09 лютого 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/136/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу"
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перевести з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з зарахуванням періоду роботи з 30.05.2013 по 14.09.2017 до стажу державної служби.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07.11.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Вказує на те, що записи у її трудовій книжці підтверджують періоди роботи на посадах у Міністерстві доходів і зборів України, які прирівнюються до посад державної служби, і тривалість такої роботи є достатньою для призначення пенсії державного службовця.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.01.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві подало відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийняте рішення від 14.11.2022, яким відмовлено позивачу у переведенні його на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" оскільки у неї відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подало відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийняте рішення від 14.11.2022, яким відмовлено позивачу у переведенні його на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" оскільки у неї відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві, отримуючи пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV).
07.11.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 14.11.2022 №39 відмовлено у переведенні її на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки у неї відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Листом, Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві області повідомило позивачку про прийняте рішення, а також зазначило, що період роботи з 30.03.2013 по 14.09.2017 на посаді головного державного інспектора режимно-секретного відділу департаменту охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації Міністерства доходів і зборів України, не зараховується до стажу, що дає право на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду.
Починаючи з 28 грудня 1993 (дати набрання чинності Законом України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993) і до 01 травня 2016 (дати набрання чинності Законом про державну службу № 889-VІІІ) визначення загальних засад діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулювалось Законом України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 (далі Закон № 3723-ХІІ).
Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, передбачені розділом ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 889-VІІІ. Відповідно до пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
Згідно із ч.1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України № 509 -ХІІІ "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що рада міністрів України РСР встановлює для працівників державних податкових інспекцій персональні звання, спеціальну форму та відзнаки. Подальшими редакціями цього Закону було передбачено, що службовим особам державних податкових інспекцій, присвоюються персональні звання. Положенням про персональні звання порядок їх присвоєння , розмір надбавок за звання затверджується Кабінетом Міністрів України (постанови КМУ від 05.10.1992 № 539, від 22.02.1999 № 258, від 22.09.2001 № 1234, від 19.12.2012 № 1169, від 23.10.2013 № 839).
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачі стверджують, що у позивача відсутній необхідний стаж державної служби, оскільки до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, не зараховуються періоди роботи на посадах у Міністерстві доходів і зборів України.
Зі змісту трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 встановлено, що позивачка працювала з 30.03.2013 по 14.09.2017 на посаді головного державного інспектора режимно-секретного відділу департаменту охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації Міністерства доходів і зборів України, 05.12.2013 позивачці було присвоєно звання "радник податкової та митної справи ІІ рангу". 22.01.2015 позивачку було переведено на посаду головного державного інспектора режимно-секретного відділу департаменту охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації Державної фіскальної служби України.
Отже, періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової (фіскальної) служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Крім того, їй присвоєні ранг "радник податкової та митної справи ІІ рангу", що вбачається з відомостей трудової книжки.
Зважаючи на це, період роботи позивача з 30.03.2013 по 14.09.2017 на посаді головного державного інспектора режимно-секретного відділу департаменту охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації Міністерства доходів і зборів України повинен зараховуватись до стажу державної служби. Відповідачі зазначене належними доказами не спростували і протилежне суду не довели.
За змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивачів у таких типових справах є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України №3723-ХІІ "Про державну службу".
Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Враховуючи це, а також те, що станом на 01.05.2016 позивач працював у органах державної податкової (фіскальної) служби на посаді, робота на якій прирівнюється до роботи на посадах відповідної категорії державної служби, і мав станом на 01.05.2016 понад 10 років спеціального стажу (з урахуванням того, який зараховується за цим рішенням), суд вбачає підстави для зобов'язання відповідача вирішити питання призначення йому пенсії державного службовця.
Суд зазначає, що за для повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову у призначенні у пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На думку суду, відповідачі не довели правомірності прийнятих рішень, відтак позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м.Полтава, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ , код ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №39 від 14.11.2022 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди її роботи на посаді головного державного інспектора режимно-секретного відділу департаменту охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації Міністерства доходів і зборів України з 30.05.2013 по 14.09.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити ОСОБА_1 з 14.11.2022 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко