сім'ї, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у відмові побачень з власною донькою.
У фабулі правопорушення, наведеній в протоколі хоча і зазначено відносно кого ОСОБА_1 вчинено домашнє насильство, проте не вказано, які саме дії психологічного характеру по відношенню до ОСОБА_2 нею було застосовано (маніпуляції, словесні образи, приниження чи шантаж).
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши наявні у справі докази встановив, що 23.01.2023 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відбулася розмова з приводу прохання останнього продовжити перебування спільної дитини в гостях у батька, на яку ОСОБА_1 відповіла відмовою, мотивуючи її тим, що дитині слід приступити до навчання за її постійним місцем проживання. ОСОБА_2 , будучи ображеним на дружину з приводу відмови, викликав працівників поліції.
Поряд з цим факт вчинення ОСОБА_1 домашнього насилля відносно ОСОБА_2 в судовому засіданні належними доказами не доведено, та відповідно судом не встановлено. У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували наявність обставин, передбачених диспозицією ч.1 ст.173-2 КупАП, зокрема доказів, що ОСОБА_1 застосовувала до ОСОБА_2 домашнє насильство та вчинила будь-які умисні дії фізичного, психологічного чи економічного спрямування з метою нанести йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях і всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, керуючись принципом доведеності вини поза розумним сумнівом, суд вважає недоведеним факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 245, 247, 251, 252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення розпочате відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП (не присвоювався), адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу вказаного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя: