Окрема ухвала від 09.02.2023 по справі 140/1064/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА

09 лютого 2023 року ЛуцькСправа № 140/1064/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) звернулося в суд з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про скасування постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Трофимюка П.В. у виконавчому провадженні №69226090 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою на позивача накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22, яким зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 07.08.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

Позивач не погоджується із вказаною постановою та зазначає, що рішення суду після набрання ним законної сили (09.04.2022) було виконано в добровільному порядку шляхом нарахування підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік). Сума нарахувань на виконання рішення суду за період з 07.08.2021 по 08.04.2022 становить 31740,23 грн. Виплата нарахованих коштів буде здійснена в межах бюджетних асигнувань на цю мету, про що було повідомлено державного виконавця.

Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) встановлена відповідальність боржника за невиконання рішення суду без поважних причин.

Позивач зазначає, що боржником неодноразово надано державному виконавцю інформацію про добровільне повне виконання рішення суду, за яким видано виконавчий лист №6219/2021 та відкрито виконавче провадження.

Також вказує, що органи Пенсійного фонду України фінансуються виплати за рахунок коштів Державного бюджету в межах виділених асигнувань бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок і підвищень, призначених за різними пенсійними програмами». Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №126 на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку черговості передбачено 360 млн гривень (видатки Голвоного управління Песнійного фонду України у Волинській області 4597,9 тис.грн).

З наведених підстав ГУ ПФУ у Волинській області вважає постанову державного виконавця про накладення штрафу незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням сторін суддею одноособово, з урахуванням § 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та призначено судове засідання у даній справі на 10:00 год. 09.02.2023.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 06.02.2023 №41-/88-23 представник відповідача Трофимюк П.В. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваної постанови. Вказує, що ГУ ПФУ у Волинській області здійснено лише нарахування підвищення до пенсії до дати набрання рішенням законної сили у справі №140/1874/22. Однак рішення суду в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ повинно виконуватись до зміни законодавчого регулювання цих правовідносин або втрати статусу, що дає право на такі виплати. У даному виконавчому провадженні дій по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії щомісяця боржником не здійснено (з моменту набрання рішенням законної сили). Відтак, були наявні підстави для вжиття заходів відповідальності до боржника у виконавчому провадженні №69226090. Наголошує, що територіальним органом не надано доказів на підтвердження вжиття ним будь-яких конкретних заходів, направлених на реальне виконання рішення суду.

Представник відповідача вважає помилковим посилання позивача на повне виконання рішення, оскільки ним здійснено тлумачення рішення суду у справі №140/1874/22 на власний розсуд, вчинивши лише дію одноразового характеру по нарахуванню заборгованості ОСОБА_1 .

Відтак, на думку представника відповідача, оскільки на даний час рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22 не є виконано в повній мірі, чим порушені вимоги статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 КАС України, тому були наявні у державного виконавця підстави для накладення штрафу.

З урахуванням приписів частини третьої статті 194, частини четвертої статті 229, частини третьої статті 268 КАС України, судовий розгляд справи проведено та завершено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2023 в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про скасування постанови відмовлено повністю.

За приписами частин першої, четвертої, шостої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. Окрему ухвалу може бути винесено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій.

Під час розгляду цієї справи судом було виявлені порушення закону, що дає підстави для постановлення судом окремої ухвали, з огляду на таке.

Так, судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 (набрало законної сили 09.04.2022) у справі №140/1874/22 за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, позов задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області, яка призвела до не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 07.08.2021 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 07.08.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

16.05.2022 Волинський окружний адміністративний суд, на виконання рішення суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22, видав виконавчий лист №6213/2022 про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 07.08.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік) (а.с. 34).

13.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про примусове виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22в частині зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 07.08.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік) (а.с. 33).

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Трофимюком П.В. від 14.06.2022 ВП №69226090 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №6219/2022, виданого 16.05.2022 Волинським окружним адміністративним судом про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 07.08.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік) (а.с. 36).

05.08.2022 відповідачем надіслано ГУ ПФУ у Волинській області вимогу державного виконавця №24780 про термінове надання інформації з підтверджуючими документами про стан виконання рішення суду, за яким видано 09.04.2022 виконавчий лист №6219/2022 (а.с.39).

Листом від 29.06.2022 №0300-0306-8/23042, який отримано відповідачем 10.08.2023, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило відповідача про те, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22 в добровільному порядку, до відкриття виконавчого провадження, з 07.08.2021 ОСОБА_1 проведено нарахування підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з Законом про Державний бюджет на відповідний рік), нарахування проведено за період з 07.08.2021 по 08.04.2022 в сумі 31740,23 грн, а виплата нарахованих коштів буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. У вказаному листі ГУ ПФУ у Волинській області зазначило, що на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону №1404-VIII, у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом №6219/2022 постанови про відкриття виконавчого провадження №69226090 від 14.06.2022 підлягає закінченню (а.с. 42-43).

