Рішення від 26.01.2023 по справі 160/18649/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2023 року Справа № 160/18649/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» про визнання дії (бездіяльності) протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо не проведення повного розрахунку при звільненні - невиплату йому в день звільнення (03.11.2022 р.) додаткової винагороди, встановленої постановою КМУ від 28.02.2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі до 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць, за період з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року;

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату йому додаткової винагороди, встановленої постановою КМУ від 28.02.2022 р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року в розмірі до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він з 26.08.2009 року по 03.11.2022 року перебував на службі в органах Державної кримінально-виконавчої служби України. При звільнені, всупереч чинному законодавству, 03.11.2022 року Державною установою «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» з ним не було проведено повного розрахунку - не здійснено нарахування та виплату додаткової винагороди в розмірі до 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць за період з 11.03.2022 р. по 31.05.2022 р. відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 року №168. Позивач вважає таку бездіяльність (дії) відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.11.2022 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На виконання вимог ухвали суду - 22.11.2022 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що враховуючи зміни до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року у спірний період з 11.03.2022 р. по 31.05.2022 р. пункт 1 постанови КМУ № 168 повинен застосовуватися у редакції постанови КМУ №793, а саме: на період дії воєнного стану, зокрема, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць. Відповідач зазначає, що ним нараховано та виплачено додаткову винагороду в межах виділених бюджетних асигнувань та відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, а саме постановою КМУ №168 та листа Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань МЮУ від 23.05.2022 р. №33-1385/Е. З вказаних підстав, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, враховуючи позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував на службі в Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до витягу з наказу Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» від 03.11.2022 року №213/ОС-22 «Про особовий склад» старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України з 03 листопада 2022 року.

Вислуга років на 03.11.2022 р. в календарному обчисленні становить 14 років 01 місяць 14 днів, у пільговому обчисленні - 24 роки 03 місяці 24 дні.

Компенсація за невикористану щорічну чергову відпустку за 2022 рік складає 19 діб.

Підстава: матеріали службового розслідування.

Судом також встановлено, що відповідачем були здійснені нарахування та виплата позивачу додаткової винагороди за спірний період у розмірі:

- з 11.03.2022 року по 31.03.2022 року нараховано 8 307,98 грн. (30 000 грн. : 31 день (кількість днів і березні) : 24 години = 40,33 грн. година * 206 годин (фактичний час несення служби у березні з 11.03.2022 року по 31.03.2022 року);

- з 01.04.2022 року по 30.04.2022 року нараховано 12 501 грн. (30 000 грн. : 30 днів (кількість днів у квітні) : 24 години = 41,67 грн. година * 300 годин (фактичний час несення служби у квітні);

- з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року нараховано 12 663,62 грн. (30 000 грн. : 31 день (кількість днів в травні) : 24 години = 40,33 грн. година * 314 годин (фактичний час несення служби у травні.).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Правові основи організації та діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України, її завдання та повноваження визначені Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 року №2713-IV (далі - Закон №2713-IV).

Соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України визначений положеннями статті 23 Закон №2713-IV, відповідно до частини 5 якої, на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - особи рядового і начальницького складу) визначений Порядком виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 р. №925/5 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.03.2018 р. №377/31829 (далі - Порядок №925/5, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 3 розділу І Порядку №925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: допомога для оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 року №133/2022 передбачено продовження строку дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, тобто до 25 травня 2022 року.

Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, тобто до 23 серпня 2022 року.

Указом Президента України від 17 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, тобто до 21 листопада 2022 року.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова №168).

Згідно з пунктом 1 постанови №168, у первинній редакції станом на 24.02.2022 року було встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування, застосовується з 24.02.2022 року.

В подальшому до пункту 1 вказаної постанови неодноразово вносилися зміни.

Відповідно до постанови КМУ № 217 від 07.03.2022 р. внесено зміни до пункту 1 постанови №168, виключивши в абзаці першому слова (крім військовослужбовців строкової служби)».

Пунктом 2 постанови КМУ №217 від 07.03.2022 р. передбачено, що вказана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Згідно з постановою КМУ №350 від 22.03.2022 р. внесено зміни до пункту 1 постанови №168, доповнивши абзац перший після слів «та поліцейським» словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка»».

Згідно з пунктом 2 постанови КМУ №350 від 22.03.2022 року вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України №400 від 01.04.2022 року внесено зміни до пункту 1 постанови №168 щодо виплати додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень.

01.07.2022 року постановою КМУ №754 внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168, а саме в абзаці першому:… після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)».

Постанова №754 від 01.07.2022 р. про внесення змін до пункту 1 постанови №168 стосовно пропорційної виплати додаткової винагороди особам, що несуть службу в установах кримінально-виконавчої служби, застосовується з 01.06.2022 р.

Таким чином, постановою №168 в редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин, було передбачено виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», тобто у розмірі фіксованої суми (30 000 гривень) щомісячно.

Як вбачається з матеріалів справи, сума нарахованої додаткової винагороди позивачу склала:

- з 11.03.2022 року по 31.03.2022 року - 8 307,98 грн.;

- з 01.04.2022 року по 30.04.2022 року нараховано 12 501 грн.;

- з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року нараховано 12 663,62 грн.

Як зазначив відповідач, додаткову винагороду за період з 11.03.2022 р. до 31.05.2022 р. нараховано і виплачено позивачу за фактичний час несення служби, розрахований у годинах з урахуванням листа Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 23.05.2022 р. №33-1385/Е.

Так, до відзиву відповідачем надано копію листа Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань МЮУ вих.№3.3-1385/Е від 23.05.2022 р., адресованого зокрема і відповідачу, відповідно до якого листом Міністерства юстиції України №38144/16.3.2/32-22 від 20.05.2022 р. доведено інформацію про те, що виплата винагород здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби особи рядового чи начальницького складу, де він призначений на штатну посаду, на підставі наказів такого органу, установи, в межах асигнувань, передбачених у кошторисі органу, установи, при цьому рішення щодо виплати такої винагороди керівникам органів та установ приймається за погодженням Державного секретаря. Розмір додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу).

Посилання відповідача на лист МЮУ №38144/16.3.2/32-22 від 20.05.2022 року не береться судом до уваги, оскільки роз'яснення, надані у зазначеному листі мають рекомендаційний характер. Застосуванню до спірних правовідносин підлягає постанова КМУ №168 від 28.02.2022 р. «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у відповідній редакції, що діяла на час їх виникнення.

При цьому, суд зазначає, що постановою №168 у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн. щомісячно особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка».

Разом з тим, розпорядженням КМУ №204-р від 06.03.2022 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка» затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка» згідно з додатком.

Розпорядженням КМУ №213-р від 11.03.2022 р. внесено зміни у додаток до розпорядження КМУ від 06.03.2022 р. №204, доповнивши його позицією «Дніпропетровська область».

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що відповідач повинен був нарахувати додаткову винагороду позивачу у період з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року виходячи із розміру 30 000 гривень щомісячно.

Порушені права позивача слід відновити шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн. щомісячно, передбаченою постановою КМУ №168 від 28.02.2022 року, за період з 11.03.2022 року до 31.05.2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум додаткової винагороди.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В силу Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України “Про судовий збір” з відповідача судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, не стягуються.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн. щомісячно, передбаченою постановою КМУ №168 від 28.02.2022 року, за період з 11.03.2022 року до 31.05.2022 року.

Зобов'язати Державну установу «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн. щомісячно, передбаченою постановою КМУ №168 від 28.02.2022 року, за період з 11.03.2022 року до 31.05.2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум додаткової винагороди.

Судовий збір не стягується.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма