Ухвала від 08.02.2023 по справі 737/504/22

Справа № 737/504/22

Проваждення № 4-с/737/2/23

УХВАЛА

іменем України

08 лютого 2023 року смт Куликівка

Куликівський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Рубаненко Н.Ю., за участі секретаря судового засідання Решітько А.Д.,

представника скаржника - адвоката Пономаренко О.В. в режимі відеоконференції,

представника боржника - адвоката Переверзєва О.О. в режимі відеоконференції,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця, суб'єкт оскарження: Чернігівській відділ державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), боржник: ОСОБА_2 ,

інші учасники справи не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла скарга ОСОБА_1 на дії державного виконавця, в якій вона просить:

- визнати бездіяльність Чернігівського відділу державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) щодо відмови у перерахунку аліментів з травня 2022 року протиправною;

- зобов'язати державного виконавця Чернігівського відділу державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) здійснити перерахунок розміру аліментів у ВП № 68282811 з червня 2022 року по жовтень 2022 року включно з урахуванням довідки про доходи, виданої ВЧ НОМЕР_1 , враховуючи всі види нарахувань.

Свою скаргу мотивує тим, що у Чернігівському відділі державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на виконанні перебуває виконавче провадження № 68282811 від 27.01.2022 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 10.12.2021 року і до досягнення дитиною повноліття. В подальшому рішенням Куликівського районного суду Чернігівської області від 04.08.2022 року розмір аліментів зменшено до 1/6 частки.

Згідно довідки-розрахунку заборгованості за 2022 рік розмір доходу боржника, починаючи з грудня 2021 року і по жовтень 2022 року включно складає 11 991 грн. При цьому, починаючи з 14.05.2022 року боржник ОСОБА_2 був зарахований в списки ВЧ НОМЕР_1 згідно наказу командира № 81 від 14.05.2022, тобто розмір доходу боржника змінився, його дохід виріс.

З довідки про доходи боржника вбачається, що сума доходу з червня 2022 року не відповідає розміру доходу, з якого виконавцем нараховувалися аліменти.

Однак вказана обставина не була врахована державним виконавцем.

23.11.2022 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про здійснення перерахунку розміру аліментів, починаючи з 14.05.2022 року, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення боржника. Заявником було звернено увагу про прийняття Постанови КМУ від 11.11 2022 року № 1264, якою внесено зміни до пункту 8 Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 146, доповнивши його після слів "з усіх видів грошового забезпечення", словами: "інших виплат, установлених законодавством, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану".

У відповідь на звернення було надано відповідь від 06.12.2022 року, в якій повідомлено про неможливість здійснення перерахунку з 14.05.2022 року. Державний виконавець посилається на те, що постанова КМУ від 11.11.2022 року не має зворотної дії у часі. Разом з тим, на думку скаржника, виконавець не врахував норми сімейного права та положення законодавства про виконавче провадження.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судовик рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Одним із засобів юридичного захисту сторін виконавчого провадження при проведенні виконавчих дій є судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах, який передбачає, зокрема, можливість здійснення певних процесуальних дій у виконавчому провадженні лише з дозволу суду, а також обов'язок суду розглянути скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби й позови, що виникають з відносин щодо примусового виконання судових рішень.

Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Згідно з частинами першою та третьою статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» порядок стягнення аліментів визначається законом. Визначення суми заборгованості зі сплати аліментів, присуджених як частки від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України.

Згідно з ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Статтею 180 СК України встановлено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з частиною третьою статті 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу їі матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно до статті 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу) визначається, виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.

Згідно з частиною першою статті 70 Закону України «Про виконавче провадження» розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 13 Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року № 146 також передбачено, що утримання аліментів провадиться з суми заробітку (доходу), що нaлежить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків.

Таким чином, з аналізу вказаних норм випливає, що aліменти мають стягуватися в частці від усіх видів доходу боржника. Тому фактично, навіть до прийняття постанови КМУ від 11.11.2022 року, виконавець мав би враховувати всі види надходжень боржника для визначення розміру аліментів.

Фактично Постановою КМУ від 11.11 2022 року № 1264 лише підтверджено необхідність стягнення аліментів з урахуванням додаткової винагороди. Зауважує, що раніше законодавство просто не містило норми про отримання додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану. Тому з урахуванням змін у законодавстві, законодавець лише узгодив між собою всі нормативно-правові акти.

Таким чином, вважає, що державним виконавцем Чернігівського ВДВС у Чернігівському районі Чернігівської області неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку розміру аліментів у ВП № 68282811.

Чернігівським відділом державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надано відзив на скаргу, в якому начальник відділу ОСОБА_4 просить відмовити в задоволенні скарги, посилаючись на наступне.

У Чернігівському відділі державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на виконанні перебуває виконавче провадження з виконання судового наказу № 2-н/737/112/21 від 28.12.2021, який виданий Куликівським районним судом Чернігівської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 10.12.2021 року і до досягнення дитиною повноліття. В подальшому рішенням Куликівського районного суду Чернігівської області від 04.08.2022 розмір аліментів зменшено до 1/6 частки. Виконавче провадження було відкрито 27 січня 2022 року.

Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Згідно з пунктом 1 частини другої вказаної статті виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Частиною першою статті 13 Закону України «Про виконавче провадження» закріплено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч.3 ст. 68 Закону України «Про виконавче провадження» про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі - підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.

Відповідно до ч.1 ст. 69 Закону України «Про виконавче провадження» підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, - до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України.

Згідно з ч.6 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» у разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця.

Пунктом 4 розділу ХVІ Інструкції з організації примусового виконання рішень визначено, що розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.

16 листопада 2022 року набрали зміни до пункту 8 «Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, інших осіб», які були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1263.

Тобто зміни стосуються доходів військовослужбовців Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони.

Тобто, з 16.11.2022 вищезазначені категорії осіб відтепер сплачуватимуть аліменти також з інших виплат, установлених законодавством, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та інших випадків передбачених законом.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України, деяким іншим особам визначається відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам».

Відповідно до пункту 2 Розділу І вищезазначеного наказу № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Так, щомісячні основні та додаткові види виплачуються в поточному місяці за минулий. Одноразові додаткові види - в місяці видання наказу про виплату або в наступному після місяця, в якому наказом оголошено про виплату (з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України).

Грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні.

Перелік коштів, на які не може бути звернено стягнення закріплений статтею 73 Закону України «Про виконавче провадження». Згідно пункту 3 частини другої стягнення не може бути звернено на вихідну допомогу в разі звільнення (виходу у відставку) з військової служби, служби в поліції та Державної кримінально-виконавчої служби України, а також грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом.

Також посилається на статтю 58 Конституції України, в якій зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

06 грудня 2022 року відділом було надано аргументовану відповідь на клопотання представника стягувача про перерахунок аліментів з 14.05.2022 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, та повідомлено, що утримання з додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану будуть проводитись з 16.11.2022.

Також 28 грудня 2022 року державним виконавцем проведено перерахунок заборгованості зі сплати аліментів. Перерахунок проведений відповідно до наданої бухгалтерією в/ч інформації про розмір отриманих боржником доходів (довідка про доходи № 421 від 28.12.2022). Перерахунок проведено в зв'язку з тим, що в наданій інформації від 14.11.2022 (довідка про доходи № 367 від 14.11.2022) некоректно зазначено розмір отриманих доходів. Про проведення розрахунку повідомлено сторони виконавчого провадження (представників). Згідно розрахунку сума боргу станом на 01.12.2022 складає 1459,01 грн.

Представником боржника - адвокатом Переверзєвим Олександром Олександровичем надано пояснення на скаргу, в яких він просить відмовити в задоволенні скарги посилаючись на наступне.

16 листопада 2022 року набрали чинності зміни до пункту 8 «Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб», які були внесені постановою Кабінету Міністрів України № 1263 від 11.11.2022.

Такі зміни стосуються доходів військовослужбовців Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони.

Тобто саме з 16.11.2022 року ОСОБА_2 сплачуватиме аліменти також з інших виплат, а саме, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та інших випадків, передбачених законом.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів, тобто така виплата мала періодичний (не постійний) характер.

Посилається на статтю 58 Конституції України, в якій зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Представником скаржника - адвокатом Пономаренко Оленою Валентинівною надано до суду додаткові пояснення, у яких зазначено, що 29.12.2022 нею було отримано відзив на скаргу. У відзиві суб'єкт оскарження посилається на те, що аліменти не мають стягуватися з додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ № 168 від 28.02.2022, оскільки це одноразова винагорода. Також вказує, що не слід враховувати постанову КМУ № 1263 від 11.11.2022, оскільки закон не має зворотної дії в часі. Однак з такою позицією державного виконавця вона не погоджується з наступних підстав.

У статті 81 СК України вказано, що перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року №146.

У п.1 вказаного Переліку, зазначено, що утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з:

1) основної заробітної плати за посадовим окладом, тарифною ставкою, відрядними розцінками тощо; 2) усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати; 3) грошових і натуральних премій; 4) оплати за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі та вихідні дні; 5) заробітної плати, що зберігається під час відпустки, а також з одержуваної при звільненні компенсації за невикористану протягом кількох років відпустку; 6) заробітної плати, що зберігається під час виконання державних і громадських обов'язків, та в інших випадках збереження середньої заробітної плати; 7) винагороди за загальні річні підсумки роботи підприємств та організацій; 8) винагороди, що виплачується штатним літературним працівникам газет, журналів, агентств друку, радіо, телебачення із фонду літературного гонорару, а також нештатним літературним працівникам, що підлягають державному соціальному страхуванню; 9) одноразової винагороди (відсоткових надбавок) за вислугу років; 10) допомоги по державному соціальному страхуванню, а також з допомоги по тимчасовій непрацездатності, що встановлені в колективних сільськогосподарських підприємствах; 11) доплат до допомоги по державному соціальному страхуванню, виплачуваних за рахунок підприємств, установ, організацій; 12) сум, виплачуваних для відшкодування збитків у зв'язку з втратою працездатності внаслідок каліцтва або іншого пошкодження здоров'я, за винятком сум для відшкодування витрат на догляд за ними, на додаткове харчування, санаторно-курортне лікування (включаючи оплату проїзду) і протезування потерпілих; 13) допомоги по безробіттю; 14) одержуваної пенсії, за винятком надбавок до пенсії, що виплачуються інвалідам І групи на догляд за ними; 14-1) державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства, призначеної відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам»; 15) стипендій, виплачуваних студентам в період навчання у вищих навчальних закладах, учням професійних навчально-виховних закладів та слухачам навчальних закладів підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів; 16) доходів від підприємницької діяльності, селянських (фермерських) господарств, кооперативів, об' єднань громадян, а також доходів, що припадають на частку платника аліментів від присадибної ділянки або підсобного господарства; 17) усіх видів заробітку, одержуваного адвокатами за роботу в юридичних консультаціях; 18) плати, отриманої за передачу в оренду земельної ділянки або земельної частки (паю); 19) інших видів заробітку.

Звертає увагу, що боржник весь час, починаючи з червня 2022 року - дати зарахування до числа військовослужбовців, отримує додаткову винагороду в розмірі 30 000 гривень, з якої не стягуються аліменти. Тому не можна говорити про разовий характер такої виплати.

Посилання на незворотність закону в часі, вважає не зовсім доречним. Виконавець не враховує норми сімейного права та інші положення законодавства про стягнення аліментів. Так, ще до моменту внесення змін до Переліку видів доходів, з яких стягуються аліменти, вказаний перелік містив твердження про стягнення аліментів з «усіх видів заробітку і додаткової винагороди». Фактично Постановою КМУ від 11.11.2022 року № 1264 лише роз'яснено необхідність стягнення аліментів з урахуванням додаткової винагороди. Оскільки такі дії були раніше не конкретизовані та законодавство могли по різному тлумачити.

В судовому засіданні представник скаржника - адвокат Пономаренко Олена Валентинівна скаргу підтримала та просила її задовольнити з підстав, викладених у скарзі. Також зазначила, що боржником додаткова винагорода отримувалася кожного місяця.

Чернігівський відділ державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (нині - Чернігівський відділ державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції) надав заяву про розгляд справи без участі представника відділу.

Представник боржника - адвокат Переверзєв Олександр Олександрович в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні скарги з підстав, викладених у письмових поясненнях на скаргу. Зазначив, що державний виконавець діяв відповідно до вимог законодавства, тому з його боку відсутні порушення. На даний час заборгованість ОСОБА_2 зі сплати аліментів відсутня.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов'язків суб'єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.

Розділ VII ЦПК України «Судовий контроль за виконанням судових рішень» передбачає можливість звернення сторін виконавчого провадження до суду, який видав виконавчий документ зі скаргою на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення.

Правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є Конституція України, Закон України «Про виконавче провадження», міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання.

Згідно ч.1 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ст.447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції (ч.1ст.448 ЦПК України).

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що судовим наказом Куликівського районного суду Чернігівської області від 23 грудня 2021 року з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь стягувача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , стягнуто аліменти на утримання неповнолітньої дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 1/4 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку і не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 10 грудня 2021 року і до досягнення дитиною повноліття. (а.с. 6).

Рішенням Куликівського районного суду Чернігівської області від 04 серпня 2022 року зменшено розмір аліментів, який підлягає стягненню згідно судового наказу Куликівського районного суду від 23 грудня 2021 року із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до 1/6 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку і не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття (а.с.7-8).

З довідки про доходи, яка видана військовою частиною НОМЕР_1 вбачається, що у період з 01 червня 2022 року по 28 грудня 2022 року ОСОБА_2 було нараховано виплати на загальну суму 275 214 гривень 74 копійки, а саме:

червень 2022 нараховано заробітна плата - 7704,40 грн., податок з доходів фізичних осіб - 1 386,79 грн., нараховано індексація - 530,13, грн., податок з доходів фізичних осіб - 95,42 грн., нараховано винагорода 17 419, 35 грн, податок з доходів фізичних осіб - 3 135,48 грн.

липень 2022 нараховано заробітна плата - 13 268,70 грн., податок з доходів фізичних осіб - 2 388,37 грн., нараховано індексація - 1 017,21, грн., податок з доходів фізичних осіб - 183,10 грн., нараховано винагорода 30 000 грн, податок з доходів фізичних осіб - 5 400 грн., сплачені аліменти - 3 517,91;

серпень 2022 нараховано заробітна плата - 13 268,70 грн., податок з доходів фізичних осіб - 2 388,37 грн., нараховано індексація - 1 066 грн., податок з доходів фізичних осіб - 191,88 грн., нараховано винагорода 30 000 грн, податок з доходів фізичних осіб - 5 400 грн., сплачені аліменти - 3 529,92;

вересень 2022 нараховано заробітна плата - 13 268,70 грн., податок з доходів фізичних осіб - 2 388,37 грн., нараховано індексація - 1 281,80 грн., податок з доходів фізичних осіб - 230,72 грн., нараховано винагорода 30 000 грн, податок з доходів фізичних осіб - 5 400 грн., сплачені аліменти - 3 583,06;

жовтень 2022 нараховано заробітна плата - 13 268,70 грн., податок з доходів фізичних осіб - 2 388,37 грн., нараховано індексація - 1 281,80 грн., податок з доходів фізичних осіб - 230,72 грн., нараховано винагорода 30 000 грн, податок з доходів фізичних осіб - 5 400 грн., нараховано ГДО - 13 268,70, податок з доходів фізичних осіб - 2 388,37, сплачені аліменти - 3 583,06;

листопад 2022 нараховано заробітна плата - 13 268,70 грн., податок з доходів фізичних осіб - 2 388,37 грн., нараховано індексація - 1 281,80 грн., податок з доходів фізичних осіб - 230,72 грн., нараховано винагорода 30 000 грн, податок з доходів фізичних осіб - 5 400 грн., нараховано МД - 530 грн., податок з доходів фізичних осіб - 95,40 грн., сплачені аліменти - 7 166,12 грн.;

грудень 2022 нараховано заробітна плата - 13 268,70 грн., податок з доходів фізичних осіб - 2 388,37 грн., нараховано індексація - 1 424,80 грн., податок з доходів фізичних осіб - 256,46 грн., нараховано винагорода 30 000 грн, податок з доходів фізичних осіб - 5 400 грн., сплачені аліменти - 9 823,38 грн. (а.с.39).

27 січня 2022 року головним державним виконавцем Чернігівського відділу державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Пархомець А. І. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання судового наказу про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 (а.с.41).

У довідці-розрахунку заборгованості по аліментам, яка складена головним державним виконавцем Гур'ївою Ю. В., зазначено що розмір заборгованості ОСОБА_2 перед ОСОБА_1 щодо стягнення аліментів на утримання дитини - ОСОБА_3 , 03.07.2012 року станом на 01 грудня 2022 року складає 1 459,01 грн. (а.с.42).

Згідно з дублікатом квитанції № 0.0.2797722337.1 29 грудня 2022 року ОСОБА_2 сплатив на рахунок Чернігівського відділу державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) грошові кошти у сумі 1 459,01 грн (а.с.40).

23 листопада 2022 року представником стягувача ОСОБА_1 адвокатом Кушнаренком Євгеном Юрійовичем надіслано до Чернігівського відділу державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) заяву в якій, зокрема, просив здійснити перерахунок аліментів за період з 14 травня 2022 року та стягнути з ОСОБА_2 аліменти з урахуванням всіх видів грошового забезпечення (доходу), який він отримує на час дії військового стану, враховуючи постанову КМУ від 11 листопада 2022 року № 1263 та в подальшому стягувати 1/6 частину заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з врахуванням Постанови КМУ від 11 листопада 2022 року № 1263 (а.с.11-12).