05.01.2023 державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюк П.В. виніс постанову про накладення штрафу ВП №69226090, відповідно до якої за невиконання рішення суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22 наклав на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн. (а. с. 45-46).

Вказана постанова мотивована, зокрема, тим, що рішення суду в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ в часовому вимірі повинно виконуватись до зміни законодавчого регулювання цих правовідносин або втрати статусу, що надає право на такі виплати. Фактично, виконання виконавчого листа на даний час не є здійснено повністю, доказів про проведення дій боржником для одержання з Держбюджету заборгованих ОСОБА_1 коштів не надано. Також не надано інформації про внесення даної суми заборгованості до Єдиного реєстру рішень, виконання яких гарантується державою для погашення заборгованостей, що утворилися внаслідок невиконань рішень судів.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За правилами частин першої - третьої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд також наголошує, що обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: обов'язковості виконання рішень.

За правилами частини першої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Суд звертає увагу на правову позицію, викладену в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №240/4937/18, яка полягає у такому.

Передбачена статтею 39 Закону №796-ХІІ доплата є періодичним (щомісячним) платежем, виплата якого, за загальним правилом, не обмежена в часі.

Вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідні періодичні платежі особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суди, у разі відсутності спору про право особи на отримання такої доплати або встановлення такого права в судовому порядку, не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.

У разі зміни чинного законодавства України, яким регулюються питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач повинен керуватися нормами законів, чинних на час призначення (нарахування) виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, згідно з усталеною судовою практикою (постанови Верховного Суду України від 23.04.2013 №21-239а11, від 19.03.2013 №21-53а13, від 05.11.2013 №21-293а13, від 07.07.2014 №21-222014 тощо), відступу від якої не здійснювалось Верховним Судом, виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Вказана правова позиція підтримана у постанові Верховного Суду від 29.11.2021 у справі №620/2928/20.

Суд звертає увагу, що після набрання 09.04.2022 законної сили рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22 нормативно-правове регулювання спірних правовідносин не змінилося, тому у боржника ГУ ПФУ у Волинській області були відсутні правові підстави для припинення нарахування та виплати підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону №796-ХІІ, відповідно до вказаного судового рішення після набрання судовим рішенням законної сили.

Суд також наголошує, що у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22 не вказано часовий проміжок, протягом якого боржник ГУ ПФУ у Волинській області повинен здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону №796-ХІІ, а позиція боржника про те, що нарахування та виплата підвищення до пенсії за вказаним рішенням суду повинно відбуватися лише по день набрання законної сили рішенням суду є безпідставною та не має правового обґрунтування у жодному нормативно-правовому акті.

Отже, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області нарахування підвищення до пенсії, всупереч рішенню Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22, безпідставно проведено лише за період з 07.08.2021 по 08.04.2022.

Суд зазначає, що саме із вказаних обставин державний виконавець, дійшов висновку про неналежне виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22 в частині нарахування стягувачу ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, лише по 08.04.2022 (дня набрання судовим рішенням законної сили), та, як наслідок, правомірно виніс оскаржувану постанову про накладення штрафу від 05.01.2023 ВП №69226090.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова про накладення штрафу від 05.01.2023 ВП №29226090 винесена за наявності фактичних та правових підстав, оскільки державний виконавець дійшов правильного висновку про неналежне виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №140/1874/22 в частині нарахування стягувачу ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, лише по 08.04.2022 (дня набрання судовим рішенням законної сили).

Крім того, згідно із даними Єдиного державного реєстру судових рішень на адресу Волинського окружного адміністративного суду надійшла значна кількість заяв стягувачів про роз'яснення судового рішення, з яких вбачається, що ГУ ПФУ у Волинській області судові рішення у вказаній категорії справ (щодо зобов'язання провести нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ) у частині нарахування підвищення до пенсії виконує лише по день набрання законної сили рішенням суду, що свідчить про системну проблему неналежного виконання рішень судів у цій категорії справ боржником ГУ ПФУ у Волинській області.

Таким чином, оскільки під час розгляду цієї справи судом були виявлені порушення закону, а саме статті 129-1 Конституції України, частин першої - третьої статті 14, частин першої, другої статті 370 КАС України щодо невиконання боржником ГУ ПФУ у Волинській області у цій та інших справах щодо зобов'язання провести нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, рішень суду після набрання ними законної сили, тому суд дійшов висновку про необхідність постановлення окремої ухвали та направлення її відповідному суб'єкту владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Керуючись статтями 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22В, ідентифікаційний код 13358826) у межах власної компетенції вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону - невиконанню рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09 березня 2022 року у справі у справі №140/1874/22 за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та інших рішень судів у зазначеній категорії справ в частині здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, після набрання рішенням суду законної сили.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області строк для надання Волинському окружному адміністративному суду відповіді щодо вжитих заходів за цією ухвалою - тридцять календарних днів з дня набрання окремою ухвалою законної сили.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя А.Я. Ксензюк