Справа № 560/12609/22
іменем України
09 лютого 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 25.11.2022, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Головного управління національної поліції в Хмельницькій області в підготовці, надсиланні до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області та наданні ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 грудня 2019 року, оформлену листом від 17.06.2022 № 49/58-С; 2) зобов'язати Головне управління національної поліції в Хмельницькій області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 грудня 2019 року, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, то деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій», призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечений осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звертався до відповідача із заявою про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням (надбавок, доплат, підвищення) та премії та надання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Проте, Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області повідомило, що після визнання нечинними пунктів 1-3 Постанови КМУ №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Уряд не прийняв жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області не надходили. Позивач вважає відмову відповідача у виготовленні нової довідки протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 30.11.2022 суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
13.12.2022 до суду поступив Відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/385848 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Водночас, скасування вказаних вище положень не має жодних правових наслідків для осіб, звільнених з Національної поліції України, оскільки перерахунок пенсії вказаної категорії осіб визначається іншими правовими нормами, а форма довідки міститься в Додатку 3, який не скасовувався та не визнавався нечинним. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 в адміністративній справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103. В той же час, скасування п.3 Постанови №103 не вплинуло на складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії особам, звільненим з Національної поліції України, тому підстави для видачі оновленої довідки відсутні.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до Грошового атестату №147 від 02.06.2016, ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" на підставі Наказу №98 о/с від 27.05.2016.
Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області з заявою від 09.06.2022 про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення, однак листом від 17.06.2022 № 49/58-С Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області відмовило у виготовленні нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019 (арк. спр. 11).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) передбачено, що з 01 січня 2018 року підлягають перерахуванню пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний відсоток на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Отже, пунктом 3 Постанови №103 врегулювано питання перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, однак це не стосується позивача, оскільки йому призначено пенсію саме як поліцейському.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Цією ж постановою затверджені схеми окладів та окладів за спеціальним званням поліцейських, встановлені розмір та види щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки, позивач звільнений зі служби в поліції на підставі Наказу №98 о/с від 27.05.2016, грошове забезпечення він отримував відповідно до Постанови №988, що також підтверджується грошовим атестатом №147 від 02.06.2016, а перерахунок його пенсії проводиться з урахуванням вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (далі - Порядок №45).
Згідно з п.2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Отже, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсії та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію, зокрема, Національній поліції. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яким у цьому випадку є відповідач у справі.
Згідно з п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідач довідки визначеної Порядком №45 не складав за відсутності обставин визначених п.2 цього порядку, а відтак немає протиправної відмови у видачі нової довідки позивачу та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області подавати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 19 листопада 2019 року.
Щодо посилання позивача на рішення у справах №826/3858/18, №826/12704/18, суд їх не може враховувати у цій адміністративній справі, оскільки вони не стосуються спірних правовідносин, так як у них мова йде про перерахунок пенсії колишнім працівникам міліції, відповідно до Постанови №103, чого немає у цьому випадку.
Суд враховує, що станом на час звернення до відповідача із заявою про видачу довідки про перерахунок пенсії, зміни до Постанови №988, якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських, не вносилися. У той час як з урахуванням наведених вище приписів статті 63 Закону перерахунок пенсії військовослужбовцям можливий лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, чого немає.
У зв'язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016, на визначення складових грошового забезпечення для перерахунку якої мають безпосередній вплив згадані вище судові рішення у справах №826/3858/18 та №826/12704/18.
Поряд з цим, виходячи з фактичних обставин справи, пенсія позивачу призначена після 01.01.2016.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для покладення на Національну поліцію обов'язку скласти та надати позивачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення та премій для проведення перерахунку пенсій, оскільки визначених положеннями статті 63 Закону та Порядку №45 правових підстав для перерахунку призначеної позивачу як працівнику поліції після 01.01.2016 року пенсії судом не встановлено.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених, статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, адже був звільнений з поліції, а не міліції, відтак перерахунок його пенсії проводиться з дотриманням вимог Порядку №45, який відповідач не порушив, відмовляючи у виготовленні нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивача, тому позов слід залишити без задоволення, що підтверджено доказами, які перевірено судом.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 25.11.2022 залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Копії рішення надати учасникам судового розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 лютого 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя А.І. Петричкович