Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"16" жовтня 2007 р. Справа № А6/465-07
10:55 год.
Господарський суд Київської області в складі:
головуючого судді Маляренка А.В.
при секретарі Коломієць М.В.
розглянувши адміністративну справу № А6/465-07
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Київській області, м. Київ
до Димерський комбінат комунальних підприємств Київська область
про стягнення 35 459,55 грн.
Представники:
від позивача Данюк В.В.(дов.№1 -828 від 04.05.2007р.);
від відповідача не з'явився
Обставини спору:
Державна інспекція з контролю за цінами Київської області (далі - позивач) звернулась з адміністративним позовом до Димерського комбінату комунальних підприємств (далі - відповідач) про стягнення 35 459,55 грн.
Провадження у справі було відкрите відповідно до ухвали від 17.09.2007 року за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).
Позовні вимоги ґрунтуються на порушенні відповідачем Закону України «Про поховання та похорону справу ».
Представник відповідача без поважних причин в судове засідання не з'явився, письмовий відзив на позов та інші витребувані документи ухвалою суду від 01.10.2007р. не подав, хоча про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується реєстрами відправки вихідної рекомендованої кореспонденції суду від 03.10.07р. за № 1047.
Таким чином, відповідач не реалізував своє процесуальне право на участь в судовому засіданні господарського суду.
Відповідно до вимог ст. 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутністю відповідача та його відзиву на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд,
встановив:
Державною інспекцію з контролю за цінами 19.02.2007р., на підставі посвідчень № 46 від 20.01.2007р. № 27 від 16.01.2007р. було проведено перевірку додержання порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів на Димерському комбінаті комунальних підприємств, смт. Димер. За результатами перевірки було складено Акт № 16 від 19.02.2007р., в якому зазначено, що відповідачем при стягнення плати за дозвіл на поховання (виділення місця) на селищному цвинтарі порушено вимоги ст.25 Закону України « Про поховання та похоронну справу» та п.2.4 Наказу Державного комітету України з питань житлово -комунального господарства від 19.11.03 № 193 «Про затвердження нормативно -правових актів щодо реалізації Закону України «Про поховання та похорону справу», в результаті чого з 01.01.05р. по 01.01.07р. підприємством необґрунтовано отримано виручку в сумі 8850,00 грн.
Також Відповідачем при формуванні тарифу на послуги з утримання будинків і при будинкових територій за рахунок необґрунтованого включення в розрахунко статей «Паспортний режим» та «Інші матеріали» підприємством було завищено вартість послуги з утримання будинків і при будинкових територій на 0,0733 грн. за 1кв.м., в результаті чого Дилерським ККП за період з 01.10.06 по 01.01.07 необгрунтовано нараховано суму виручки в розмірі 4367,43 грн. та враховуючи рівень проплати населенням. Який становить 68%, необґрунтовано нараховано суму виручки в розмірі 2969,85 грн. Підприємством порушено вимоги п. п. 2, 30, 33 Порядку формування тарифів на послуги з утримання територій. Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України « Про Затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій» від 12 липня 2005 року № 560.
Загальна сума необґрунтовано одержаної Дилерським ККП виручки за період з 01.01.05р. по 01.01.07р. становить 11 819,85 грн. (8850,00 грн. + 2969,85 грн.).
Відповідно до ст..14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» необґрунтовано одержана сума виручи разом зі штрафом у подвійному розмірі підлягає вилученню до бюджету.
За результатами перевірки Інспекцією прийнято рішення «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» від 24.02.2007року 3 6 на загальну суму 35 459,55 грн. (8850 + 8850 х 2 = 26 550 грн.; 2 969, 85 + 2 969,85 х2 = 8 909,55 грн.; 26 550 + 8 909,55 = 35 459,55 грн. ) .
На адресу Інспекції надійшов лист Димерського ККП від 03.03.2007р. № 43 щодо розстрочення платежів. На сьогоднішній день, жодної копії платіжних доручень до Інспекції не надходило.
На даний час рішення Інспекції від 24.02.2007р. №56 відповідачем у встановленому порядку не оскаржено, а тому підлягає виконанню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Статтею 167 КАС України передбачено, що копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення направляється лише особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні. У разі проголошення в судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частини постанови суд повідомляє час виготовлення постанови суду в повному обсязі. Особи, які беруть участь у справі, можуть отримати копію постанови чи ухвали в суді.
Зважаючи на вищенаведене та керуючись ст.ст. 17, 94, 160, 162, 163, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Димерського комбінату комунальних підприємств ( Київська область, Вишгородський район, смт. Димер, вул.. Комсомольська,18; р/р 26005301013302 в КРД «Райффайзен Банк Аваль», МФО 322904) в доход Державного бюджету ( ВДК у Вишгородському районі Київської області за кодом бюджетної класифікації 21081100, код ЗКПО 23569913, на рахунок 31111106700243 банк одержувача УДК у Київській області, МФО 821018) 35 459
( тридцять п'ять тисяч чотириста п'ятдесят дев'ять) грн. 55 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.
Суддя Маляренко А.В.