Рішення від 09.02.2023 по справі 280/6458/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 лютого 2023 року Справа № 280/6458/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними з 01 квітня 2019 року дії відповідача щодо зменшення раніше призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, з урахуванням виплачених сум, призначеній відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року зазначених в довідці виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області” від 01 липня 2021 року № 33/28-1069;

- стягнути з відповідача сплачений позивачем судовий збір по справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), основний розмір якої на час призначення становив 90% відповідних сум грошового забезпечення та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. На виконання рішення суду з 01 квітня 2019 року проведено перерахунок пенсії, однак відповідач протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії до 70% грошового забезпечення. Позивач, дізнавшись про зменшення відсотків відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії, звернувся до суду. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 18 листопада 2022 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/6458/22 без виклику сторін.

12 грудня 2022 року через підсистему “Електронний суд” до суду від представника ГУ ПФУ в Запорізькій області надійшла заява, відповідно до якої останній просить суд зупинити провадження по справі № 280/6458/22 до набрання чинності рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 380/24777/21.

Ухвалою суду від 16 грудня 2022 року відповідачу відмовлено у задоволені клопотання про зупинення провадження по справі.

Від відповідача до суду 25 листопада 2022 року надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Дії відповідача щодо застосування 70 % грошового забезпечення, передбаченого Законом №2262-XII під час проведення перерахунку пенсії позивачу є такими, що повністю відповідають вимогам діючого законодавства, оскільки на момент здійснення такого перерахунку діяла норма ст. 13 Закону №2262-XII, яка передбачала саме такий максимальний розмір пенсії. Просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, виходячи з 90% відсотків грошового забезпечення та позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2019 року у справі №280/5001/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку щодо зменшення з 01 січня 2018 року раніше призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року у справі №280/9083/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 01 липня 2021 року №33/28-1069 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01 квітня 2019 року, на підставі довідки виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 01 липня 2021 року №33/28-1069 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення.

На виконання рішення суду, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про оновлений розмір грошового забезпечення у розмірі 70% від грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача та у відповідь отримав лист від 20 вересня 2022 року, у якому зазначено, що на виконання рішення суду по справі № 280/9083/21 Управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року, за умовами статті 13 Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою максимальний розмір пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.

До зазначеного листа відповідачем наданий розрахунок від 15 вересня 2022 року, в якому основний розмір пенсії позивача зазначений 70% грошового забезпечення.

З підстав зменшення основного розміру пенсії, вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон № 1166-VII), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №1166-VII не зазнала.

У зв'язку із викладеним суд дійшов висновку, що відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

04 лютого 2019 Верховним Судом прийняте зразкове рішення у справі №240/5401/18, де суд зазначив, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. Постановою Великої Палати Верховного суду від 16 жовтня 2019 року це рішення залишене без змін. Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.

Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому, суд звертає увагу, подібна правова позиція вже доводилась до відома відповідача у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2019 року у справі №280/5001/19, відтак перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року виходячи із зменшеного до 70% відсотка грошового забезпечення, є протиправним, оскільки це знову обмежило гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті позивачем раніше.

У даному випадку висновки суду у цій справі обов'язкові для відповідача не лише в межах однієї справи, але і під час виникнення / існування інших правовідносин, які пов'язані з пенсійним забезпеченням позивача. Разом з тим, відповідач повторно зменшує відсотковий розмір пенсії позивача, тобто вчиняє ті ж самі дії, які були визнані судом протиправними.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не доведено правомірності зменшення розміру пенсії позивачу до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

На підставі матеріалів справи встановлено, що при призначенні пенсії позивачу первинно розмір пенсії обчислений з 90% грошового забезпечення.

Зважаючи на зазначене, відповідач повинен при кожному наступному перерахунку пенсії позивача застосовувати належний відсоток розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а саме 90%. Враховуючи це, слід зобов'язати Головне управління провести перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року виходячи із розміру 90% грошового забезпечення.

Щодо строку звернення до суду з даним позовом та посилання відповідача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 24 грудня 2020 року у справі №510/1286/16-а, суд зазначає, що у вказаній постанові викладено правовий висновок, згідно з яким норми статті 87 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05 листопада 1991 року№1788-XII, статті 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058-ІV і статей 51, 55 Закону №2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

Разом з тим, суд звертає увагу, що обставини даної справи є відмінними від обставин, наведених в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 грудня 2020 року у справі №510/1286/16-а, зокрема, з аналізу змісту вказаної постанови слідує, що такий правовий висновок щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії в контексті спірних правовідносин ґрунтується на аналізі норм частини 3 статті 51 та статті 55 Закону №2262-ХІІ (виплата пенсії за минулий час).

Натомість, у даній справі перерахунок пенсії позивача із протиправним зменшенням до 70% відповідних сум грошового забезпечення був здійснений з 01 квітня 2019 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/9083/21, що відбулось після набрання таким рішенням суду законної сили після 17 травня 2022 року.

Оскільки позивач звернувся до суду 10 листопада 2022 року (згідно поштового штемпеля на конверті), тобто протягом шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з моменту вчинення Управлінням дій щодо перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №280/9083/21, суд дійшов висновку, що строк звернення до адміністративного суду не пропущений

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовий збір у сумі 992,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області.

Керуючись статтями 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення з 01 квітня 2019 року раніше призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, з урахуванням виплачених сум, призначеній відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року зазначених в довідці виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області” від 01 липня 2021 року № 33/28-1069.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 09 лютого 2023 року.

Суддя Д.В. Татаринов