06 грудня 2022 року начальником Чернігівського відділу державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Коломієць О. О. надано відповідь представнику стягувача - адвокату Кушнаренку Є. Ю. в якій зазначено, що здійснити перерахунок аліментів за період з 14 травня 2022 року та стягнути з ОСОБА_2 аліменти з урахуванням всіх видів грошового забезпечення (доходу), які він отримує на час дії військового стану, враховуючи постанову КМУ від 11 листопада 2022 року № 1263 та в подальшому стягувати 1/6 частину заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку не має можливості, оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. 18 листопада 2022 року державним виконавцем винесена постанова про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника та направлена на виконання до військової частини НОМЕР_1 . Фінансова частина ВЧ НОМЕР_1 нараховує заробітну плату, індексацію, винагороду та інші доходи та проводить утримання з заробітної плати ОСОБА_2 . Відповідно до постанови КМУ від 11.11.2022 за № 1263 в подальшому стягнення аліментів здійснюється фінансовою частиною військової частини НОМЕР_1 з урахуванням змін, які відбулися в законодавстві (а.с.13).

Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року.

Виконання судового рішення, відповідно до змісту рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2013 від 26 червня 2013 року по справі № 1-7/2013 є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд справи судом.

Стаття 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантує право на справедливий судовий розгляд та закріплює принцип верховенства права, на якому будується демократичне суспільство, і найважливішу роль судової системи в здійсненні правосуддя. Проте, право на справедливий суд було б позбавлено сенсу, якщо б допускало невиконання остаточних судових рішень, які набрали законної сили.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини невід'ємною частиною «права на суд» та фундаментальним аспектом верховенства права є принцип правової визначеності (певності), який включає дотримання принципу остаточності судового рішення.

У розумінні практики Європейського суду частина 1 статті 6 Конвенції передбачає не лише доступ до правосуддя і встановлення порядку судового розгляду, а й гарантує виконання судових рішень з метою запобігання заподіяння шкоди одній із сторін.

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02червня 2016 року №1404-VІІІ (далі Закон №1404-VІІІ) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно положень частини 1 статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Статтею 10 Закону України «Про виконавче провадження» передбачені заходи примусового виконання рішень:

1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;

2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;

3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;

4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем;

5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено:

-з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента№ 133/2022 від 14.03.2022;

-з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 дібзгідно з Указом Президента№ 341/2022 від 17.05.2022;

-05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента№ 573/2022 від 12.08.2022;

-05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента№ 757/2022 від 07.11.2022.

Згідно п. 1 Постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р.№ 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію Кабінет Міністрів України постановив: установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Відповідно до Постанови КМУ від 26.02.1993 року № 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» ( у редакції, яка діяла до 16.11.2022 року), зокрема п.п 2 п.1 утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з: усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати.

При цьому, п 8 цієї ж постанови (у редакції, яка діяла до 16.11.2022 року) передбачено, що з військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони утримання аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та інших випадків, передбачених законом.

Додаткова винагорода передбачена п.1 Постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» не має постійного характеру, а передбачена на період дії воєнного стану, який введено 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та вкотре було продовжено до 19.02.2023 року.

Разом з тим, постановою КМУ від 11.11.2022 року № 1263, яка набула чинності 16.11.2022 року, внесено зміни до п. 8 Постанови КМУ від 26.02.1993 року № 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб», якою передбачено стягнення з інших виплат, установлених законодавством, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Чернігівський відділ державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) повідомив стягувача, що відповідно до постанови КМУ від 11.11.2022 за № 1263 стягнення аліментів здійснюється фінансовою частиною військової частини НОМЕР_1 з урахуванням змін, які відбулися в законодавстві.

З урахуванням викладеного, приходжу до висновку про відсутність підстав для задоволення скарги ОСОБА_1 , оскільки у даному випадку додаткова винагорода, яка нарахована на підставі Постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168 залежить від запровадженого в Україні воєнного стану та не має чітко визначеного терміну, а отже, не має постійного характеру, тому заборгованість із сплати аліментів з боржника з даної винагороди не нараховувалася правомірно, а тому неправомірної бездіяльності Чернігівського відділу державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) щодо відмови у перерахунку аліментів з травня 2022 року не вбачається.

Керуючись ст.ст. 447-452 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Чернігівського відділу державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) щодо відмови у перерахунку аліментів з травня 2022 року протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

Скаржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Представник скаржника: адвокат Пономаренко Олена Валентинівна, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ЧН № 001076/1 від 18.06.2021, м. Чернігів, вул. Коцюбинського, буд. 49/а, офіс 210.

Боржник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 .

Представник боржника: адвокат Переверзєв Олександр Олександрович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 000288 від 16.03.2018, м. Чернігів, проспект Миру, буд. 12, офіс 13.

Суб'єкт оскарження: Чернігівський відділ державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (нині - Чернігівський відділ державної виконавчої служби у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції), код ЄДРПОУ 43131945, м. Чернігів, вул. Княжна, буд. 28.

Повний текст ухвали виготовлено 09 лютого 2023 року.

Суддя Н. Ю. Рубаненко