Рішення від 09.02.2023 по справі 280/6090/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 лютого 2023 року Справа № 280/6090/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач ), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування для перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року основного розміру пенсії 70 відсотків грошового забезпечення, при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду № 280/11508/21 від 17 січня 2022 року, яке набрало законної сили 15 червня 2021року та яким визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку та виплаті з 05 березня 2019 року пенсії згідно оновленій довідці від 01 червня 2021 року за № 777/С, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 05 березня 2019 року згідно оновленій довідці від 01 червня 2021 року за № 777/С, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, що містяться у довідці, з повною виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії з 05 березня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), пенсія призначена в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач безпідставно зменшив розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/2628/19 такі дії Управління визнано протиправними та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії, з урахуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року. Також, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/11508/21 зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 червня 2021 року №777/с, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення. Проте, Управління повторно протиправно зменшило основний розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії Управління протиправними, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 27 жовтня 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, у зв'язку із її невідповідністю вимогам статті 161 КАС України.

14 листопада 2022 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 18 листопада 2022 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

25 листопада 2022 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що дії щодо застосування 70% грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки на момент здійснення перерахунку діяла норма статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала саме такий максимальний розмір пенсії. Також звертає увагу на пропуск строку звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволенні позову відмовити.

12 грудня 2022 року через підсистему “Електронний суд” до суду від представника ГУ ПФУ в Запорізькій області надійшла заява, відповідно до якої останній просить суд зупинити провадження по справі № 280/6090/22 до набрання чинності рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 380/24777/21.

Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року заяву представника ГУ ПФУ у Запорізькій області про зупинення провадження по справі № 280/6090/22 повернуто без розгляду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

Позивач є військовим пенсіонером і йому призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, перебуває на обліку в Управлінні.

При перерахунку пенсії у 2018 році відповідачем застосовано приписи статті 13 Закону №2262-ХІІ та розмір пенсії позивача обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач оскаржив таке обмеження до суду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 липня 2019 року у справі №280/2628/19, яке за даними Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 29 серпня 2019 року, крім іншого, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача під час перерахунку та виплати пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та зменшення розміру пенсії з надбавками позивачу за рахунок виплати 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року.

Крім того, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року по справі № 280/11508/21, яке за даними Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 12 липня 2022 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 червня 2021 року року №777/с, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

При виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року по справі № 280/11508/21 позивачу обмежено максимальний розмір пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідне звернення позивача щодо перерахунку пенсії виходячи із максимального розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення проігноровано відповідачем.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо повторного зменшення основного розміру раніше призначеної пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній з моменту прийняття Закону), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт б статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах а і б цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» №51-IV(51-15) від 04 липня 2002 року (далі - Закон №51-IV(51-15)) внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, відповідно до яких, передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Однак, пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення цього Закону встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII) внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону №2262-XII згідно яких цифри 80 замінено цифрами 70.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

У зв'язку із викладеним суд дійшов висновку, що відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08 липня 2015 року у справі № 732/48/15, Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а, від 27 лютого 2018 року у справі № 642/3284/17 та 19 червня 2018 року у справі № 583/2264/17. Також, дана права відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 4 лютого 2019 року у справі №240/5401/18 за результатами розгляду зразкової справи.

Суд, також, вважає за необхідне вказати, що приписами частини 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ поширюється на відносини, які виникли після набуття ними чинності.

Таким чином, зменшення розміру пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставі статті 13 Закону №2262-ХІІ є протиправним.

Суд звертає увагу, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/2628/19, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Управління щодо зменшення раніше призначеної позивачу відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсії в розмірі 90% до 70 % відповідних сум грошового забезпечення з тих самих підстав, та зобов'язано Управління відновити позивачу пенсію в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, не зважаючи на наявність судового рішення, яке набрало законної сили, відповідач зменшив розмір пенсії позивача з тих самих підстав, які вже були предметом судової оцінки, чим допустив грубе порушення його прав.

Враховуючи, що зменшення основного розміну пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення відбулось з 01 квітня 2019 року під час перерахунку пенсії, проведеного на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/11508/21, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає поновленню саме з цього часу - з 01 квітня 2019 року, а відтак позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Щодо строку звернення до суду з даним позовом та посилання відповідача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 24 грудня 2020 року у справі №510/1286/16-а, суд зазначає, що у вказаній постанові викладено правовий висновок, згідно з яким норми статті 87 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05 листопада 1991 року№1788-XII, статті 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058-ІV і статей 51, 55 Закону №2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

Разом з тим, суд звертає увагу, що обставини даної справи є відмінними від обставин, наведених в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 грудня 2020 року у справі №510/1286/16-а, зокрема, з аналізу змісту вказаної постанови слідує, що такий правовий висновок щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії в контексті спірних правовідносин ґрунтується на аналізі норм частини 3 статті 51 та статті 55 Закону №2262-ХІІ (виплата пенсії за минулий час).

Натомість, у даній справі перерахунок пенсії позивача із протиправним зменшенням до 70% відповідних сум грошового забезпечення був здійснений з 01 квітня 2019 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/11508/21, що відбулось після набрання таким рішенням суду законної сили після 12 липня 2022 року.

Оскільки позивач звернувся до суду 22 жовтня 2022 року (через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд»), тобто протягом шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з моменту вчинення Управлінням дій щодо перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №280/11508/21, суд дійшов висновку, що строк звернення до адміністративного суду не пропущений, і наявні підстави для зобов'язання Управління провести перерахунок пенсії позивача у належному розмірі від дати, з якої право позивача було Управлінням порушено з 01 квітня 2019 року.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням 90 % відповідних сум грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 червня 2021 року № 777/с, з 01 квітня 2019 року.

Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині виплати пенсії з повною виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, оскільки вчинення Управлінням дій щодо виплати коштів внаслідок проведення перерахунку на виконання рішення суду, є його обов'язком при виконанні такого судового рішення в силу вимог закону, а тому окреме судове втручання в даному випадку не є необхідним.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Позивач звільнений від сплати судового збору в силу приписів Закону України Про судовий збір, інших витрат не заявив, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, визначеного в довідці Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 червня 2021 року № 777/с, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 09 лютого 2023 року.

Суддя Д.В. Татаринов