про залишення позовної заяви без руху
07 лютого 2023 року м. Київ № 320/1984/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та стягнення коштів,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адмінстративного суду з позовом до Міністерства соціальної політики України та просить суд:
- визнати протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошвої допомоги до 05 травня за 20222 рік у розмірі меншому восьми мінмальних пенсій за віком передбаченому відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту";
- стягнути з відповідача на користь позивача недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2022 рік у розмір 8477,00 грн.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Отже, метою суду (правосуддя) є захист саме порушених прав, свобод та інтересів, належних безпосередньо особі, яка звертається за захистом (її суб'єктивних прав).
Згідно з приписами ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п.4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5); у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача (п.9).
Відповідно до вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначається також перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, однак жодних доказів на підтвердження цього позивач до суду не надав.
Отже, матеріали справи не містять доказів, на підтвердження обставин, викладених у позовній заяві, зокрема такими доказами можуть виписка із банку про зарахування на картковий рахунок коштів у розмірі 8477,00 грн., тощо.
Отже, зазначена вище обставина вказує на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим ст. 160 КАС України.
Згідно з вимогами п. 2 ч. 5 ст.160 КАС України у позові зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти
Частиною 1 ст. 42 КАС України визначено, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з частинами 1 та 3 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій за 2022 рік у меншому розмірі та просить стягнути з відповідача недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі 8477,00 грн.
Отже, предметом спору є встановлення та дослідження обставин щодо наявності чи відсутності підстав для визнання протиправними дій Міністерства соціальної політики України щодо нарахування та виплати позивачу разової грошової допомоги, у меншому розмірі та стягнення з Міністерства соціальної політики України в недоплачену грошову допомогу за 2022 рік.
Суд зауважує, що в рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року по справі № 440/2722/20, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року, судом зазначено, що Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій, а управління соціального захисту населення за місцем проживання особи є органом, уповноваженим здійснювати виплату вказаної допомоги.
При цьому, позивачем не заявлено вимоги про зобов'язання Міністерства соціальної політики України перерахувати кошти для виплати разової грошової допомоги до 5 травня.
Суд зауважує, що позивачем не надано доказів, яким саме органом йому нараховувалася щорічна одноразова грошова допомога за 2022 рік, що унеможливлює суд встановити належного відповідача у цій справі.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно уточнити належного відповідача та прохальну частину позовної заяви, з урахуванням вказаних судом зауважень.
Відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунуті у десятиденний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду заяви про усунення недоліків з посиланням на номер даної справи, з долученням:
- уточненої позовної заяви зауважень у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи із визначенням належного відповідача та прохальної частини позовної заяви з урахуванням вказаних судом зауважень;
- належними чином засвідчених письмових доказів вчинення позивачем протиправних дій, зокрема нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік
Керуючись ст. 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та стягнення коштів, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Щавінський В.Р.