ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"09" лютого 2023 р. справа № 300/4261/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
адвокат Окуневич Михайло Валентинович (надалі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Харківській області) про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.02.2022 №092650003809 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 весь період стажу роботи по трудовій книжці (до 31.12.2003) та призначити пенсію за віком, згідно ст.26,27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.01.2022.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні до страхового стажу періодів роботи позивача по трудовій книжці (до 31.12.2003) та призначенні пенсії за віком, оскільки стаж позивача становить 28 років, що підтверджується відповідними записамив трудовій книжці, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи. Тому просив зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу весь період роботи по трудовій книжці (до 31.12.2003) та призначити пенсію за віком з 27.10.2022.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 дана позовна заява була залишена без руху, а позивачу наданий десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 14.11.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказала, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області зараховано весь період роботи позивача згідно записів поданої трудової книжки. Зазначила, що за певні періоди роботи позивач отримував заробітну плату меншу ніж мінімальна, а тому підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів, у які страхові внески сплачено у меншій сумі ніж мінімальний страховий внесок, немає. Просила у задоволенні позову відмовити.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи та зазначила, що рішенням від 02.02.2022 №092650003809 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутність достатнього страхового стажу. Вказала, що за результатами опрацювання поданих позивачем документів до загального страхового стажу враховано всі періоди роботи відповідно даних матеріалів пенсійної справи. Страховий стаж позивача становить 26 років 9 місяців 1 день, необхідний страховий стаж для призначення пенсії становить 28 років. Таким чином пенсійним органом правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком. Просила у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 04.01.2023 у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області витребувано належним чином засвідчені копії документів, які були подані ОСОБА_1 до заяви про призначення пенсії за віком від 27.01.2022, а у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області розрахунок стажу ОСОБА_1 із зазначенням періодів, які не були враховані до його страхового стажу із обґрунтуванням такого не зарахування.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 27.01.2022 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії за віком.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 14.04.2022 №0900-0206-8/14507, на адресу позивача направило рішення про відмову в призначенні пенсії №092650003809 від 02.02.2022.
Так, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.02.2022 №092650003809 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» у зв?язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Зазначено, що за доданими документами до загального страхового стажу враховано всі періоди роботи відповідно даним матеріалів пенсійної справи. Також вказано, що страховий стаж позивача становить 26 років 9 місяців 1 день.
Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач звернувся з даним позовом до суду.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV).
За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV).
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а необхідність підтвердження трудового стажуна підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами виникає виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній чи наявності неправильних чи неточних записів про періоди роботи.
Відповідно до прохальної частини позовної заяви, представник позивача просить зарахувати ОСОБА_1 весь період стажу роботи по трудовій книжці (до 31.12.2003).
У рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.02.2022 №092650003809 зазначено, що за доданими документами до загального страхового стажу враховано всі періоди роботи відповідно даних матеріалів пенсійної справи.
Проте з наявних у матеріалах адміністративної справи копії трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 17.10.1979 та згідно розрахунку страхового стажу наданого пенсійним органом, судом встановлено, що період роботи позивача в Івано-Франківському заводі «Автоливмаш» з 02.01.1996 по 02.09.1996 пенсійним органом не зараховано.
Так, відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 17.10.1979 позивач 02.01.1996 року, на підставі наказу №193 від 02.01.1996 року, переведено згідно заяви на Івано-Франківський завод «Автоливмаш». Цього ж дня, позивач прийнятий на посаду інженера-метролога в тепличне господарство по трудовому контракту на Івано-Франківський завод «Автоливмаш», згідно наказу №13-і від 20.02.1996.
Відповідно до наказу від 12.08.1996 року №161к позивача 02.09.1996 року звільнено з роботи за власним бажанням.
Суд зазначає, що вказані записи виконані чітко, без перекреслень, містять підписи та печатки відповідних підприємств, дати наказів про зарахування та звільнення позивача з роботи не містить ніяких виправлень.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 02.01.1996 по 02.09.1996 на Івано-Франківському заводі «Автоливмаш» протиправно не враховано до страхового стажу позивача, а тому такий стаж підлягає зарахуванню.
При цьому суд зазначає, що ГУ ПФУ в Харківській області ні в оскаржуваному рішенні №092650003809 від 02.02.2022 ні у відзиві не вказано жодних обґрунтувань та мотивів щодо врахування чи не врахування періоду роботи позивача з 02.01.1996 по 02.09.1996 на Івано-Франківському заводі «Автоливмаш» (записи №12,13,14 трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 17.10.1979).
Враховуючи те, що ГУ ПФУ в Харківській області при прийнятті оскаржуваного рішення про відмову у призначенні пенсії, за наслідками розгляду заяви позивача від 27.01.2022, не враховано період роботи позивача з 02.01.1996 по 02.09.1996 на Івано-Франківському заводі «Автоливмаш», який як встановлено судом підлягає зарахуванню до страхового стажу ОСОБА_1 , рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.02.2022 №092650003809 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області призначити позивачу з 27.01.2022 пенсію за віком згідно ст.26,27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає таке.
Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 10.09.2019 у справі №818/985/18 та від 26.12.2019 у справі №810/637/18.
Згідно з частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 58 Закону №1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який, зокрема, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Відповідно до підпунктів 1-3 пункту 4.2 розділу ІV Порядку №22-1, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі, також - Порядок №22-1), при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду у встановленому порядку.
Суд звертає увагу на те, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше.
Як встановлено судом, до страхового стажу позивача не зараховано період його роботи у Івано-Франківському заводі «Автоливмаш» з 02.01.1996 по 02.09.1996 який підтверджується записами трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 17.10.1979.
Так, у межах цих спірних правовідносин судом надана оцінка правомірності оскаржуваного рішення у частині не зарахування до страхового стажу позивача періоду його роботи у Івано-Франківському заводі «Автоливмаш» з 02.01.1996 по 02.09.1996.
При цьому, суд не може перебирати на себе компетенцію суб'єктів владних повноважень (у цьому конкретному випадку пенсійного органу) та досліджувати документи, яким не надавалась оцінка, а також встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення пенсії.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд відповідно до частини 5 статті 242 КАС України враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 07.03.2018 у справі №233/2084/17, відповідно до якої вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, а тому належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії, а не зобов'язання відповідача призначити таку пенсію.
Беручи до уваги викладене, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.02.2022 №092650003809, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до загального страхового стажу позивача період роботи з 02.01.1996 по 02.09.1996 в Івано-Франківському заводі «Автоливмаш» та повторно розглянути заяву від 27.01.2022 про призначення пенсії за віком, з урахуванням вищевказаного стажу.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено 992,40 грн., судового збору за подання позовної заяви, що підтверджується квитанцією №Х8Н0-РТРВ-ХКХМ-82НТ від 20.10.2022 (а.с.1).
Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суду надано право покласти судові витрати у справі повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір.
Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, то слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області сплачений судовий збір, що пропорційно до розміру задоволених позовних вимог становить 496,20 грн., як зі сторони, внаслідок неправильного рішення якої виник спір.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.02.2022 №092650003809.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в Івано-Франківському заводі «Автоливмаш» з 02.01.1996 по 02.09.1996.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.01.2022 про призначення пенсії за віком.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ-14099344) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, адреса: вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ - 14099344, адреса: майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.