Постанова від 10.02.2023 по справі 152/75/23

Шаргородський районний суд

Вінницької області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2023 року

м. Шаргород

Справа № 152/75/23

Провадження № 3/152/43/23

Суддя Шаргородського районного суду Вінницької області Соколовська Т.О.

з участю особи, яка притягається

до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від управління державного агентства меліорації та рибного господарства у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, приватного підприємця, особу встановлено по паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданому Шаргородським РВ УМВС України у Вінницькій області 17.11.1997, РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 851 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №000012 від 05.01.2023, ОСОБА_1 05 січня 2023 року о 09 годині 40 хв. в магазині «Поплавок», що розташований в м. Шаргород здійснював реалізацію колючих знарядь лову - блешень «драчів» (гаків), які являються забороненими знаряддями добування об'єктів тваринного світу, в кількості 8 шт.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.851 КУпАП.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 винуватим себе у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 851 КУпАП не визнав. При цьому пояснив, що риболовна озима блешня «Дніпровська каракатиця чотирьохгачкова» призначена для зимової риболовлі на хижу рибу і не є забороненою для продажу. Такі ж пояснення він надавав і інспектору Павлюку О.П., який складав адміністративний протокол та просив пред'явити йому нормативний акт, який відносить дане знаряддя лову до заборонених, на що останній не реагував. При ньому протокол про адміністративне правопорушення не складався, відповідно йому і не пропонувалось його підписати, право і обов'язки не роз'яснювались, протокол вилучення знарядь лову також не складався, поняті чи свідки не залучались. Інспектор забрав з прилавка вісім блешень «Дніпровська каракатиця чотирьохгачкова» вартістю 400 грн, поклав в кишеню своєї куртки і залишив магазин.

Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.85-1 КУпАП.

До вказаного висновку суд прийшов виходячи з наступного.

Згідно зі ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, згідно ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Вимогами ст. 252 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

За змістом ст. 279 КУпАП розгляд справ про адміністративне правопорушення судом першої інстанції проводиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення.

Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду…, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У якості доказів підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 85 - 1 КУпАП до матеріалів справи долучено протокол про адміністративне правопорушення № 000012 від 05.01.2023 (а.с.2), опис-оцінку від 05.01.2023 вилучених у ОСОБА_1 заборонених колючих знарядь лову - блешня «драч» в кількості 8 шт. по 45 грн кожна на суму 360 грн (а.с.3), квитанцію про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №003 від 05.01.2023 (а.с.4), фото таблицю (а.с.5).

Згідно з ч.1 ст.521 Закону України «Про тваринний світ» для добування об'єктів тваринного світу забороняються виготовлення, збут, застосування, зберігання отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудок), електрогону, петель, самоловів, самострілів, вибухових речовин, пташиного клею та монониткових (волосінних) сіток (крім тих, що призначені для промислового лову), а також інших засобів, заборонених законом.

ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.85-1 КУпАП, якою встановлена відповідальність за виготовлення, збут, зберігання чи реклама заборонених знарядь добування (збирання) об'єктів тваринного або рослинного світу.

Об'єктом правопорушення, передбаченого ст.85-1 КУпАП є суспільні відносини у сфері захисту навколишнього тваринного та рослинного світу.

Норма статті 85-1 КУпАП носить бланкетний характер, у зв'язку із чим серед ознак суті адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути зазначено, яку конкретно заборону відповідного пункту нормативно-правового акту, яким встановлюються правила порушено особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.

В протоколі №000012 від 05.01.2023, надісланому на розгляд суду, не зазначено який пункт Правил любительського і спортивного рибальства, порушив ОСОБА_1 та яким нормативним актом, вилучені знаряддя лову віднесенні до заборонених знарядь добування об'єктів тваринного світу.

Таким чином в протоколі про адміністративне правопорушення не розкрита об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.85-1 КУпАП.

Долучена до матеріалів справи фотосвітлина, яка не містить даних про дату, час та місце де здійснювалось фотографування, ким воно здійснювалось, що саме на ній зафіксовано, є неналежним та недопустимим доказом, також у протоколі про адміністративне правопорушення від 05.01.2023 відсутнє посилання про здійснення фотофіксації адміністративного правопорушення. Крім того, у матеріалах справи відсутня інформація, що додана до матеріалів справи фотосвітлина отримана у спосіб та порядок, передбачені законодавством України.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011).

Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Суд не вправі самостійно змінювати, на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена адміністративним законом сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.

КУпАП визнає відсутність у діянні складу (сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак) адміністративного правопорушення як обставини, що виключають провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Недоведеність вини особи, відповідно до ст. 9 КУпАП, свідчить про відсутність складу правопорушення.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням наведеного, вважаю, що у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні належні та допустимі докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.85-1 КУпАП і, оскільки судом використані всі можливі заходи для встановлення істини по справі, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.85-1 КУпАП.

У зв'язку з закриттям провадження у справі підлягають поверненню ОСОБА_1 вилучені, відповідно до опису - оцінки та квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 003 від 05.01.2023 до протоколу про адміністративне правопорушення № 000012 від 05.01.2023 вісім блешень «драч» «гак».

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.7, 9, ч.1 ст.85-1, 213, 245, 247, 251, 252, 255, 256, 279, 280, 283, 284, 287, 289, ч.2 ст. 294, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, -

постановив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 85 - 1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 85 - 1 КУпАП.

Вилучені, відповідно до опису - оцінки та квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 003 від 05.01.2023 до протоколу про адміністративне правопорушення № 000012 від 05.01.2023 вісім блешень «драч» «гак» - повернути власнику ОСОБА_1 .

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

Суддя: Т.О. Соколовська